تفاوت بازاریابی سنتی و بازاریابی دیجیتال در چیست؟

بازاریابی سنتی و بازاریابی دیجیتال
زمان مطالعه: 9 دقیقه

روش‌های فراوانی برای جلب توجه خریداران و مخاطبان وجود دارد. بازاریابی یکی از اساسی‌ترین روش‌ها در دنیای تجارت است، زیرا به جلب توجه افراد کمک می‌کند. در دنیای تجارت دو روش بازاریابی وجود دارد. یک روش بازاریابی سنتی که به عنوان بازاریابی کلاسیک شناخته می‌شود و روش دوم بازارایابی دیجیتال که نوعی از بازایابی مدرن است. بازاریابی سنتی در طول سال‌ها در حال تحول بوده است، این در حالی است که بازاریابی دیجیتال در سال‌های اخیر پا به عرصه تجارت گذاشته است. هر دو این روش‌ها به عنوان روش‌هایی مطلوب مورد استفاده قرار می‌گیرد و هر دو دارای مزایا و معایب مربوط به خود هستند. بنابراین، انتخاب هر دو این روش‌ها کاملا به افراد و مشاغلی که از آن‌ها استفاده می کنند بستگی دارد. بازاریابی سنتی و بازاریابی دیجیتال با یکدیگر بسیار متفاوت هستند، اگر چه هر دو یک هدف را دنبال می‌کنند اما هر دو در روش رسیدن به اهداف منحصر به فرد هستند.

بازاریابی سنتی چیست؟

بازاریابی سنتی شامل روش‌های بازاریابی است که بدون وجود اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش بازاریابی برای دهه‌ها وجود دارد و معمولا در حال حاضر کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، با این حال هنوز می‌توانند بسیار تاثیر گذار باشند.

روش‌های رایج بازایابی سنتی

 • کاتالوگ‌ها و بروشورها و تراکت‌ها
 • تبلیغات تلویزیونی و رادیویی
 • تبلیغات روزنامه‌ها و مجلات
 • بیلبورد و فلایر
 • تماس‌های تلفنی و اعلان های متنی

ما هر روز بسیاری از این نوع تبلیغات را فقط با گوش دادن به رادیو در مسیر رفتن به محل کار یا حتی نگاه کردن از پنجره به بیلبوردها در حین عبور از کنار آن‌ها می بینیم و می‌شنویم، در واقع آن‌ها بخشی از زندگی روزمره ما شده‌اند.

چرا بازاریابی سنتی؟

بازاریابی سنتی در مقابل بازاریابی دیجتال یکی از موضوعاتی است که بیشترین میزان صحبت درباره آن می‌شود. بازاریابی سنتی به بازاریابی گفته می‌شود که برای اهداف تبلیغاتی نیازی به اینترنت ندارد. این روش برای چندین دهه در حال تکامل بوده است، با این حال به دلیل پیشرفت تکنولوژی استفاده از آن بسیار محدود شده است.

ما روزانه تبلیغات فراوانی را در تلویزیون، روزنامه یا رادیو می‌شنویم و می‌بینیم و این در حالی است که به صورت معمول فعالیت‌های روزمره خود را انجام می‌دهیم. زمانی که از خانه بیرون می‌رویم می‌توانیم تبلیغات بازاریابی را در اگهی‌های سراسر خیابان ببینیم. همچنین می‌توانیم متوجه بنرهای عظیم تبلیغاتی در سرتاسر شهر باشیم. این نوع تبلیغات یکی از انواع بازاریابی است که توجه مردم را در خیابان به خود جلب می‌کنند، بنابراین تبلیغات خیابانی و بنرها در همه جای دنیا وجود دارند و توجه افراد را به خود جلب می‌کنند.

در بسیاری از مشاغل، استراتژی بازاریابی سنتی بسته به نوع کسب و کار متفاوت است. زمانی که صحبت از بازاریابی سنتی در مقابل بازاریابی دیجیتال به حساب می‌آید، مخاطبان هدف بازاریابی سنتی را بیشتر ترجیح می‌دهند.

اگر کسب و کاری بخواهد به جمعیت مسن دست پیدا کند، بازاریابی سنتی می‌تواند یک نوع بازاریابی بسیار موثر باشد. بسیاری از گزارش‌ها و نظر سنجی‌ها نشان داده است که افراد بالای 50 سال در مقایسه با افراد 20 تا 30 ساله، دو برابر بیشتر تلویزیون تماشا می‌کنند و روزنامه می‌خوانند.

اگر کسی بخواهد یک  کسب و کار یا شرکتی را با کمک مخاطبان محلی رشد دهد، بازاریابی سنتی می‌تواند بسیار مفید باشد. کسب و کارهای کوچک با استفاده از آگهی‌ها و بیلوردهای تبلیغاتی در سراسر خیابان بهتر رشد می‌کنند زیرا می‌توانند توجه مخاطبان محلی را به خود جلب کنند.

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال چیست؟

استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ به دلیل روندی که طی می‌کند و به لطف فناوری جدید هر روز به سرعت تکامل می‌یابد. این نوع بازاریابی شامل  مواردی می‌شود که به اینترنت و یا گوشی همراه نیاز دارد. این روش به اندازه روش‌های بازاریابی سنتی مورد استفاده قرار نگرفته‌اند اما مطمئنا می‌تواند به خوبی تاثیر گذار باشند.

روش‌های رایج دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال

 • محتوای وب سایت
 • کمپین‌های ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ‌ها
 • بازاریابی محتوا
 • پست‌های رسانه‌های اجتماعی
 • تبلیغات کلیکی
 • بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)

این نوع استراتژی‌ها امروزه به دلیل استفاده مکرر مصرف کنندگان از اینترنت و تلفن‌های همراه بسیار محبوب هستند. براساس گزارش‌های موجود از دنیای دیجیتال حدود 5 میلیارد کاربر فعال در رسانه‌های اجتماعی وجود دارد و این عدد می‌تواند یک عدد منطقی برای بازاریابی آنلاین در رسانه‌های اجتماعی باشد.

چرا دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال؟

در دنیایی که همه چیز به سرعت در حال رشد است بسیاری از فناوری‌های جدید در حال تکامل هستند. استراتژی دیجیتال مارکتینگ یکی از آن‌هاست. امروزه مردم می‌توانند با استفاده از اینترنت و گوشی‌های هوشمند خود از خانه محصولات و خدمات خود را بازاریابی کنند. این نوع استراتژی‌ها فیزیکی نیستند، بنابراین هزینه‌های حمل و نقل، میزان موجودی و سایر هزینه‌ها را کاهش می‌دهند. سایت‌های اینترنتی در به کارگیری استراترژی بازاریابی دیجیتال بسیار فعالند و به عنوان مثال می‌توان به سایت ویترین نت اشاره کرد که در زمینه‌ی خرید و فروش محصولات و تجهیزات به صورت عمده فعال است.

به دلیل استفاده مکرر از رسانه‌های اجتماعی و به صورت کلی اینترنت، این استراتژی‌ها در سراسر جهان در حال رشد هستند. بنابراین، تبلیغات از طریق اینترنت به جای تلویزیون و یا مجلات بسیار منطقی است.

با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژی در سال‌های اخیر، روش‌ها و استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال همیشه و بدون توجه به آن چه که هست به تکامل خود ادامه می‌دهند. روش های بسیار زیادی برای انجام این بازاریابی وجود دارد و از آنجایی که این روش بسیار مدرن است، داشتن حداکثر دانش در زمینه‌ی فناوری‌ها و پیشرفت‌های فعلی تکنولوژی بسیار ضروری است زیرا برای انجام استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال از آخرین تاکتیک‌ها استفاده می‌شود. مزایای بسیاری وجود دارد که می‌توان با استفاده از بازاریابی دیجیتال به آن دست یافت که در ادامه مطلب یه آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

ردیابی میزان مشارکت مخاطبان و جمع آوری داده‌های آن‌ها برای استفاده در آینده بسیار ساده است. این روش می‌تواند الگوریتم وب سایت شرکت را بهبود ببخشد و هنگامی که شخصی از سایت شما استفاده می‌کند و یا در رسانه‌های اجتماعی شما را دنبال می‌کند و یا برای شما پیام می‌فرستد می‌توانید به راحتی آن را رصد کنید و اطلاعات به دست آورید.

کسب وکارها می‌توانند خدمات خود را به صورت رایگان در بسیاری از پلتفرم‌های مختلف تبلیغ کنند. امکان ارسال و دریافت ایمیل بدون پرداخت هزینه وجود دارد. اما در استراتژی‌های سنتی، چاپ کاتالوگ و بروشور مستلزم هزینه‌های بالایی است.

از آنجایی که بازاریابی دیجیتال دامنه وسیع‌تری دارد می‌تواند به کسب وکارها کمک کند تا توجه مخاطبان جهانی را به خود جلب کند.

اشکال دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی به طور گسترده‌ای در میان نسل جوان محبوب است. بسیاری از کسب و کارها و استارت آپ‌ها فعالیت خود را در قالب پست به صورت ویدیو، متن و یا تصویر در تمامی پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی تبلیغ می‌کنند.

بازاریابی ایمیلی

یکی از انواع بازاریابی دیجیتال، بازاریابی ایمیلی است که در آن کسب و کارها نامه‌های الکترونیکی را برای مخاطبان هدف خود ارسال می‌کنند.

بازاریابی محتوا

این نوع بازاریابی به تبلیغ در قالب داستان سرایی برای کاربران کمک می‌کند تا بتوانند از محصولات و خدمات آشنایی بیشتری پیدا کنند.

بازاریابی کلیکی یا PPC

بازاریابی کلیکی تبلیغات پولی هستد که برای مدت مشخص شده‌ای در صفحات وب باقی می‌مانند. هنگامی که مبلغ پرداخت متوقف می‌شود این نوع تبلیغات نیز دیگر انجام نمی‌شوند.

بازاریابی موبایلی

بازاریابی موبایلی تبلیغاتی هستند که بر روی گوشی‌های هوشمند، لپ تاپ‌ها و تبلت‌ها برای مخاطبان هدف فراهم می‌شوند.

بهینه سازی موتورهای جستجو یا SEO

رایج ترین نوع بازاریابی دیجیتال سئو (SEO) است که امروزه در بسیاری از سازمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. هدف اصلی آن نشان دادن کسب و کار در بالای صفحه، هنگام جستجو در وب است. با این حال، برای کسب رتبه‌های بالا به حمایت مشتریان نیز نیاز است.

Affiliate marketing یا بازاریابی وابسته

شامل تبلیغ یک محصول یا خدمات با کمک یک نام تجاری معروف و یا یک فرد مشهور و تاثیر گذار است. دلیل اصلی که شرکت‌ها این فعالیت را انجام می‌دهند بهبود نام تجاری خود است.

اشکال بازاریابی سنتی

تبلیغات تلویزیونی

یکی از روش‌ها بازاریابی سنتی، پخش تبلیغات با استفاده از تبلیغات تلویزیونی است. میلیون‌ها تبلیغ محصول و خدمات است که از طریق این شکل از بازاریابی سود می‌برند.

تبلیغات رادیویی

رادیوها در اواخر قرن بیستم نقش حیاتی در تبلیغات داشتند. مردمی که توانایی خرید تلویزیون نداشتند رادیو را برای خرید انتخاب می‌کردند. انوع مختلفی از تبلیغات از طریق رادیو قابلیت پخش دارند.

آگهی‌های چاپی

بسیاری از شرکت‌ها و کسب وکارها همچنان برای تبلیغ خدمات خود اقدام به چاپ بروشور یا تراکت می‌کنند.

بیلبوردها

بیلبوردها حاوی تصاویری از تبلیغات هستند. آن‌ها را معمولا در بزرگراه‌ها نصب می‌کنند. بیشتر بیلبوردها توسط شرکت‌ها و مشاغل برتر برای تبلیغ خدمات و محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تبلیغات مجلات و روزنامه‌ها

مجلات و روزنامه‌ها به عنوان یکی از بهترین منابع کسب اطلاعات می‌توانند باشند. روزنامه هزاران آگهی تبلیغاتی در روزنامه‌ها و مجلات به چاپ می‌رسند.

بازاریابی تلفنی و پیامکی

این نوع بازاریابی شامل تماس ها تلفنی و پیامک های تبلیغاتی برای مشاغل مختلف و خدمات می شود.

بازاریابی سنتی و بازاریابی دیجیتال

مزایا و معایب بازاریابی سنتی

هنگام مقایسه بازاریابی سنتی با بازاریابی دیجیتال، روش های سنتی اغلب قدیمی یا منسوخ شده در نظر گرفته می شوند. با این حال، بسیاری از این تاکتیک ها امروزه مفید و موثر هستند. برای کمک به تشخیص این که آیا بازاریابی سنتی برای کسب و کار شما مناسب است یا خیر؟ در ادامه این مطلب شما را با مزایا و معایب بازاریابی سنتی بیشتر آشنا خواهیم کرد.

مزایا بازاریابی سنتی

اگر می خواهید جمعیتی مسن را تحت تاثیر قرار دهید بازاریابی سنتی می توان بسیار موثر باشد. گزارش شده است که مخاطبان بالای 50 سال در مقایسه با سنین 21 تا 34 سال، تقریبا دو برابر بیشتر وقت خود را صرف خواندن روزنامه و تماشای تلویزیون می‌کنند.

این نوع استراتژی بازاریابی معمولا برای مشاغلی که به دنبال ایجاد مخاطب محلی بزرگتر هستند بهترین کارایی را می‌تواند داشته باشد. یک کسب و کار کوچک بهتر است به جای تلاش برای رقابت در فضای دیجیتال در برابر مشاغل بزرگتر برای جلب توجه از طریق بیلبوردها، آگهی‌ها و رویدادها رقابت کند.

تبلیغات تلویزیونی و رادیویی چندین بار پخش می‌شوند و کسب و کار را به مخاطب یادآوری می‌کنند، در حالی که در بازاریابی دیجیتال تبلیغات نادیده گرفته می‌شوند و یا مسدود می شوند.

معایب بازاریابی سنتی

چاپ کاتولوگ و بروشور برای ارسال به مخاطبان محلی می‌تواند گران باشد و هیچ تضمینی وجود ندارد که گیرنده به کسب و کار شما یا محصول و  خدماتی که ارائه می‌دهید علاقمند باشد. روش‌های بازاریابی سنتی ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها به طول بی‌انجامد تا نتایج و داده‌ها را به دست آورند. شما نمی‌توانید تشخیص دهید که کسی آگهی روزنامه شما را خوانده است، مگر این که تصمیم به پیگیری داشته باشید. حتی در آن صورت، بدون نظرسنجی نمی‌دانید که آیا تبلیغ دیده و استفاده شده است یا خیر.

مزایا و معایب بازاریابی دیجیتال

استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال همیشه با فناوری‌ها و روش‌های جدید مانند استفاده از رسانه‌های اجتماعی در حال تحول است. این استراتژی‌ها شامل مدرن‌ترین و جدیدترین تاکتیک‌ها می‌شود اما به مانند بازاریابی سنتی برخی از کسب و کارها وجود دارند که از طریق بازاریابی دیجیتال می‌‌توانند رونق بگیرند و برخی دیگر در آن رشدی ندارند.

مزایا بازاریابی دیجیتال

از طریق بازاریابی دیجیتال داده‌ها و مشارکت مخاطبان را می‌توان فورا ردیابی کرد. هنگامی که شخصی روی لینک سایت شما کیلیک می‌کند، ایمیلی را می‌خواند یا شما را در رسانه‌های اجتماعی دنبال می‌کند، بلافاصله آن اطلاعات را در اختیار دارید. می‌توانید بینش‌های متعددی را از میان این داده ها به دست آورید، از جمله این که کدام نوع محتوا برای یک مخاطب خاص بهتر عمل می‌کند، کدام رسانه موثرتر است و حتی چه زمانی از روز بهترین تعامل را دریافت می‌کند. استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ هزینه بسیار کمتری دارند و ارسال یک کمپین ایمیلی می‌تواند در مقایسه با چاپ بروشور و کاتالوگ در هزینه‌ها صرفه جویی کند. به دلیل دامنه وسیع بازاریابی دیجیتال، برای انواع مخاطبان جهانی می‌تواند به خوبی عمل کند.

معایب بازاریابی دیجیتال

برخی از کاربران اینترنت با استفاده از مسدود کننده‌ها تبلیغاتی، تبلیغات را مسدود می‌کنند، بنابراین هرگز تبلیغات بنری را نخواهند دید. در مواقع دیگر، اگر کاربر برای خدماتی که دریافت می‌کند هزینه پرداخت دیگر نمی‌تواند تبلیغات را ببیند و یا برای او تبلیغات حذف می‌شوند.

از آنجایی که فناوری و روش‌های جدید به صورت مکرر ظهور می‌کنند، تاکتیک‌های بازاریابی دیجیتال باید به صورت مستمر برای اثربخشی مورد ارزیابی مجدد قرار گیرد و آن‌ چه که یک روز به خوبی کار می‌کند ممکن است روز دیگر نامربوط باشد.

ثبت نام رایگان تامین کنندگان در ویترین نت همین الان ثبت نام کنید

تفاوت بازاریابی دیجیتال و بازاریابی سنتی در چیست؟

وقتی صحبت از بازاریابی می‌شود، دو نوع اصلی وجود دارد: بازاریابی دیجیتال و بازاریابی سنتی. اما چه تفاوتی دارد؟ بازاریابی دیجیتال به هر شکلی از بازاریابی اطلاق می‌شود که از طریق کانال‌های دیجیتالی مانند اینترنت، ایمیل یا دستگاه‌های تلفن همراه انجام می‌شود. در سال‌های اخیر به دلیل گسترش دستگاه‌های دیجیتال و افزایش شبکه‌های آنلاین، محبوبیت فزاینده‌ای پیدا کرده است. از سوی دیگر، بازاریابی سنتی به هر شکلی از بازاریابی اطلاق می‌شود که به صورت آفلاین انجام می‌شود، مانند تبلیغات چاپی، تبلیغات تلویزیونی یا تبلیغات رادیویی. این هنوز یک روش محبوب بازاریابی است، به خصوص برای مشاغل بزرگتر با منابع بیشتر. اما سوال همین جا پیش می‌آید که کدام یک از این روش‌های روش بهتری است؟

برای جواب به این سوال باید گفت بستگی دارد. دیجیتال مارکتینگ احتمالا بهترین گزینه برای اکثر افراد است. اگر می‌خواهید به گروه خاصی از افراد دسترسی پیدا کنید، در هر کجا که هستند، و در عین حال هزینه‌ها را پایین نگه دارید، بازاریابی دیجیتال را دنبال کنید. انجام این کار همچنین به شما این امکان را می دهد که بلافاصله اطلاعات ارزشمندی را در مورد مخاطبان خود جمع آوری کنید تا بتوانید کمپین‌های بازاریابی موثرتری ایجاد کنید.

با این حال، هنوز جایی برای بازاریابی سنتی وجود دارد. اگر می‌خواهید به مخاطبان مسن‌تر یا مخاطبان محلی دسترسی پیدا کنید، روش‌های بازاریابی سنتی ممکن است سازنده‌تر و بهتر از روش‌های بازاریابی دیجیتال باشند. اگرچه ممکن است این روش‌ها قدیمی به نظر برسند، اما واقعیت این است که آنها به دلیلی که در اطراف ما هستند موثر عمل کنند.

هنگامی که در نظر می‌گیرید کدام استراتژی بازاریابی برای کسب و کار شما بهترین است، مخاطبان خود را در نظر بگیرید، آنها اطلاعات خود را از کجا دریافت می کنند و از آن برای تصمیم گیری استفاده کنید. هنگام تصمیم گیری بین بازاریابی سنتی و دیجیتال مارکتینگ، لزوما درست نیست که یکی از آنها بهتر از دیگری باشد زیرا اهداف متفاوتی را دنبال می‌کنند. نکته پایانی این است که شما باید به طور کامل کسب و کار و مخاطبان خود را بشناسید تا استراتژی را انتخاب کنید که برای شما بهتر است.

از کدام نوع بازاریابی باید استفاده کنید؟

بازاریابی دیجیتال به طور کلی مقرون به صرفه‌تر است و می‌تواند هدفمندتر باشد، در حالی که بازاریابی سنتی در دستیابی به مخاطبان بیشتر مؤثرتر است. مهم است که هنگام تصمیم گیری از چه نوع بازاریابی استفاده کنید و بودجه و بازار هدف خود را در نظر بگیرید.
در نهایت، بهترین نوع بازاریابی، نوعی است که با کسب و کار و اهداف شما مطابقت داشته باشد.

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *