دستگاه سورتینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

سورتینگ چیست
زمان مطالعه: 5 دقیقه

دستگاه سورتینگ چیست و چه تاثیری بر درآمد کشاورزان دارد؟ با بررسی پاسخ این سوالات، قصد داریم به این نتیجه برسیم که آیا این کسب‌وکار آن هم با وضعیت فعلی بازار، ارزش راه‌اندازی دارد یا خیر! بنابراین اگر شما هم به‌تازگی قصد دارید وارد این عرصه شوید و اطلاعات چندانی در مورد آن ندارید؛ پیشنهاد می‌کنیم که در این مقاله از ویترین نت همراه ما باشید، تا توضیح دهیم که سورتینگ چیست و چه تاثیری بر سودِ حاصل از کشاورزی و زراعت دارد.

دستگاه سورتینگ چیست؟

برای اینکه بدانید فرایند سورتینگ چیست؛ ابتدا باید با دستگاه آن آشنا شوید. دستگاه سورتینگ به واسطه پارامترهای مختلفی مانند وزن، شکل، اندازه، رنگ و… محصولات کشاورزی را دسته‌بندی می‌کند. حتی برخی دستگاه‌ها نیز قادر به جداسازی محصولات سالم و فاسد از یکدیگر هستند.

 این قابلیت، کیفیت نهایی محصولاتی را که کشاورز در بازار عرضه خواهد کرد، افزایش می‌دهد و در همین راستا، قیمت نهایی فراورده نیز براساس سطح کیفی آن، بیشتر می‌شود. از سوی دیگر، انجام فرایند سورتینگ به وسیله دستگاه، سرعت و راندمان کار را افزایش می‌دهد و در نهایت، محصول مربوطه در مدت‌زمان کمتری به دست مشتری می‌رسد.

 این کار علاوه بر اینکه سبب ماندگاری بیشترِ محصولات فاسدشدنی مانند میوه‌جات و صیفی‌جات می‌شود، بلکه به دلیل توزیع فوری، شانس فروش را هم در مقایسه با رقبایی که هنوز به صورت سنتی کار می‌کنند، افزایش می‌دهد.

انواع دستگاه سورتینگ

حالا که متوجه شدید دستگاه سورتینگ چیست، بیایید تا انواع مدل‌های آن را بشناسیم و ببینیم که هر یک از آنها چه کاربردی دارند. انواع دستگاه سورتینگ عبار‌اتند از:

  • دستگاه سورتینگ دوار
  • دستگاه سورتینگ هوش مصنوعی
  • دستگاه سورتینگ اپتیکال
  • دستگاه سورتینگ نواری
  • ماشین سورتینگ صفحه لرزشی

انواع دستگاه سورتینگ

دستگاه سورتینگ دوار

سورتینگ دوار یک استوانه افقی و چند میله نازک دارد که با فاصله مشخصی از هم قرار گرفته‌اند. حین روشن‌شدن دستگاه، این استوانه شروع به چرخش می‌کند و محصولات براساس حجمی که دارند، از بین میله‌ها عبور می‌کنند تا دسته‌بندی صورت بگیرد. معمولا دستگاه دوار دارای ۴_۵ خروجی است و شما براساس حجم کارتان می‌توانید یک یا چند دستگاه تهیه کنید.

علاوه بر این، نوع دیگری از سورتر دوار در بازار عرضه می‌شود که مخصوص میوه‌جات گرد طراحی شده است. تفاوتی که این مدل با نوع اول دارد، در سوراخ‌های دایره‌ای شکل آن است و میوه‌های گرد براساس تفاوت اندازه، برای دسته‌بندی از این سوراخ‌ها عبور می‌کنند.

دستگاه سورتینگ هوش مصنوعی

مدل دیگری از این ماشین‌ها وجود دارد که به نام سورتر هوش مصنوعی معروف است. این دستگاه بر پایه پردازش تصویر محصولات عمل می‌کند و دقت و سرعت بالایی در تفکیک انواع میوه و غلات دارد. با تعبیه دوربین‌های پیشرفته و پردازنده‌های قوی در ساختار این دستگاه، سرعت بازدهی کار تا چند برابر افزایش می‌یابد و در زمان و هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود. به‌طورمعمول، سورتر هوش مصنوعی در زمینه دسته‌بندی انواع غلات و آجیل هم کاربرد دارد. به‌خصوص امروزهد که اغلب پسته‌کاران هم از این دستگاه برای تفکیک محصول خود استفاده می‌کنند.

دستگاه سورتینگ اپتیکال

اگر از ما بپرسید که بهترین دستگاه سورتینگ چیست، باید بگوییم این مدل در سال‌های اخیر از فروش فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده است؛ اما لطفا به این نکته هم توجه داشته باشید که زمانی یکی از این دستگاه‌ها برای شما بهترین خواهد بود که به‌خوبی پاسخگوی نیاز کسب‌وکارتان باشد. به‌عبارت دیگر، ممکن است براساس نوع فعالیت شما سورتینگ مدور، راندمان و بازده بهتری نسبت به نوع اپتیکال برایتان به ارمغان آورد.

از این‌رو باید گفت بهترین دستگاه آن است که سبب بهبود کیفیت محصولات شما و افزایش تولید و درآمدتان شود. حالا در رابطه با ماشین سورتینگ اپتیکال باید بگوییم که این دستگاه، محصولات را براساس رنگ و حجمی که دارند، طبقه‌بندی می‌کند. نحوه کار با آن، به این صورت است که شما باید یک طیف رنگی مشخص را برای دستگاه خود تعریف کنید تا بتواند محصولاتتان را براساس آن تفکیک کند. از این دستگاه در زمینه سورت انواع آجیل، میوه، برنج و… استفاده می‌شود.

دستگاه سورتینگ نواری

نوع دیگری از دستگاه‌های سورتینگ که در دسته پرفروش‌ترین‌ها قرار می‌گیرد، مدل نواری است. این دستگاه براساس سایز و حجم محصولات، آن‌ها را تفکیک می‌کند.از این‌رو نقش قابل‌توجهی در کاهش خطای انسانی حین دسته‌بندی محصولات برپایه اندازه دارد. از سوی دیگر، سبب صرفه‌جویی در هزینه‌ها و افزایش سرعت آماده‌سازی محصولات می‌شود.

سورتینگ نواری هم مانند مدل مدور، دارای نوارهای متعدد است که با فاصله مشخص از یکدیگر قرار می‌گیرند و ۵_۶ خروجی را تشکیل می‌دهند. عمده متریال مصرفی در ساخت آن، استیل است. در ضمن شما می‌توانید با تنظیم فاصله بین نوارها، نحوه عملکرد دستگاه را مدیریت کنید. شایان‌ذکر است که عمدتاً برای دسته‌بندی انواع میوه‌جات، مانند خرما، مرکبات، سیب، هلو و… از آن استفاده می‌شود.

دستگاه سورتینگ چیست

دستگاه سورتینگ صفحه لرزشی

این دستگاه دارای یک صفحه مستطیلیِ لرزنده و شیب‌دار است که با استفاده از آن می‌تواند محصولات‌تان را با سرعت بالایی تفکیک کند. همچنین شما می‌توانید سرعت و دقت این دستگاه را بسته به نیاز خود تنظیم کنید. سورتینگ لرزشی به‌دلیل هزینه نگهداری پایین، استهلاک کم، کارایی و دقت بالا از محبوبیت قابل‌توجهی برخوردار است. سورتر لرزشی دو درب در طرفین خود دارد که کار را برایتان ساده‌تر می‌سازد و بهره‌وری را افزایش می‌دهد. غالباً از این دستگاه در زمینه سورت حبوبات، آجیل و دانه‌های خشک استفاده می‌شود.

انواع دستگاه سورتینگ

تا این قسمت از مقاله، مروری بر ماهیت و مدل‌های مختلف سورترها براساس ویژگی‌های فیزیکی دستگاه داشتیم. حالا در ادامه قصد داریم همان دستگاه را  با توجه به کاربردشان ( نوع محصولی که سورت می‌کنند)؛ دسته‌بندی کنیم. به این منظور دستگاه‌های سورتینگ در ۴ دسته قرار می‌گیرند که عبارت‌اند از:

  1. دستگاه سورتینگ مرکبات و میوه‌جات: این دستگاه براساس نوع، اندازه، رنگ و شکل میوه، آن را بررسی و دسته‌بندی می‌کند. در ضمن می‌توان میوه‌های فاسد و نارس را هم از موارد سالم تفکیک کرد.
  2. دستگاه سورتینگ برنج: براساس نوع عملکرد دستگاه، رنگ و اندازه برنج مورد اهمیت است و می‌توان با استفاده از آن، دانه‌های سالم را از دانه‌های شکسته تفکیک کرد.
  3. دستگاه سورتینگ مرغ و ماهی: با توجه به وزن و اندازه مواد گوشتی، این تفکیک انجام می‌گیرد و سبب یکدست‌شدن تمام بسته‌بندی‌های محصولات مذکور می‌شود.
  4. دستگاه سورتینگ حبوبات: با استفاده از سورتر حبوبات می‌توان علاوه بر جداسازی حبوبات و دانه‌های سالم و شکسته از یکدیگر، ناخالصی‌های موجود در بین آن‌ها را هم جداسازی کرد.

نحوه کار دستگاه سورتینگ

حال که متوجه شدیم دستگاه سورتینگ چیست؟ مهم‌ترین گام، آشنایی با نحوه کار آن است. همانطور که در قسمت قبل توضیح دادیم، دستگاه سورتینگ برپایه یکسری پارامترهای مشخص (اندازه، وزن، شکل، کیفیت، رنگ و…) محصولات را دسته‌بندی می‌کند. نحوه عملکرد این دستگاه هم براساس نوع فناوری به‌کاررفته در ساختار آن (انواع دوربین، حسگر، لیزر و…)، برای جداسازی و تفکیک محصولات باغی و زراعی مشخص می‌شود.

تاثیر دستگاه سورتینگ در درآمد کشاورزان

در این قسمت از مقاله به‌طور مستقیم اثرات این صنعت بر درآمد کشاورزان را مورد بررسی قرار می‌دهیم و در نهایت به این نتیجه خواهیم رسید که آیا می‌توان از چنین طرحی برای بهبود درآمد کشاورزان و باغداران استفاده کرد یا خیر.

در رابطه با این مسئله باید بگوییم که براساس شنیده‌ها و آمار چند سال اخیر، به این نتیجه رسیده‌ایم که واقعا سورتینگ از همه‌نظر، به داد کشاورزان و باغداران و حتی افرادی که در آستانه ورشکستگی قرار داشتند؛ رسیده است.

در واقع این دستگاه، در سریع‌ترین زمان ممکن فرآورده‌ها را دسته‌بندی می‌کند و به این ترتیب، کشاورز می‌تواند زودتر از موعد مقرر، میوه‌جات و سایر محصولات خود را در بازار عرضه کند و فرصت بیشتری برای فروش آن داشته باشد. همچنین به دلیل دسته‌بندی محصولات، قیمت هر دسته باتوجه به سطح کیفی و درجه‌بندی که دارد، متفاوت خواهد بود و بر همین اساس، هر اندازه که مقدار محصولاتِ باکیفیت بیشتر باشد، سود حاصل از فروش آن هم افزایش می‌یابد.

جمع‌بندی

در این مطلب توضیح دادیم که دستگاه سورتینگ چیست و چه کاربردی در صنعت دارد. همچنین با انواع آن آشنا شدیم و تاثیر آن را بر درآمد کشاورزان مورد بررسی قرار دادیم. بنابراین پس از مطالعه این مقاله، امیدواریم اطلاعات مفیدی در رابطه با موضوع مذکور به دست آورده باشید و به پاسخ سوالات موجود در ذهن خود برسید. در ضمن پیشنهاد می‌کنیم نظرات و تجربیات خود را پیرامون این موضوع، با ما و سایر کاربران ویترین‌ نت به اشتراک بگذارید. از اینکه تا پایان همراه ما بودید، صمیمانه سپاسگزاریم.

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *