بررسی انواع تجهیزات کودپاش و بذرپاش

زمان مطالعه: 4 دقیقه

کارایی تجهیزات بذرپاش و کودپاش چگونه است؟

دستگاه بذرپاش و کودپاش در رده ماشین آلات پرکاربرد کشاورزی است. این دستگاه ها می­‌تواند مقدار بذر و یا مقدار کود را کنترل ­کند، سپس آنها را در داخل زمین در عمق مناسب جایگذاری کرده و با خاک روی آنها را می­‌پوشاند. میزان پاشش و عمق برداری خاک توسط اپراتور دستگاه قابل تنظیم است.
پاشش بیش از حد کود شیمیایی باعث تخریب زمین حاصلخیز کشاورزی می گردد. پاشش ناموزون بذر نیز باعث می­‌گردد، محصول در یک نقطه انبوه و در نقطه دیگر تُنُکْ و کم پشت باشد. توزيع يكنواخت کود و کنترل مقدار کود شیمیایی، پاشش و پخش مقدار مناسب كود و بذر در خاك، عوامل موثری در تولید محصول با حداقل هزینه و با بهترین کیفیت هستند.

بیشتر بخوانید: لیست قیمت تجهیزات کودپاش و بذرپاش

دستگاه بذرپاش و کودپاش در رده ماشین آلات پرکاربرد کشاورزی است.

 

طرز کار دستگاه بذرپاش و کودپاش چگونه است؟

اپراتور باید پس از انجام تنظیمات لازم، محفظه ای که در زیر دستگاه تعبیه شده را از کود و بذر پر نماید. ریزش بذر یا کود توسط پاشنده‌ها انجام پذیر است. این محفظه دارای سوراخ هایی است که باعث می­شود پاشش بذر یا کود به صورت یکنواخت در سطح خاک مزرعه انجام ­شود. در نتیجه تراکم سطح کشت، یکنواخت می شود و جوانه های گیاهان در فواصل یکنواخت رشد کرده و کیفیت محصول مطلوب می­‌گردد.

 

انواع تجهیزات کودپاش و بذرپاش 

تجهیزات کودپاش و بذرپاش در انواع  مختلفی به صورت زیر وجود دارند که کشاورز بر حسب ابعاد زمین خود، محل واقع شدن زمین و هزینه مورد نظر خود، آن را انتخاب می نماید.

  • تجهیزات کودپاش و بذرپاش دستی
  • تجهیزات کودپاش و بذرپاش چرخ دار
  • تجهیزات کودپاش و بذرپاش پشتی  
  • تجهیزات کودپاش و بذرپاش تراکتوری  

تجهیزات کودپاش دستی در دو نوع پشتی و چرخ دار وجود دارد که نوع پشتی بر پشت اپراتور حمل می­‌شود. نوع دستی چرخ داربرای زمین های مسطح و به طور معمول زمین­‌های چمن قابل استفاده است. نوع تراکتوری دستگاه در پشت تراکتور و یا تیلر نصب می­‌شود و اپراتور در قسمت راننده ماشین نشسته و پاشش بذر یا کود را به کمک ماشین انجام می دهد.

 

دستگاه بذرپاش تراکتوری و دستگاه کودپاش تراکتوری چگونه کار می کنند؟

دستگاه بذرپاش و کودپاش تراکتوری، به قسمتی در پشت تراکتور وصل می شود و با حرکت ماشین، عمل پاشیدن بذر یا کود به صورت یکنواخت و به آسانی انجام می­‌گردد. این تجهیزات در ابعاد و اندازه­ های های مختلفی وجود دارند که انواع بزرگتر آن بر روی تراکتور و کمرشکن بزرگ نصب می گردد و انواع کوچکتر آن ها بر روی تیلر نصب می شود. این ماشین آلات کار حرکت دادن تجهیزات کودپاش و بذرپاش را انجام می ­دهند.

 

دستگاه بذرپاش و کودپاش تراکتوری، به قسمتی در پشت تراکتور وصل می شود و با حرکت ماشین،  عمل پاشیدن بذر یا کود به صورت یکنواخت و به آسانی انجام می­گردد.

 

بذرپاش دستی و کودپاش دستی چگونه کار می کنند؟

تجهیزات کودپاش دستی و بذرپاش دستی برای مزارع کوچکتر قابل استفاده است که در آن اپراتور دستگاه یا کشاورز، می­‌تواند دستگاه بذرپاش پشتی را با خود حمل می­‌کند. دستگاه بذر پاش دستی دارای دو بند دوشی است که باعث می‌­شود که دستگاه بر روی پشت شخص قرار گرفته و سپس بند کمری آن از جلو بسته می ­شود.  اپراتور یا کشاورز، به راحتی در منطقه حرکت می­ کند و  پاشش بذر یا کود را انجام می­ دهد. مخزن دستگاه بذرپاش دستی و کودپاش دستی دارای ظرفیت کمی، به طور معمول بین 5 تا 20 کیلوگرم، است. تغذیه مخزن با اهرم مکانیکی و یا با موتور بنزینی انجام می­شود.

 

این دستگاه برای مزارع کوچکتر قابل استفاده است که در آن اپراتور دستگاه یا کشاورز، می­تواند دستگاه بذرپاش پشتی را با خود حمل می­کند. دستگاه بذر پاش دستی دارای دو بند دوشی است که باعث می­شود دستگاه بر روی پشت شخص قرار گرفته و سپس بند کمری آن از جلو بسته می­شود.  اپراتور یا کشاورز، به راحتی در منطقه حرکت می­کند و  پاشش بذر یا کود را انجام می­دهد. مخزن دستگاه بذرپاش-کودپاش دستی دارای ظرفیت کمی، به طور معمول بین 5 تا 20 کیلوگرم، است. تغذیه مخزن با اهرم مکانیکی و یا با موتور بنزینی انجام می­شود.

 

دستگاه بذرپاش و دستگاه کودپاش دوار یا سانتریفیوژ چگونه کار می کند؟

در صنعت کشاورزی مزرعه داران و کشاورزان پس از چند بار برداشت محصول برای تقویت خاک و مغذی ساختن آن به عمقی از خاک کود اضافه می کنند. جهت پاشش یکنواخت و توزیع شده کود بر روی خاک از دو نوع کلی کودپاش نوسانی و کود پاش دوار یا بذر پاش دوار استفاده می ­شود. در مزارع ایران بیشتر از نوع کودپاش دوار استفاده می­ گردد. به این نوع دستگاه کودپاش سانتریفیوژ و کودپاش گریز از مرکز هم گفته می ­شود. برای کاربرد دستگاه بذرپاش – کودپاش سانتریفیوژ باید عرض کار موثر دستگاه و مقدار پاشش بذر یا کود را تنظیم نمود. در این صورت گذشته از آنکه مقدار بذر یا کود در حد مطلوب و به صورت بهینه استفاده می­ شود، بلکه توزیع آن در عمقی از خاک هم یکنواخت و متعادل است.

 

در انتخاب تجهیزات کودپاش و بذرپاش چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

کشاورزان باید در انتخاب دستگاه بذرپاش – کودپاش به چند نکته توجه نمایند. مساحت مزرعه یا زمین کشاورزی خود را در نظر داشته باشند و دستگاهی متناسب با محل کار خود تهیه کنند. ضمن آنکه قیمت دستگاه باید برایشان مناسب باشد، لازم است که دستگاه را از تولید کنندگان و یا وارد کنندگان معتبر خریداری نمایند تا دارای خدمات پشتیبانی باشد.
اندازه و ابعاد قسمت توری که بخش ریزش و توزیع بذر یا کود را برعهده دارد، باید مناسب انتخاب شود. توری ها دارای ابعاد استانداردی هستند که بر اساس ابعاد بذرها ساخته شده اند و با تعویض این توری ها می توان برای توزیع چند نمونه بذر از آنها استفاده کرد. در هنگام خرید بایستی به این نکته توجه کرد که دستگاه دارای خدمات پشتیبانی فنی باشد و بتوان در هنگام نیاز قطعات و لوازم جانبی کشاورزی آن را به راحتی تهیه نمود.

 

قیمت انواع دستگاه بذرپاش و کودپاش

ویترن نت، تامین کنندگان و تولید کنندگان مختلف تجهیزات و ادوات کشاورزی را گرداوری می کند تا بستری را فراهم می کند که بتوانید در آن به مقایسه قیمت انواع دستگاه کودپاش و بذرپاش از جمله قیمت کودپاش پشت تراکتوری (یا قیمت بذرپاش پشت تراکتوری) و قیمت دستگاه کودپاش دستی (یا قیمت دستگاه بذرپاش دستی) بپردازید.

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *