آشنایی با بهترین روش‌های بازاریابی صنعتی در ایران

بازاریابی صنعتی در ایران
زمان مطالعه: 5 دقیقه

شرکت‌های صنعتی در ایران برای بازاریابی محصولات خود با چالش‌های فراوانی روبرو هستند؛ این چالش‌ها هنگام مواجهه با بازاریابی دیجیتال و شیوه های نوین بازاریابی ابعاد پیچیده تری پیدا می‌کند و ناآشنا بودن این تامین کنندگان به بازاریابی آنلاین باعث می‌شود که بسیاری از فرصت‌های ارتباط با مشتریان بالقوه از دست برود.

بسیاری از دپارتمان‌های بازاریابی هم، انجام بازاریابی صنعتی را به ‌اشتباه با انواع بازاریابی‌های دیگر؛ مانند بازاریابی مصرفی مقایسه می‌کنند. درحالی‌که اکثر شرکت‌های مصرفی، محصولات مصرفی را به سبک بازاریابی (B2C) می‌فروشند اما بازاریابی صنعتی (B2B) در چند زمینه کلیدی منحصربه‌فرد است.
بازاریابی صنعتی که به‌عنوان بازاریابی (B۲B) نیز شناخته می‌شود، شاخه‌ای از ارتباطات و فروش است که در ارائه کالاها و خدمات به سایر مشاغل به‌جای مشتریان فردی تخصص دارد.
بازاریابان صنعتی برای شناسایی مخاطبان هدف (بالقوه) و درک چگونگی رفع نیازهای آن‌ها و انتخاب روش‌های بازاریابی مناسب نیاز به استراتژی و تکنیک‌های مخصوص به خود دارند و برای موفق شدن باید چالش‌های زیادی را باید پشت سر بگذارد، ما در این مقاله به استراتژی و روش‌های موفقیت در بازاریابی صنعتی در ایران می‌پردازیم.

برگزاری نمایشگاه صنعتی (بازاریابی آفلاین)

حضور در نمایشگاه‌های صنعتی، یکی از بهترین روش‌های بازاریابی صنعتی در ایران است. برای استفاده مفید از حضور در نمایشگاه صنعتی بهتر است استراتژی، KPA و هدف خود مثل (بالا بردن آگاهی از برند خود (برند اورنس)، جذب لید) را مشخص کرده و به دنبال رعایت پارامترهایی مثل رزرو به‌موقع غرفه، مدل پذیرایی، انتخاب روش تبلیغات مناسب (کاتالوگ، نوشتن پستی برای معرفی غرفه نمایشگاهی و خدمات خود در وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی، نوشتن رپورتاژ و غیره) در جهت رسیدن به اهداف خود در نمایشگاه صنعتی باشید.

استفاده از بیلبورد (بازاریابی آفلاین)

تصمیم به استفاده از تبلیغات بیلبوردی برای بازاریابی کسب‌وکارتان می‌تواند گام بزرگی باشد، به‌خصوص اگر یک کسب‌وکار کوچکید یا قبلاً از تبلیغات در فضای باز استفاده نکرده‌اید؛ این روش مانند هر روش بازاریابی، مزایا و معایب خود را دارد که باید قبل از استفاده از این روش در موردش بدانید.
قرارگیری استراتژیک بیلبورد و استفاده از تصاویر بصری مناسب کلیدهای پنهان برای جذب مشتریان بالقوه و خریداران احتمالی است. اگر شخصی از مکانی که بیلبورد شماست عبور کند و محصول را جالب ببیند، ممکن است فوراً نیاز به خرید آن را احساس کند. علیرغم استفاده از گرافیک بصری، اگر برند معروفی نیستید، فقدان توضیحات مناسب محصول در تبلیغات بیلبورد ممکن است دلیل رویگردانی مخاطب از آن باشد.

تبلیغات محیطی در شهرک های صنعتی
با توجه به نکات مطرح شده به نظر شما یک بیلبورد موفق برای بازاریابی صنعتی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

هزینه‌ها یک نگرانی عمده در میان تبلیغ‌کنندگان است زیرا بیلبوردها برای یک دوره خاص استفاده می‌شوند؛ این روش معمولاً برای شرکتی پربازده است که تابلوهای تبلیغاتی را در مناطق صنعتی (مکانی با جمعیت بالاتر) قرار دهد. اگر مخاطبان محدودی در مکانی کم بازدید و یا در بزرگراه‌ها (رانندگانی که به‌سرعت رد می‌شوند) زمان کمتری برای توجه به تبلیغ شما دارند و عملاً بی‌فایده و پرضرر است.

همچنین حواستان باشد که هیچ مانعی مثل شاخه‌های درخت، بوته‌ها یا ساختمان‌های بلند در مسیر بیلبورد وجود نداشته باشد زیرا این کار به عملکرد تبلیغ شما آسیب جدی می‌زند و باعث می‌شود که مردم متوجه پیام شما نشوند.

حضور در شبکه‌های اجتماعی (بازاریابی آنلاین)

حضور در شبکه‌های اجتماعی مزایای زیادی مثل، بالا بردن برند اورنس (آگاهی از برند شما)، پیدا کردن مشتریان بالقوه و هزینه کمتر نسبت به تبلیغات آفلاین را در بردارد.

1. لینکدین

معمولاً حضور در لینکدین به شرکت‌های B۲B (شرکت‌هایی که خدمات خود را به کسب‌وکارها ارائه می‌دهند) توصیه می‌شود زیرا یک شبکه اجتماعی حرفه‌ای است و دسترسی به افراد در موقعیت‌های موردعلاقه و نوع شرکت موردنیاز شما بسیار آسان می‌شود.

شما باید این شبکه اجتماعی را به‌عنوان یک کانال دوطرفه در نظر بگیرید که به شما امکان می‌دهد یک‌به‌یک با مشتریان بالقوه خود تعامل داشته باشید و درنتیجه مشتریان وفاداری پیدا کنید.

2. اینفلوئنسر مارکتینگ

همچنین کمک از اینفلوئنسرها در شبکه‌های اجتماعی برای کسب‌وکارهای بزرگ و نانو اینفوئنسرها برای کسب‌وکارهای کوچک‌تر توصیه می‌شود زیرا مردم برای خرید کالاها و استفاده از خدمات از نظرها و توصیه‌های اینفلوئنسرها استفاده کرده و به آن‌ها اعتماد دارند.
برای انتخاب اینفلوئنسر و همکاری با او، باید حواستان باشد که فرد مناسبی را انتخاب کنید که با حوزه کاری شما مرتبط بوده، همچنین مخاطبین هدف شما اینفلوئنسر انتخابی را دنبال کرده و اینفلوئنسر انتخابی نرخ تعامل بالایی با مخاطبان خود داشته باشد.

3. ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ یکی از قدیمی‌ترین روش‌های بازاریابی صنعتی در ایران و یک راه عالی برای افزایش وفاداری و حفظ مشتریان فعلی است.
راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از طریق ایمیل مارکتینگ با مشتریان ارتباط برقرار کنید. علاوه بر ایجاد خبرنامه، می‌توانید ایمیل‌های تشکر و ایمیلی درباره به‌روزرسانی‌های محصول برای آن‌ها ارسال کنید.
اگر یک کسب‌وکار محلی را تبلیغ می‌کنید، دعوت‌نامه‌های رویداد نیز راهی عالی برای جذب مخاطبان محلی‌اند. این روزها ابزارهای بسیار جذابی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای اجرای حرفه‌ای کمپین‌های ایمیلی خود استفاده کنید، از پلتفرم‌های اتوماسیون بازاریابی مانند میلر لایت، میل چیمپ گرفته تا افزونه‌های خبرنامه برای پلتفرم‌های مدیریت محتوای محبوب مانند وردپرس مثل optinMonster،Newsletter و غیره می‌توان استفاده کرد.
حضور در شبکه‌های اجتماعی مانند سایر روش‌های بازاریابی صنعتی در ایران علاوه بر مزایایی که عنوان کردیم معایبی نیز دارد، مثلاً با توجه به تغییر قیمت کالا و خدمات شما، امکان آپدیت قیمت‌ها در شبکه‌های اجتماعی مثل پست‌های اینستاگرام، لینکدین و غیره وجود ندارد، همچنین همان‌طور که می‌دانید پایدار و همیشگی نیست و امکان فیلتر آن‌ها وجود دارد.

4.اینستاگرام

اینستاگرام محبوب ترین شبکه اجتماعی در ایران است و میلیون‌ها کاربر فعال در کشور دارد، بنابراین نمی‌توان بازاریابی صنعتی در اینستاگرام را نادیده گرفت. در واقع بسیاری از کسب و کارها از اینستاگرام برای تعامل با کاربران خود بهره می‌برند، لایو آموزشی و مرتبط با کار خود برگزار می‌کنند، و محصولات خود را در این شبکه عرضه می‌کنند.

تولید محتوای خلاقانه (بازاریابی آنلاین)

بازاریابی محتوا یکی از اجزای مهم بازاریابی صنعتی در ایران است و درصورتی‌که محتوایی خلاقانه و هوشمندانه باشد به شناساندن کسب‌وکار شما در فضای آنلاین کمک می‌کند و مشتریان بالقوه را تشویق می‌کند تا با شما تماس گرفته و یا خرید انجام دهند.
هدف تولیدکننده محتوا در بازاریاب صنعتی (B۲B) باید جذب خریداران صنعتی از طریق محصول نویسی جذاب باشد و در این روش باید به‌صورت غیرمستقیم و خلاقانه محصول و خدمات شرکت را جهت رفع نیاز مشتری به‌عنوان راه‌حل مطرح کند.
بعد از مدتی که کسب‌وکار(B2B )شما کار خود را آغاز کرد، تولیدکننده محتوا با شناخت خریداران بالقوه و شخصت خریداران می‌تواند مقالات پیلار کانتنت نوشته که راهنمایی برای شیوه استفاده از خدمات شما به همراه ویدئو، اینفوگرافی و پادکست باشد.

حضور در یک بازار اینترنتی مثل ویترین نت

شما می‌توانید برای بازاریابی صنعتی در ایران از پلتفرم‌های بازاریابی اینترنتی مثل ویترین نت استفاده کنید  که امکان خرید و فروش آنلاین، تجهیزات و ماشین آلات صنعتی خود را که مرتبط با صنایع بسته‌بندی، غذایی و کشاورزی و… است را برای خریداران و فروشندگان فراهم کرده است.
طرز استفاده از این پلتفرم خیلی ساده و رایگان است، شما می‌توانید به‌رایگان در سایت ویترین نت ثبت‌نام کنید و بدون محدودیت، عکس‌ها و ویدئوهای محصول خود را در این بستر آپلود کنید، برای جذب مخاطب بهتر است در فیلم‌ها، کاربردها و نحوه راه‌اندازی دستگاه را توضیح دهید.

سپس در بخش نقد و بررسی، جزئیات دستگاه مثل ابعاد، وزن، میزان مصرف برق را در جدول فنی وارد کنید. البته مجموعه ویترین نت در همه مراحل مانند تولید محتوا و عکاسی شما را کمک می‌کند.
شما همچنین می‌توانید از مشاوره‌ی رایگان متخصصان ویترین نت برای نحوه‌ی بهتر عرضه‌ی محصولات خود بهره‌مند شده و به افزایش فروش خود کمک کنید
منابع:
myayan.com
offlinemarketing.co.uk

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *