برای خرید انواع سمپاش موتوری چه نکاتی را باید بدانیم؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

سمپاشی باغ‌ها، مزرعه‌ها، درختان، گیاهان و حتی ساختما‌ن‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. چرا که با دفع آفات و حشرات موذی می‌توان محصولات کشاورزی و باغات را حفظ کرده و در بالاترین کیفیت آن‌ها را عرضه کرد. این امر موجب ارتقاع سطح بهداشت و و نابودی آفات گردیده و نقش بسیار مهمی در سلامت افراد، از طریق تامین بهترین محصول با بالاترین کیفیت را دارد. بدین منظور انواع دستگاه سمپاش مانند سمپاش دستی، سمپاش شارژی و سمپاش فرغونی ساخته شده است تا این فرایند را برای افراد به ویژه کشاورزان و باغداران آسان کند و این عمل را به بهترین نحو انجام دهد. در ادامه، یکی از انواع این دستگاه‌ها به نام سمپاش موتوری را به همراه ویژگی‌ها، مدل‌های مختلف و نحوه عملکرد آن‌ها به شما معرفی خواهیم کرد.

حتما ببینید لیست قیمت سمپاش

معرفی سمپاش موتوری

یکی از انواع دستگاه‌های سمپاش، دستگاه سمپاش موتوری (پشتی موتوری) یا اتومایزر است. همان طور که از نام این دستگاه که از مهم‌ترین ادوات و لوازم باغبانی‌ست، مشخص است، در طراحی و نوع سیستم سمپاشی آن، پمپ موتوری جایگزین پمپ دستی شده که به صورت دو زمانه و با دور بالا از طریق سوخت، پمپ را به حرکت در می‌آورد. قدرت موتور دستگاه، میزان بازدهی و ظرفیت سمپاشی آن را تعیین می‌کند. اگرچه اصول ساختمانی و نحوه عملکرد دستگاه سمپاش موتوری شبیه به سمپاشی‌های دستی است، اما استفاده از آن آسان‌تر بوده و به دلیل وجود موتور در این دستگاه می‌توان عمل سمپاشی را با سرعت بیشتری انجام داد.

فروش انواع سمپاش موتوری در ویترین نت

انواع سمپاش موتوری

انواع مختلف سمپاش موتوری را در صنعت کشاورزی می‌توان بر اساس اندازه، ظرفیت، قابلیت‌ها، قدرت موتور، میزان فشار و نوع مخزن آن‌ها به مدل‌های مختلف تقسیم‌بندی کرد. اما به طور کلی دو مدل از رایج‌ترین انواع دستگاه‌های سمپاش موتوری بر اساس نوع پاشش سم عبارت‌اند از:

سمپاش خرطومی

این دستگاه که یک سمپاش پشتی موتوری است، بیشتر برای سم‌های گردی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نحوه عملکرد سمپاش خرطومی با شکستن محلول و تولید سم با استفاده از جریان شدید هوا از طریق توربین نصب شده بر یک موتور دو زمانه صورت می‌گیرد. پاشیدن سم به وسیله‌ی کلاهک موجود در انتهای لوله‌ی خرطومی این دستگاه کاملا قابل کنترل است. سوخت این دستگاه نیز بنزین بوده و موتور CDI (به روش تخلیه خازنی) دو زمانه‌ی آن برای زمین‌های صیفی‌جات و گلخانه‌ها مناسب است. با توجه به دو زمانه بودن موتور این دستگاه باید به ازای هر ۱۰ لیتر بنزین، نیم لیتر روغن مخصوص به آن اضافه کرد و داخل مخزن آن ریخت. 

نحوه عملکرد سمپاش خرطومی با شکستن محلول و تولید سم با استفاده از جریان شدید هوا از طریق توربین نصب شده بر یک موتور دو زمانه صورت می‌گیرد.

سمپاش پشتی موتوری لانسی یا لانس‌دار

لانس سمپاشی قطعه‌ای در دستگاه‌های سمپاشی است که سم را به حالت‌های مختلف اسپری می‌کند. این قطعه بر اساس نوع سم و نوع محصول، مدل‌های مختلفی دارد. یکی از انواع دستگاه‌های سمپاش پشت موتوری، سمپاش پشت موتوری لانس دار است که از نوع سمپاش‌های محلول تحت فشار است. لانس سم پاش قابلیت تغییر در زاویه پاشش و قطر قطرات را نیز دارد. با وارد کردن فشار به محلول سم توسط پمپ و عبور از سوراخی ریز به نام نازل، ذرات سم ریز شده و عمل سمپاشی صورت می‌گیرد. میزان پاشش سم توسط این دستگاه ۰.۱ تا ۳ لیتر در دقیقه بوده و در شرایط مساعد می‌توان روزانه حدود ۲ تا ۳ هکتار را سمپاشی کرد. این دستگاه با کیفیت بالای سمپاشی به دلیل وجود قطرات ریز، از چکیدن مایع سم بر روی برگ گیاهان جلوگیری می‌کند.

 یکی از انواع دستگاه‌های سمپاش پشت موتوری، سمپاش پشت موتوری لانس دار است که از نوع سمپاش‌های محلول تحت فشار است.

سمپاش موتوری دستی

نوع دیگری از دستگاه‌ سمپاش موتوری به نام دستگاه سمپاش موتوری دستی نیز وجود دارد که شبیه به دستگاه‌های پشت موتوری بوده و عملکرد مشابهی دارد. تنها تفاوتشان در مخزن و گنجایش آن‌هاست. مخزن دستگاه‌های سمپاش موتوری دستی گنجایش بیشتری داشته و بر خلاف دستگاه سمپاش پشت موتوری، نمی‌توان آن‌ها را بر پشت حمل کرد. علت جابه‌جایی آن‌ها با یک یا دو چرخ نیز به دلیل همین امر است. لذا این دستگاه در دو نوع یک چرخ و دو چرخ وجود دارند: نوع یک چرخ آن، سمپاش فرغونی و نوع دو چرخ آن دستگاه سمپاش زنبه‌ای نامیده می‌شود.

خرید انواع سم پاش موتوری از ویترین نت

سوخت مصرفی سمپاش موتوری

نوع سوخت اغلب دستگاه‌های سمپاش پشت موتوری از بنزین است که موتور با استفاده از آن می‌تواند پمپ دستگاه را به حرکت در آورد. با توجه به نحوه عملکرد دستگاه سمپاش پشت موتوری، پمپ دستگاه مایع سم یا گرد داخل مخزن را به افشانک منتقل کرده و آن را به صورت پودر از دستگاه خارج می‌کند. در مخزن دستگاه سمپاش موتوری پشتی علاوه بر سم مایع، گازوئیل و یا سم گردی نیز می‌تواند ریخته شود. کشاورزان با حمل مخزن سم و موتور دستگاه بر پشت خود می‌توانند به راحتی از آن استفاده کنند و عمل سمپاشی را انجام دهند. موارد استفاده و کاربرد دستگاه سمپاش پشتی موتوری بسیار زیاد است؛ این دستگاه به ویژه برای مزارع کوچک و باغ‌هایی با وسعت کم مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، برای سمپاشی مزارع برنجی که وسعت کمی دارند، می‌توان از این دستگاه استفاده کرد. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این دستگاه تعویض و تبدیل تفنگی آن به شعله افکن است که با استفاده از آن می‌توان علف‌های هرز، آفات و امراض را سوزاند و از بین برد. استفاده از این دستگاه به سمپاشی مزارع و باغ‌ها محدود نمی‌شود، بلکه با استفاده از این دستگاه می‌توان بیمارستان‌ها و ساختما‌های مختلف را نیز سمپاشی و ضدعفونی کرد.

خرید سمپاش موتوری

با توجه به انواع دستگاه سمپاش، انتخاب نوع مناسب این دستگاه‌های بسیار اهمیت دارد. برای خرید دستگاه سمپاش پشت موتوری باید ظرفیت مزرعه و وسعت باغ خود را در نظر بگیرید و مناسب با آن دستگاهی را که بتوان از طریق آن طی یک الی دو روز عمل سمپاشی را انجام داد، انتخاب کنید. ریز و درشت بودن سمی که از دستگاه خارج می‌شود، روی گیاه بسیار تاثیرگذار بوده و در صورت انتخاب اشتباه سم و حساس بودن گیاه، می‌تواند به راحتی گیاه را بسوزاند و از بین ببرد. نحوه‌ی پخش شدن سم از طریق دستگاه سمپاش نیز از دیگر مواردی است که هنگام خرید دستگاه سمپاش پشت موتوری باید به آن توجه کرد. برای مشاهده‌ی انواع دستگاه‌های سمپاش پشت موتوری می‌توانید به وب سایت ویترین نت مراجعه کنید و با مشاهده‌ی ویژگی‌های هر یک از آن‌ها مناسب‌ترین نوع این دستگاه را انتخاب و تهیه کنید.

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *