مبل شوی صنعتی چیست و چه انواعی دارد؟

مبل شوی صنعتی چیست و چه انواعی دارد؟
زمان مطالعه: 6 دقیقه

امروزه مبل‌ها به عنوان یکی از اساسیه‌های ضروری در هر خانه‌ای محسوب می‌شوند و اگر نگهداری درستی از آن‌ها صورت گیرد، طول عمر زیادی نیز خواهند داشت. یکی از کارهایی که می‌توان برای حفظ کیفیت و افزایش طول عمر مبل انجام داد، شست و شوی درست آن است که با دستگاهی به نام مبل شوی صنعتی امکان پذیر خواهد بود. اما مبل شوی صنعتی چیست؟ با ویترین نت همراه باشید تا به این موضوع اشاره کنیم و هر آنچه که باید در رابطه با این دستگاه‌ها مثل انواع، طرز کار، نکات مهم در استفاده و … لازم است بدانید را بیان کنیم.

مبل شوی صنعتی چیست

مبل شوی صنعتی چیست

همان طور که گفتیم، مبل شوی صنعتی یک دستگاه بسیار کاربردی و مخصوص شست و شوی مبل است که به دلیل مکانیزم و سیستم خاصی که دارد، موجب می‌شود تا در کمترین زمان ممکن بتوانید مبل‌های خود را بشویید و در آن واحد نیز اقدام به خشک کردن آن نمایید.

با داشتن یک مبل شوی مناسب و کاربردی دیگر نیازی نیست که مبلمان خود را تغییر دهید، چرا که می‌توانید بدون تغییر دادن چیزی اقدام به شست و شو و تمیز کردن آن نمایید.

جالب است بدانید که مبل شوی صنعتی قابلیت و کارایی تمیز کردن موکت و دیگر پوشاننده‌های الیافی را دارد. با این دستگاه می‌توانید انواع لکه‌ها، گرد و غبار، کثیفی و به صورت کلی هر آن چیزی که نمای مبل شما را بد جلوه می‌دهد را شست و شو داده و تمیز کنید.

طرز کار مبل شوی صنعتی:

مبل شوی صنعتی به دلیل مکانیزم خاصی که دارد، قادر است تا کثیفی‌های مبل شما را به صورت کامل پاکسازی کند.

طرز کار این دستگاه‌های صنعتی حوزه نظافت به شکل زیر است:

مبل شوی صنعتی به صورت کلی جدای از بدنه، سیستم برق و …، از سه بخش بسیار مهم و حیاتی تشکیل یافته است که عبارتند از:

 • سیستم پاشش آب و مواد شوینده
 • یک یا چند برس غلتکی
 • سیستم مکش

طرز کار دستگاه مبل شوی صنعتی به این شکل است که:

 1. سیستم پاشش، آب و مواد شوینده را بر روی سطح مبل (محلی که کثیف شده و آلوده است) می‌افشاند تا آلودگی‌ها به سبب آنزیم‌های موجود در مواد شوینده قابل پاکسازی باشند.
 2. سپس برس‌های غلتکی وارد عمل می‌شوند تا مواد شوینده را به داخل الیاف روکش پارچه‌ای مبل وارد کنند. (در برخی از مدل‌های این دستگاه، برس وجود ندارد)
 3. بعد از این که مواد شوینده خوب به خورد محل آلوده داده شدند، سیستم مکش با قدرت زیاد شروع به مکیدن مواد به درون خود می‌کند تا آلودگی‌ها نیز همراه با آن‌ها وارد دستگاه شوند.
 4. داخل دستگاه مبل شوی صنعتی، دو مخزن (یکی برای آب تمیز و دیگری برای آب آلوده) دارد. بعد از مکش، مواد به بخش مخزن آب آلوده وارد می‌شوند.
 5. دستگاه مکش به سبب قدرت زیادی که دارد، قادر است علاوه بر مواد شوینده و آلودگی‌ها، بخش زیادی از رطوبت را هم به خود جذب کند. همین امر موجب می‌شود تا دیگر نیاز نباشد که مدت زمان زیادی صبر کنید تا پارچه و روکش مبل شما خشک شود.

نکته مهم: بسیاری از افراد بر این باور هستند که استفاده از دستگاه مبل شوی صنعتی، به سبب داشتن بخش‌هایی مثل سیستم مکش، برس و …، موجب آسیب دیدن روکش مبل می‌شود.

باید توجه داشته باشید که اگر دستگاه مناسبی تهیه کنید و طرز استفاده از آن را هم بلد باشید، هیچ آسیبی به مبل‌های شما در حین شست و شو وارد نخواهد شد.

همچنین ناگفته نماند که در برخی از دستگاه‌های مبل شوی صنعتی، این امکان وجود دارد که مواد شوینده و فوم تا حدی گرم شوند تا بتوانند انواع لکه‌ها مثل لکه چربی و … را راحت‌تر پاک کنند.

انواع مبل شوی صنعتی

انواع مبل شوی صنعتی:

با مواردی مثل مبل شوی صنعتی چیست؟ و این که مبل شوی صنعتی چگونه کار می‌کند؟ آشنا شدید. حال نوبت آن است که شما را با انواع این دستگاه پرکاربرد صنعتی حوزه نظافت آشنا سازیم.

دستگاه‌های مبل شوی بر اساس نوع کاربرد و اندازه‌ای که دارند، در یک دسته بندی کلی، به ۳ نوع مختلف تقسیم بندی می‌شوند که عبارتند از:

 • مبل شوی صنعتی
 • مبل شوی نیمه صنعتی
 • مبل شوی خانگی

اما خود دستگاه‌های مبل شوی صنعتی، به دو دسته دیگر نیز تقسیم می‌شوند:

 1. مبل شوی box extractor
 2. دستگاه مبل شوی self- contained machine

در این نوع از دستگاه های مبل شوی صنعتی، سیستم پاشش و مکش به این صورت است که محلول آب و ماده شوینده از مخزن آب تمیز بر الیاف فرش یا موکت پاشیده شده و آب و آلودگی بلافاصله توسط سیستم مکش دستگاه جمع آوری می‌شود تا به مخزن آب کثیف منتقل گردد.

این نوع موکت شوی های صنعتی برای لکه گیری مایعات و آلودگی‌های سطحی بسیار مناسبند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در نوع مبل شوی صنعتی self- contained machine، در کنار سیستم پاشش و مکش، از عملیات برس زنی مکانیکی نیز بهره برده می‌شود. در این نوع دستگاه‌ها یک یا دو برس به صورت غلتکی تعبیه شده‌اند که با حرکات خود، مواد شوینده را به خورد روکش پارچه‌ای مبل می‌دهند تا عملیات پاکسازی با عمق بیشتری انجام بگیرد.

بهتر است بدانید که این برس‌ها به هیچ وجه موجب آسیب دیدن روکش مبل شما نمی‌شوند و تنها آلودگی‌ها و کثیفی‌های موجود را از بین می‌برند. عملیات شست و شوی مبل و موکت در نوع self- contained machine حرفه‌ای‌تر و دقیق‌تر صورت می‌گیرد.

مزایای استفاده از دستگاه مبل شوی صنعتی:

استفاده از دستگاه مبل شوی صنعتی به سبب مزایای زیادی که دارد، در بسیاری از محل‌ها مثل: سالن‌های سینما و کنسرت، سالن‌های همایش و به صورت کلی در هر آن جایی که صندلی و مبل زیادی وجود دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برخی از مزیت‌هایی که باعث می‌شود تا از دستگاه‌ها مبل شوی صنعتی استفاده شود، عبارتند از:

بالا رفتن کیفیت و سرعت شستشوی مبلمان

این امر، به عنوان اصلی‌ترین دلیلی محسوب می‌شود که افراد را به استفاده از این دستگاه‌ها ترغیب می‌کند. شما با دستگاه مبل شوی صنعتی قادر خواهید بود که با سرعت زیادی اقدام به شست و شوی مبل نمایید. همچنین دقت و کیفیت شست و شوی مبل در کنار سرعت بالا به هیچ وجه افت نمی‌کند و نباید از این بابت نگرانی داشته باشید.

خشک شدن مبلمان در سریع ترین زمان

همان طور که در بخش طرز کار مبل شوی صنعتی خدمتتان بیان نمودیم، این دستگاه‌ها به دلیل داشتن سیستم مکش بسیار قوی، قادر هستند که علاوه بر آلودگی و مواد شوینده، رطوبت را هم به خود جذب کنند تا روکش پارچه‌ای مبل شما، مدت زمان زیادی مرطوب نماند.

همچنین به دلیل سرعت بالای شست و شو با این دستگاه‌ها، اصلا رطوبت و مواد شوینده فرصت این که به بخش‌ها و لایه‌های عمیق روکش مبل نفوذ کنند را ندارند.

عدم نیاز به جابجایی مبلمان جهت شستشو

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از دستگاه مبل شوی صنعتی، این است که دیگر نیازی به تغییر دکوراسیون مبلمان خود ندارید. چرا که این دستگاه قابل حمل است و به راحتی جهات مختلف مبل شما را می‌تواند شست و شو دهد.

سهولت در کار با دستگاه برای کاربر

استفاده از دستگاه‌های مبل شوی صنعتی بر خلاف باور عموم بسیار راحت و ساده است و نیاز به دانش تخصصی نیست. شما با مطالعه دفترچه راهنما و یا تماشای ویدیوهای آموزشی موجود در اینترنت قادر خواهید بود که از این دستگاه استفاده کنید.

همچنین می‌توانید همین حالا از مشاوران بر جسته ما در این زمینه نیز کمک بگیرید تا با مشکلی هنگام استفاده از دستگاه مبل شوی صنعتی نداشته باشید.

درخواست مشاوره رایگان
کاربردهای دستگاه مبل شوی صنعتی

کاربردهای دستگاه مبل شوی صنعتی:

همان طور که ملاحظه کردید، مزایای زیادی را می‌توان برشمرد که باعث می‌شوند تا از دستگاه مبل شوی در حوزه‌های زیادی استفاده شود. این دستگاه صنعتی علی رغم نامی که دارد، کاربردهای دیگری نیز دارد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 1. شست و شوی انواع مبل و صندلی
 2. شستشوی انواع فرش و موکت در محل
 3. استفاده جداگانه به عنوان جاروبرقی صنعتی

نکات مهم در استفاده از مبل شوی صنعتی:

درست است که استفاده از دستگاه مبل شوی صنعتی بسیار ساده است و هیچ آسیبی به مبلمان شما وارد نمی‌کند، اما باید در استفاده از این دستگاه‌ها به مواردی توجه داشته باشید.

رعایت نکات و مواردی که در ادامه خواهیم گفت، کمک می‌کنند تا هم بتوانید راحت‌تر از دستگاه استفاده کنید، هم این عملیات شست و شوی مبل‌های خود را بهتر انجام دهید.

این نکات و موارد مهم عبارتند از:

 1. به میزان مخلوط مواد شوینده با آب توجه کنید
 2. به میزان محلولی که جهت شست و شوی روی مبل پاشیده می‌شود، دقت کنید تا بیش از اندازه نباشد
 3. مدت زمان ماندن محلول شست و شو روی مبل و سپس مکش آن نیز حائز اهمیت است
 4. با سرعت و دقت مناسبی باید برس‌های روی روکش مبل کشیده شود تا هم آسیبی به بافت پارچه نشود، هم این که شست و شوی مبل به خوبی انجام گیرد.

ممنون که تا انتها با مقاله «مبل شوی صنعتی چیست و چه انواعی دارد؟» با ویترین نت همراه بودید. همان طور که ملاحظه کردید، مبل شوی صنعتی یک دستگاه بسیار کاربردی و مخصوص شست و شوی مبل است که به دلیل مکانیزم و سیستم خاصی که دارد، موجب می‌شود تا در کمترین زمان ممکن بتوانید مبل‌های خود را بشویید و در آن واحد نیز اقدام به خشک کردن آن نمایید.

این دستگاه دارای انواع بسیار مختلفی است تا هر فردی بتواند متناسب با هدفی که دارد، اقدام خرید و استفاده از نوع به خصوصی نماید.

ویترین نت یک بازار اینترنتی بسیار بزرگ از انواع ماشین آلات صنعتی سنگین، نیمه سنگین و سبک است که بسیاری از دستگاه‌های حوزه‌های صنعتی مثل صنعت غذا و خوراکی، بسته بندی و … را پوشش داده است. همین حالا می‌توانید از طریق لینک زیر، اقدام به مشاهده کلیه محصولات موجود در ویترین نت نمایید.

همچنین می‌توانید قبل از خرید دستگاه‌ها نیز با مشاوران بر جسته و زبده ما تماس حاصل فرمایید تا به صورت کاملا تخصصی و البته رایگان شما را در امر انتخاب و خرید دستگاه راهنمایی کنند.

درخواست مشاوره رایگان مشاهده همه محصولات ویترین نت

در ادامه می‌توانید این مقالات را در وبلتگ ویترین نت بخوانید:

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *