هرس سبز یا هرس تابستانه چیست؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

هرس سبز؛ عاملی برای باروری بیشتر درختان

هرس یک کار اصولی و علمی است که باغداران سالانه و در زمان‌های معینی برای تقویت درختان و گیاهان انجام می‌دهند. در هرس کردن درختان و گیاهان، شاخ و برگ‌های اضافه را حذف می‌کنند تا گیاه ظاهر، رشد و باروری بهتری داشته باشد. علاوه‌بر رشد و باروری، با انجام هرس شاخه‌های خشک، بد شکل یا قسمت‌های بیمار درخت جدا می‌شوند که باعث رشد شاخه‌های جوان و سالم خواهد شد. هرس کردن انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها در یک زمان از سال انجام می‌شود. یکی از مهم‌ترین انواع هرس، هرس سبز است. در ادامه این مطلب به‌طورکامل شرح می‌دهیم که هرس سبز یا هرس تابستانه چیست و چه مزایایی برای گیاهان دارد.

هرس سبز یا هرس تابستانه چیست؟

فعالیت درختان بعد از هرس زمستانه آغاز می‌شود و شاخ و برگ‌ها شروع به رشد می‌کنند. در طول فرآیند رشد به جز شاخه اصلی، شاخه‌های فرعی و زائد و برگ‌های زیادی هم شروع به تکثیر می‌کنند که وجود آن‌ها الزامی نیست. رشد شاخ و برگ‌های زائد باعث جلوگیری از رسیدن مواد معدنی و غذایی مورد نیاز به بخش‌های اصلی درخت می‌شود و نتیجه آن کاهش باروری خواهد بود. در همین زمان باغبانان برای پیشگیری از ضعیف شدن درخت، عمل هرس را انجام می‌دهند.

فرایند هرس تابستانه؛ بهترین برنامه برای تقویت رشد درخت

با پیشرفت چشمگیر دانش و علوم کشاورزی و افزایش خرید و فروش تجهیزات صنعتی، صنعت کشاورزی و باغبانی توسعه بسیاری پیدا کرده است. امروزه بیشتر باغبان‌ها با استفاده صحیح و اصولی از تجهیزات و با داشتن دانش کافی در زمینه کشاورزی، اقدام به پرورش و تولید محصولاتی ارگانیک و با کیفیت می‌کنند. یکی از این اصول، به کارگیری شیوه‌های متفاوت هرس با توجه به نیاز باغ است.

در هرس سبز یا هرس تابستانه با حذف شاخه‌ها و گل‌های اضافه، ایجاد زخم در ساقه‌ها و شاخه‌ها و قطع نَرَک‌ها از ضعف درخت جلوگیری کرده و باعث رشد و باروری بیشتر آن می‌شوند. هرس‌ سبز بیشتر در فصل تابستان انجام می‌شود و به همین دلیل به آن‌ها هرس تابستانه هم گفته می‌شود.

بر اساس تجربه باغبان‌ها بهترین زمان برای هرس تابستانه، روزهای میانی تابستان است؛ چون در این زمان مواد غذایی و آلی به میزان کافی به بخش‌های مختلف درخت رسیده و ذخیره شده است. بنابراین در طول فرآیند هرس، آسیبی به درخت وارد نشده یا با قطع شاخه‌ها، دچار کمبود مواد معدنی نمی‌شود.

هرس سبز، اصولی‌ترین روش برای باروری بیشتر درختان

مهم‌ترین فواید هرس تابستانه چیست؟

هرس تابستانه باعث رشد و نمو بیشتر و باروری بهتر در درختان می‌شود. همچنین با حذف شاخ و برگ‌های اضافه، مواد آلی و غذایی به مهم‌ترین بخش‌های درخت منتقل شده و دیگر ضعیف نمی‌شوند. اما مهم‌ترین فایده هرس سبز نفوذ نور خورشید در بدنه، لایه‌های زیرین و ریشه درخت است. گاهی اوقات هرس درخت باید طوری انجام شود که نور خورشید به سطح زمین برسد و املاح مورد نیاز از طریق خاک به ریشه درخت انتقال داده شود.

یکی دیگر از فواید هرس تابستانه، حذف شاخه‌هایی است که محل تخم‌ریزی آفت‌ها هستند. با حذف این شاخه‌ها به میزان قابل توجهی از آفت‌ها کاسته شده و درخت دچار بیماری نمی‌شود. قطع شاخه‌های پیر و جوان شدن درخت هم از فایده‌های مهم هرس سبز به شمار می‌رود.

تاثیر هرس سبز بر درختان میوه

هرس سبز در انواع درخت‌ها شیوه‌های مختلفی دارد. اما در اصل هدف هرس تابستانه، برداشت بهترین و مرغوب‌ترین میوه است. به‌عنوان مثال هرس تابستانه درخت کیوی به‌صورت ملایم و در فواصل مختلف زمانی انجام می‌شود. همچنین هرس تابستانه درخت سیب با توجه به نوع و شکل‌دهی تاج درخت انجام می‌شود و این فرایند به باروری درختان میوه کمک می‌کند. با توجه به مطالبی که تا این بخش گفته شد، باغبانان می‌توانند با دانش کافی و خرید لوازم باغبانی و ماشین آلات کشاورزی، فرآیند پرورش درختان میوه و سایر گیاهان رو تسهیل کرده و محصول باکیفیت‌تری برداشت کنند.

هرس سبز مربوط به کدام بخش‌های درخت می‌شود؟

هرس سبز مقدمه‌ای برای هرس خشک است که در اواخر پاییز صورت می‌گیرد. یکی از قسمت‌های درخت همان شاخه‌هایی هستند که قرار است در پاییز هرس شوند، بنابراین در تابستان هم می‌توانید آن‌ها را قطع کنید.

در زمان هرس کردن باید دقت کنید تا با قطع برخی از قسمت‌های درخت به آن آسیب نرسانید. هرس تابستانه مربوط به بخش‌هایی از درخت به شرح زیر می‌شود:

 • شاخه‌های سبز که رشد سریعی دارند.
 • جوانه
 • برگ
 • گل
 • پاجوش‌ها
 • میوه‌ها
 • ریشه‌ها
 • نرک‌ها
 • شاخه‌های رقیب
 • شاخه‌های پیر
 • شاخه‌های آفت زده

علاوه بر هرس کردن، آبیاری گیاهان هم تاثیر به سزایی در رشد و شکوفایی درختان دارد. در ویترین نت می‌توانید با بررسی ویژگی‌ها و قیمت تجهیزات آبیاری، اقدام به خرید ابزار مورد نیاز برای آبیاری اصولی زمین کشاورزی خود کنید.

جوان‌تر و بارورتر شدن درخت با قطع شاخه‌های پیر در هرس تابستانه

چند نکته مهم که باید در هرس تابستانه رعایت شود

هرس درختان هم مانند بسیاری از اصول دیگر کشاورزی باید‌ها و نبایدهای گوناگونی دارد که باید رعایت شوند. مهم‌ترین نکاتی که در هرس تابستانه باید رعایت کنید را در ادامه به‌طور کامل توضیح می‌دهیم.

 1. هرس تابستانه نباید در اوایل یا اواخر تابستان انجام شود. این هرس باید در زمانی باشد که درخت در حال رشد است و شیره گیاه با سرعت کمتری به اندام‌های درخت منتقل می‌شود. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که تابستان‌ گرمای شدیدی ندارد، بهترین زمان برای بریدن شاخه‌های زائد، روزهای پایانی خرداد ماه تا اواسط مرداد است.
 2. فقط بخش‌هایی را قطع کنید که رشد بسیار سریعی دارند. از قطع شاخه‌هایی که سرعت رشد مناسبی دارند خودداری کنید. هرس شدید درختان یکی از کارهای آسیب زننده است و گاهی اوقات از بارور شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند.
 3. با قطع شاخه‌ها، برگ‌های زیادی هم از درخت جدا شده و این کار باعث کاهش تامین مواد غذایی مورد نیاز درخت می‌شود. بنابراین فقط شاخه‌هایی را در تاج درخت قطع کنید که وضعیت نامناسبی دارند تا از حذف برگ‌های بیشتر، جلوگیری شود.
 4. شاخه‌های بدون میوه و متراکم را می‌توانید از قسمت انتهایی قطع کنید.
 5. هرس درختان کار آسانی نیست و نیاز به تجهیزات پیشرفته دارد. یکی از تجهیزات پرکاربرد در زمان‌های هرس، دستگاه چوب خردکن و شاخه زن است. با خرید دستگاه چوب خردکن و شاخه زن می‌توانید از بسیاری آسیب‌های احتمالی به درخت‌ها و بوته‌های گیاهان جلوگیری کنید.

هرس دقیق‌تر و بدون زحمت با استفاده از دستگاه چوب خردکن

خرید جدیدترین ابزار و ماشین آلات کشاورزی از ویترین نت

کشاورزی یکی از بزرگ‌ترین و شناخته‌شده‌ترین صنایع در جهان است. به همین دلیل روزانه ماشین‌ آلات کشاورزی متعددی براساس آخرین تکنولوژی روز، تولید و روانه بازار می‌شوند.

شما می‌توانید هم اکنون جدیدترین مدل‌های ماشین و ابزار مورد نیاز باغبانی و زراعت را در سایت ویترین نت مشاهده، بررسی و خریداری کنید. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان در مورد عملکرد و خرید دستگاه و تجهیزات کشاورزی و صنعتی از طریق شماره تلفن ۹۱۰۰۱۱۷۰-۰۲۱ با کارشناسان پشتیبانی ویترین نت تماس بگیرید.

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *