بهترین گیاهان برای کاشت در زمین ناهموار کدامند؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

در مناطق شیب‌دار چه درختان و گیاهانی بهتر رشد می‌کنند؟

کمبود فضای سبز و زمین‌های کافی و مناسب برای کاشت انواع گیاهان، باعث شده تا بخش‌زیادی از تمرکز باغداران بر کاشت در زمین‌های شیب‌دار جلب شود. کاشت گیاه در زمین شیب‌دار به دلیل جلوگیری از گسترش جنگل‌ها و فضای سبز، این روزها بهترین راهکار برای افرادی به حساب می‌آید که قصد ایجاد یک باغ کوچک را دارند. با این حال به دلایل متفاوتی ازجمله قطر خاک در زمین دارای شیب، نمی‌توان بذر همه گیاهان و درختان را در این خاک کاشت و در انتظار جوانه بود. به همین دلیل در ادامه بهترین گیاهان و درختانی که برای مناطق شیب‌دار مناسب هستند، به شما معرفی می‌کنیم.

 

چرا زمین شیب‌دار برای کاشت گیاه مناسب است؟

بخش زیادی از موفقیت در کشاورزی و کاشت گل و گیاه، علاوه‌بر دلایل علمی و راهکارهای آزمایشگاهی به تجربه باغداران وابسته است. به همین دلیل نمی‌توان گفت که کاشت گیاه در زمین شیب‌دار مفید است یا در نهایت به هدررفت زمین و منابع منجر می‌شود؛ چراکه باروری زمین و ایجاد یک باغ پرمحصول و سرسبز، به جز شیب زمین به دلایل دیگری مانند رسیدگی به باغ و انتخاب و خرید تجهیزات صنعتی نیز وابسته است.

اما تجربه اغلب باغداران نشان می‌دهد که گروهی از گیاهان و درختان در زمین شیب‌دار بهتر رشد می‌کنند. به همین دلیل بهتر است قبل از آنکه برای منابع و رسیدگی به باغ برنامه‌ریزی کنید، بهترین بذرها را برای کاشت در سطح شیب‌دار انتخاب کنید.

کاشت گیاه در زمین شیب‌دار می‌تواند کمبود جنگل و مناطق سبز را جبران کند و همچنین مانع فرسایش خاک شود.

بهترین گیاهان برای کاشت در زمین شیب‌دار کدام‌اند؟

قبل از آنکه گیاه خاصی را برای کاشت در زمین ناصاف انتخاب کنید، باید هدف خود را از کاشت آن مشخص کنید. گیاهانی که در سطوح دارای شیب رشد بهتری دارند، اغلب گیاهان رونده هستند و به‌عنوان گیاهان زینتی شناخته می‌شوند. به همین دلیل در زمین‌های شیب‌دار اطراف خیابان‌ها، نمونه‌هایی از آن را دیده‌اید.

با این حال اگر برای باغ خود به دنبال گیاه مناسب برای زمین شیب‌دار می‌گردید، این لیست را از دست ندهید. البته باید گفت که کاشت این گیاهان در زمین دارای شیب، به مهارت در باغبانی و خرید لوازم کشاورزی استاندارد نیز نیاز دارد.

 

1-      پیچ تلگرافی؛ زیباترین گیاه خزنده در باغ شما

پروانش یا پیچ تلگرافی یکی از زیباترین گیاهان مناسب کاشت در زمین شیب‌دار است. این گیاه از خانواده گیاهان خزنده است. یعنی می‌تواند در سطح و به صورت افقی رشد کند و در زمان کوتاه و با میزان رسیدگی متوسط، باغ شما را به یک گوشه زیبا و متفاوت تبدیل کند. گل‌های آبی این گیاه نیز از اواسط بهار تا اوایل تابستان مهمان شما خواهند بود. این گیاه چند ساله است و به همین دلیل می‌تواند یک انتخاب خوب برای زمین شیب‌دار باغ‌ها باشد. همچنین پیچ تلگرافی خواص دارویی نیز دارد.

پیچ تلگرافی در زمین شیب دار باغ

 

 

2-      پاپیتال؛ مقاوم‌ترین گیاه برای زمین ناهموار

آشناترین گیاه رونده که از فضاهای سبز خیابانی تا روی دیوار خانه‌ها و فضای خالی باغ‌ها بارها آن را دیده‌اید، پاپیتال است. دلیل این تراکم، مقاومت بالای گیاه پاپیتال در برابر شرایطی مانند سرما است.

کاشت بذر این گیاه در زمین‌های شیب‌دار، می‌تواند یک فضای سرسبز برای شما بسازد. پاپیتال یک گیاه تزئینی است و بیش از هرچیز برای جلوگیری از فرسایش خاک کشت می‌شود.

گیاه پاپیتال محبوب ترین گیاه رونده

 

3- توت فرنگی زینتی؛ گیاه زیبا و متفاوت برای باغ شیب‌دار

گیاه توت فرنگی زینتی را یکی از نمونه‌های بسیار ساده بذر توت فرنگی می‌دانند. این گیاه می‌تواند به سرعت و یادگی در زمین شیب‌دار رشد کند و بار گل و میوه داشته باشد. میوه توت فرنگی زینتی، دانه‌های گرد و کوچکی به رنگ قرمز و خوراکی هستند.

اما عطر و طعم توت فرنگی را ندارند و در حقیقت دانه‌هایی وحشی هستند. مزیت انتخاب توت فرنگی زینتی این است که در سایه نیز امکان رشد دارد.

کاشت توت فرنگی تزئینی در زمین ناهموار

 

چه درختانی برای کاشت در زمین شیب‌دار مناسب هستند؟

ممکن است به گیاهان دارویی یا زینتی علاقه نداشته باشید یا به دلیل وسعت زیاد، امکان کاشت گیاه در سراسر باغ برای شما ممکن نباشد. در این شرایط بهترین استفاده از زمین شیب‌دار، کاشت درختانی است که در این مدل از سطوح، رشد خوبی دارند.

رسیدگی به درختان در زمین ناهموار، دشواری‌های بیشتری از کاشت گیاه دارد. برای مثال بدون دستگاه‌های کشاورزی و هرس پیشرفته‌ای مانند دستگاه چوب خرد کن، به سختی می‌توانید از درختان نگهداری کنید. در ادامه بهترین درخت‌هایی که در زمین شیب‌دار رشد می‌کنند را بشناسید.

1- درخت انار؛ بهترین پیشنهاد برای کاشت در زمین با شیب زمین

یکی از مهم‌ترین دلایلی که درخت انار برای کاشت در مناطق دارای شیب انتخاب می‌شود، میزان آب مورد نیاز آن است. این درخت به حدود 4500 مترمکعب آب نیاز دارد و این موضوع به این معنی است که می‌تواند با آب کمتر در زمین شیب‌دار، مقاومت بیشتری داشته باشد. برای اینکه درخت انار پربارتری داشته باشید، بهتر است آن را در زمینی با سطح شیب 20 درصد و با شرایط خاکی مناسب بکارید.

درخت انار در زمین شیب دار

 

 

2-درخت گلابی وحشی؛ منظره زیبای درختان میوه

درخت گلابی جنگلی یا خوج یکی از گیاهان بومی ایران است که می‌توانید بذر آن را در زمین‌های شیب‌دار بکارید. این درختچه یکی از مقاوم‌ترین گونه‌های گیاهی است و با آب کافی و نور مناسب می‌تواند یک باغ سرسبز را برای شما بسازد. میوه این درخت خوراکی است و خواص درمانی نیز دارد.

 

 

3-درخت اقاقیا؛ درخت زینتی پرطرفدار

اگر تمایلی به کاشت درخت میوه ندارید و یا بیش از تولید محصول به زیباسازی زمین خود اهمیت می‌دهید، درخت اقاقیا انتخاب مناسبی برای شما است. این درخت می‌تواند به سادگی در زمین شیب‌دار رشد کند و با مقاومت بالای خود هزینه و دردسر کمتری نیز برای شما خواهد داشت.

درخت اقاقیا می‌تواند در فضای سبزی مانند پارک‌ها نیز انتخاب درستی باشد. در این صورت نیز نیازی به ابزار آلات هرس پیشرفته و پرهزینه ندارید و تنها می‌توانید با محاسبه قیمت چمن زن و خرید آن، فضای زیبایی در زمین موردنظر بسازید.

خرید بهترین تجهیزات باغبانی و کشاورزی از ویترین نت

برای اینکه گیاهان و درختان در زمین شیب‌دار در شرایط مناسب‌تری رشد کنند، به ابزار آلات پیشرفته و با کیفیت کشاورزی نیاز دارید. ما در ویترین نت با ارائه بهترین تجهیزات باغبانی همراه شما از ابتدای کاشت تا برداشت محصولات هستیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت پاسخ سوالات خود می‌توانید با شماره ویترین نت تماس بگیرید.

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *