چه کودهایی برای رشد درختان لازم هستند؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه چیست؟

افرادی که به طور جدی در زمینه کشاورزی و باغداری فعالیت دارند، اغلب به دنبال راه‌هایی هستند تا بتوانند زمینی پربار با محصولی باکیفیت و سالم داشته باشند. باتوجه به هزینه بالای تامین سلامت درختان، باغداران تلاش می‌کنند تا از ابتدا بهترین مواد معدنی و ابزار لازم را برای روند کشت و برداشت تهیه کنند تا محصول به سرعت و با کیفیت بالا به مرحله نهایی برسد. یکی از راه‌های مناسب برای این فرایند، انتخاب بهترین کودها، متناسب با محصول و زمین باغ است. در ادامه شما را با بهترین کودهایی که برای رشد سریع درختان میوه مناسب هستند، آشنا خواهیم کرد.

حتما ببینید: کلیه تجهیزات کودپاش

کود شیمیایی برای رشد محصول بهتر است یا کود حیوانی؟

اولین دغدغه‌ای که اغلب باغداران هنگام تهیه کود مناسب محصول با آن مواجه هستند، قرار گرفتن در دوراهی انتخاب میان کود حیوانی و کود شیمیایی است. دغدغه‌ای که می‌توان آن را یکی از تاثیرگزارترین عوامل بر رشد نهایی محصولات باغ دانست. با وجود اینکه اغلب از معایب کود شیمیایی برای زمین و محصولات می‌شنویم، اما باید گفت که این کودها چندان هم بی‌استفاده و بدون مزیت نیستند.

درحقیقت کودهای شیمیایی و طبیعی می‌توانند به تناسب محصول و جنس خاک انتخاب شوند و هردو انتخاب مناسبی برای شرایط متفاوت باشند. گاهی برای افزایش محصول بعضی از بذرها در یک نوع خاک، نباید از کود طبیعی استفاده کرد.

به همین دلیل همانگونه که برای پیدا کردن ابزار مناسب باغداری وقت زیادی را در مراکز فروش تجهیزات صنعتی صرف می‌کنید، برای شناخت خاک و کود مناسب برای محصول نیز زمان بگذارید و با توجه به اطلاعات به دست آمده تصمیم بگیرید که آیا کود طبیعی برای محصول شما مناسب است یا کودهای شیمیایی؟

انتخاب بهترین کود برای باغ میوه

 

بهترین کودهای شیمیایی برای رشد میوه؛ مولتی ویتامینی از مواد آلی

کودهای شیمیایی با توجه به نوع محصول و زمین زراعی، می‌توانند بهترین انتخاب برای تامین مواد مورد نیاز درختان باشند. در حقیقت این مواد مانند یک سرعت‌دهنده عمل می‌کنند و با در اختیار گذاشتن مواد معدنی و آلی، زودتر از زمان موردانتظار درختان را به باروری می‌رسانند. بنابراین شناخت انواع کود به شما کمک می‌کند که محصولی مناسب داشته باشید.

1- کودهای نیتراته؛ شمشیر دولبه در کشاورزی و باغداری

درباره استفاده از کودهای نیتراته در کشاورزی، نظرات ضد و نقیضی وجود دارد. با اینحال از کودهای آمونیوم نیترات برای رشد محصول در بسیاری از باغ‌ها استفاده می‌شود. این کود می‌تواند با ایجاد فرایندهای شیمیایی در خاک، نیتروژن و گوگرد آزاد کند. نیتروژن به ویژه در هنگام شروع رشد درختان مانند فصل بهار، باعث جذب مواد مغذی در محصول می‌شود و نتیجه این فرایند رشد بهتر میوه‌ها خواهد بود. کودشیمیایی نیترات آمونیوم برای رشد درختان میوه و محصولاتی مانند چغندر قند کاربرد زیادی دارد.

اما این کود می‌تواند با قرارگرفتن در خاکی با میزان اسید بالا، واکنشی متفاوت نشان دهد و باعث از بین رفتن بافت آن در انتهای ریشه شود. به همین دلیل باید قبل از خرید این کود، ph خاک را به دقت اندازه‌گیری کنید.

بعد از آنکه محصول به اندازه متناسبی از رشد رسید، باید مقدار کود را کاهش داده و یا مصرف آن را متوقف کنید. در این زمان می‌توانید با اقداماتی مانند آبیاری به موقع، هرس و سم پاشی اصولی از سلامت و کیفیت محصولات محافظت کنید. در این مرحله بیش از هرچیز، خرید لوازم حرفه‌ای مانند خرید سم پاش می‌تواند فرایند کار را برای شما آسان کند.

بهترین کود شیمیایی برای رشد میوه

 

2- کود آهن؛ ضروری‌ترین ماده برای رشد گیاه

آهن مهم‌ترین ماده برای ایجاد کلروفیل و سبزینه در ساقه‌ها است. بدون وجود مقدار کافی از این ماده، محصول نهایی به خوبی رشد نمی‌کند و یا محصول بدون استفاده‌ای خواهد بود. به همین دلیل بسیاری از باغداران در هنگام رشد درخت و ابتدای فصل رویش محصول، کود آهن را برای جلوگیری از این مشکلات استفاده می‌کنند.

می‌توان از کود آهن با توجه به نیاز گیاه در زمان‌های مختلف استفاده کرد. اما بهترین زمان برای مصرف آن، اواسط بهار و اوایل تابستان است. رفع کمبود آهن گیاهان تا حد زیادی از زرد شدن برگ‌ها نیز جلوگیری می‌کند.

 

کود آهن برای درخت میوه

 

3- کود پتاس؛ عامل موثر در کیفیت میوه

اگر برای خرید لوازم باغبانی به فروشگاه‌های مخصوص آن رفته باشید، متوجه می‌شوید که پرفروش‌ترین کودها برای درختان میوه کودهای پتاس هستند. کود پتاس در حقیقت مخفف کودهای دارای پتاسیم است که در بعضی موارد با دیگر مواد معدنی ترکب شده و یکی از مهم‌ترین نیازهای گیاهان به شمار می‌آید.

اگر به دنبال یک باغ پربار و محصولی باکیفیت هستید، کود پتاس انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود. این کود علاوه‌بر تامین پتاسیم موردنیاز گیاه، خاک را در برابر سرما و فرسایش و محصول را در برابر آفت محافظت می‌کند. در حقیقت یک بستر امن و استاندارد را برای رشد میوه در باغ ایجاد خواهد کرد.

سیب زمینی، یونجه، گوجه فرنگی و انگور از جمله محصولاتی هستند که با کمک کودپتاس، کیفیت بالاتری پیدا خواهند کرد.

4- کود کلسیم؛ بهترین کود برای جلوگیری از سوختن شکوفه‌ها

مردگی بافت حاشیه برگ‌ها، پوک شدن بافت داخلی و غیرعادی شدن شکل میوه‌ها و سرمازدگی آن‌ها ازجمله نشانه‌هایی است که به شما می‌گوید محصول باغ دارای کمبود کلسیم است.

کود کلسیم یک اصلاح کننده خاک و ماده‌ای مغذی به ویژه برای درختان میوه است. سیب، هویج، کرفس، گیلاس، مرکبات، هلو و گوجه فرنگی از جمله محصولاتی هستند که برای رشد بهتر به این کود نیاز اساسی دارند.

قبل از استفاده از این کود می‌توانید کمی خاک پای درخت را جابجا کنید تا گردش هوا در لایه‌های زیرین ایجاد شود و کود بیشتر نتیجه بخش باشد. این عمل با خرید لوازم جانبی کشاورزی باکیفیت و کاربردی برای شما ساده‌تر خواهد بود.

بهترین کودهای حیوانی کدامند؟

کودهای دامی نیز می‌توانند مانند کودهای شیمیایی یک منبع تغذیه‌ای قوی برای رشد بهتر درختان میوه باشند. با این حال در میان انواع کود، کود اسب بلاترین منابع مورد نیاز درخت را در خود جای داده است. این کود سبک، گرم و خشک است و به سرعت تخمیر می‌شود. به همین دلیل جذب ساده‌تری برای درختان دارد. بعد از آن کود گوسفند و سپس کود گاو می‌توانند به رشد سریع‌تر و باکیفیت‌تر درختان میوه کمک کنند.

 

بهترین کود حیوانی برای درخت میوه

 

 

خرید بهترین ابزارآلات کشاورزی از ویترین نت؛ تضمین حفاظت بهتر از درختان میوه

اگر باغدار هستید یا برای کاشت یک محصول زمان، هزینه و انرژی صرف کرده‌اید، حتما می‌دانید که از لحظه قرار دادن بذر در خاک تا روز برداشت محصول باید مسیری پر استرس و طولانی را طی کنید. پیمودن این مسیر با کمک ابزارآلات حرفه‌ای برای شما ساده‌تر خواهد شد.چراکه بخشی از دغدغه شما برای همیشه حل می‌شود.

ما در ویترین نت با شناسایی نیاز کشاورزان و باغداران، کاربردی‌ترین ابزار آلات کشاورزی را با بالاترین کیفیت به شما عرضه کرده‌ایم. برای دیدن محصولات تخصصی از بخش فروشگاهی سایت دیدن کنید. همچنین می‌توانید در صورت بروز هرنوع سوال یا اشکال، با ما تماس بگیرید.

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *