پارچه ملت بلون چیست چه کاربردی در صنعت پزشکی دارد؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

ممکن است نام ملت بلون برای شما آشنا نباشد. با این حال حتما بارها این پارچه را از نزدیک دیده‌اید یا بدون آنکه نامش را بدانید از آن استفاده کرده‌اید. پارچه ملت بلون یک پارچه نازک و کارآمد است که بیش از هر چیز در مصارف پزشکی مورداستفاده قرار می‌گیرد. با این حال این پارچه مصارف زیادی دارد که آن را به یک ماده اولیه کاربردی در بسیاری از صنایع تبدیل کرده و مهم‌ترین مصرف آن را در ماسک‌های پزشکی می‌توان دید. در ادامه با این پارچه و مصرف آن در صنعت پزشکی بیشتر آشنا شوید.

کاربرد پارچه ملت بلون در پزشکی
 

پارچه ملت بلون؛ لایه محافظ در برابر آلودگی

اگر تا به حال از روی کنجکاوی لایه ماسک را باز کرده باشید، یک پارچه نازک با بافت متفاوت را در آن می‌بینید. این لایه نازک همان پارچه ملت بلون است. ملت بلون در حقیقت یک لایه محافظ است که مانند یک فیلتر قدرتمند عمل کرده و از نفوذ ذرات آلودگی و مایعات پراکنده در هوا تا حد زیادی جلوگیری می‌کند.

ملت بلون یکی از جدیدترین تکنولوژی‌های تولید پارچه بدون بافت است. به همین دلیل دستگاه‌های تولید کننده آن بسیار منحصربه‌فرد هستند و این موضوع باعث می‌شود که قیمت تجهیزات صنعتی برای تولید این محصول بسیار بالا باشد.

مهم ترین پارچه استریل در لباس های پزشکی
 

کاربردهای لایه ملت بلون؛ از پزشکی تا پتروشیمی

ملت بلون را بیش از هرچیز یکی از مهم‌ترین مواد در خانواده محصولات پزشکی و بهداشتی می‌شمارند. این پارچه به دلیل خاصیت مقاومت در برابر ذرات، برای مصارف پزشکی بسیار استاندارد است. با این حال علاوه‌بر پزشکی، آن را در صنایع دیگری نیز می‌توان دید.

1- استفاده از لایه نفوذناپذیر ملت بلون در صنایع پر آلودگی

بسیاری از افرادی که در صنایعی با آلودگی بالا فعالیت می‌کنند، روزانه با درصد بالایی از آلاینده‌ها و ذرات غلیظ پراکنده در هوا در ارتباط هستند. حضور در محیط کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولید محصولات پتروشیمی باعث می‌شود که افراد مدام در معرض خطر مسمومیت بر اثر نشست ذرات در ریه‌ها قرار داشته باشند. به همین دلیل در سال‌های اخیر ماسک‌ها و پوشاننده‌های صورت خاصی تولید شده که در آن لایه‌ای از پارچه ملت بلون وجود دارد.

این ماسک باعث می‌شود تا آلودگی کمتری به دستگاه تنفسی افراد وارد شود. برای اینکه ماسک محافظ دچار آلودگی نشود، آن‌ها را با کمک دستگاه بسته بندی به صورت پک‌های بهداشتی درمی‌آورند.

استفاده از ماسک جراحی در صنایع پتروشیمی
 

2- تولید ماسک پزشکی و تجهیزات بهداشتی؛ مهم‌ترین استفاده از لایه ملت بلون

مهم‌ترین کاربرد پارچه ملت بلون، استفاده از آن در تولید ماسک پزشکی است. به دلیل اهمیتی که در استانداردهای بهداشتی تولید ماسک وجود دارد، استفاده از این لایه رواج زیادی در صنعت تولید تجهیزات بهداشتی دارد. همانطور که گفتیم لایه ملت بلون با وجود بافت نازک خود، یک فیلتر قوی است.

این فیلتر می‌تواند ذرات معلق آلوده در هوا را شناسایی کند و به آن‌ها اجازه عبور از لایه را ندهد. علاوه‌بر ماسک، گاهی از این پارچه برای لباس‌ها و کلاه‌های اتاق عمل و اتاق‌های ایزوله، ملحفه‌های یک بار مصرف بیمارستانی و پدهای بهداشتی نیز استفاده می‌شود.

ماسک بهداشتی مجهز به لایه محافظ تنها در مصارف پزشکی کاربرد ندارد. بلکه در بسیاری از کارخانه‌ها و صنایع تولیدی، افرادی که در بخش‌های مختلف خط تولید از کار با دستگاه شیرینگ پک تا حمل و نقل محصول مشغول فعالیت هستند، برای ایجاد فضای استریل بیشتر از این ماسک استفاده می‌کنند.

استفاده از لایه محافظ آلودگی در ماسک استریل

 

مهم‌ترین ویژگی‌های پارچه ملت بلون؛ چرا این لایه استریل است؟

بافت لایه ملت بلون بسیار ظریف و نازک است. با این حال آن را بهترین لایه محافظ برای ذرات رطوبت می‌دانند. این لایه به دلایل زیر به یکی از پرمصرف‌ترین مواد اولیه تولید تجهیزات استریل تبدیل شده است:

  • مقاومت بالایی دارد و به سادگی دچار سایش و پارگی نمی‌شود
  • سبک است و استفاده از آن به طور روزانه ضرری برای سلامت بدن انسان ندارد
  • فضای خالی میان بافت حدود 1 الی 5 میکرون است و به همین دلیل می‌توان آن را نفوذناپذیر دانست
  • ساختاری سازگار با محیط زیست دارد
  • در تنفس ایجاد اختلال نمی‌کند و به راحتی اجازه عبور اکسیژن از آن وجود دارد
  • با کمک جدیدترین تکنولوژی‌ها و استفاده از ذرات نانو متری ساخته شده است
  • دربرابر گرما و شعله‌های آتش مقاوم است

تولید پارچه ملت بلون برای لباس های استریل

 

آیا ماسک بهداشتی قابل شستشو است؟

یکی از مهم‌ترین مسائلی که هنگام استفاده از ماسک با آن روبه‌رو هستید، این است که آیا ماسک‌های پزشکی را می‌توان شست و دوباره استفاده کرد؟ با توجه به اینکه پارچه ملت بلون موجود در ماسک و لباس‌های استریل پزشکی، بافت خاصی دارد، ممکن است لایه محافظ آن با شستشو به سرعت از بین برود. در این صورت استفاده از ماسک دیگر نمی‌تواند تضمینی برای سلامت شما و ایمن ماندن از ذرات آلودگی باشد.

این ویژگی پارچه ملت بلون باعث شده تا لوازم ساخته شده از این لایه در دسته کالاهای استریل یک بار مصرف قرار بگیرد.

نحوه تشخیص اصل بودن ماسک
 

نحوه تشخیص کیفیت پارچه ملت بلون؛ آیا ماسک شما محافظ واقعی است؟

با توجه به بافت ظریفی که در لایه محافظ ماسک بهداشتی وجود دارد، به سادگی نمونه‌های تقلبی و غیرکارآمد آن را می‌توان به بازار عرضه کرد. برای اینکه تشخیص دهید که پارچه ملت بلون به کار رفته در ماسک شما چقدر استاندارد است، آزمایشات ساده‌ای را انجام دهید.

برای مثال ماسک را به دهان خود بزنید و سپس تلاش کنید تا یک شمع روشن را با فوت خاموش کنید. اگر این اتفاق به سادگی افتاد، ممکن است ماسک شما فاقد پارچه ملت بلون باشد یا از لایه نامرغوبی در آن استفاده شده باشد.

همچنین می‌توانید در ماسک آب بریزید. لایه ملت بلون در برابر نشت آب کاملا مقاوم است و اجازه عبور قطرات آب و ذرات رطوبت را نخواهد داد. گرفتن ماسک در برابر شعله‌های آتش و تشخیص منبع نور از پشت ماسک از دیگر راه‌های تشخیص ماسک مرغوب با لایه ملت بلون استاندارد است. البته توجه کنید که این راه‌ها در کنار هم می‌تواند معیار تشخیص سالم یا فاقد استاندارد بودن ماسک باشند.

بهترین راه این است که از فروشگاه‌های معتبر ماسک را خریداری کنید. همچنین تنها محصولات بهداشتی را انتخاب کنید که بسته بندی مناسبی دارند و به وسیله دستگاه دوخت پلاستیک کاملا دربرابر آلودگی احتمالی محیط بیرون ایزوله شده‌اند.

خرید ماسک استریل بسته بندی با پارچه ملت بلون
 

لایه ملت بلون؛ سودمندترین پارچه در صنایع پزشکی

پارچه ملت بلون به دلیل استاندارد بالا و کاربردی بودن در صنعت پزشکی، طرفداران زیادی پیدا کرده و به همین دلیل تولیدی‌های تجهیزات پزشکی از آن به عنوان یکی از اصلی‌ترین مواد اولیه استفاده می‌کنند.

در این مقاله از ویترین نت شما را با کاربردها و مزایای پارچه ملت بلون در صنعت پزشکی آشنا کردیم. منتظر نظرات و سوالات شما در این خصوص در بخش کامنت مطلب هستیم.

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *