آشپزخانه صنعتی چیست؟

آشپزخانه صنعتی
زمان مطالعه: 4 دقیقه

مهمترین بخش هر رستوران، آشپزخانه آن است. بهتر است آشپزخانه و مناطق آماده سازی غذا حدود 40 درصد از پلان کلی رستوران را به خود اختصاص دهد. زیرا این بهترین حالت برای تجهیز کردن یک آشپزخانه صنعتی می‌تواند باشد. از آنجایی که آشپزخانه‌های صنعتی تقریبا نیمی از کل فضای کسب و کار شما را اشغال می‌کند و مرکزی است که تمامی سفارشات مشتریان در آنجا تهیه و توزیع می‌شود مهم است این منطقه بهینه‌سازی شود و تا حد امکان کارآمد باشد.

آشپزخانه صنعتی چیست؟

آشپزخانه‌ی صنعتی به آشپزخانه‌های رستوران، هتل، بار و حتی خانه گفته می‌شود که تمرکز اصلی آن تهیه غذا برای مشتریان است. کلمه صنعتی به ما می‌گوید که این آشپزخانه‌ای برای پخت غذاهایی طراحی شده‌اند که قرار است فروخته شوند نه غذاهایی که توسط شخص و یا افرادی که آن را درست می‌کنند پخته و خورده شوند.

آشپزخانه‌های صنعتی برای رسیدگی به حجم بالایی از سفارشات، گردش مالی زیاد و انواع مختلف غذا در مراحل مختلف تجهیز شده‌اند. تجهیزات خاصی در این آشپزخانه‌های به کار گرفته می‌شوند که به راحتی می‌توانند خروجی بالای غذا و کار مداوم در شبانه روز را پشتیبانی کنند. نوع تجهیزاتی که در آشپزخانه نیاز دارید به نوع غذایی که سرو می‌کنید، اندازه کسب و کار، تعداد نیرو انسانی و تعداد خروجی سفارشات بستگی دارد.

آشپزخانه صنعتی

یک آشپزخانه صنعتی چه وظایفی دارد؟

تمامی آشپزخانه‌های صنعتی دنیا برای پشتیبانی از هفت عملکرد ضروری طراحی می‌شوند.

 1. تحویل
 2. ذخیره سازی
 3. آماده سازی غذا
 4. آشپزی
 5. سرویس
 6. بازگشت غذا
 7. تمیز کردن

البته اگر در فست فود و یا کیترینگ کار می‌کنید، عواملی چون مرحله بازگشت غذا ضروری نیست، اما به جای آن نیاز به فضایی برای بسته بندی و توزیع غذا نیاز دارید.

تجهیزات آشپزخانه صنعتی

برای آن که تجهیز یک آشپزخانه صنعتی برخی از عناصر وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند. در اصل باید درک خوبی از منوی غذایی خود و نحوه پخت و پز و آماده سازی غذایتان داشته باشید.

قبل از خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی باید فضای خود را اندازه گیری کنید تا متوجه شوید چه اندازه ماشین آلاتی را می‌توانید در آن قرار دهید. ممکن است ابتدا تجهیزات بزرگتر را در نظر بگیرید قبل از آن که به وسایل کوچکتر و قابل حمل فکر کنید، اما بهتر است مکان تمامی تجهیزات مورد نیاز خود چه بزرگ و چه کوچک را در نظر بگیرید تا محیطی کارآمد و بهینه داشته باشید. در ادامه مطلب برخی از لوازم و تجهیزاتی که باید به طور حتم در اکثر آشپزخانه های صنعتی رستوران‌ها وجود داشته باشند را معرفی می‌کنیم.

 • فر و اجاق گازها
 • سرخ کن‌ها
 • دستگاه گریل
 • یخچال و فریزر عایق بندی شده
 • ماشین ظرفشویی
 • سینک‌های بزرگ صنعتی

یک آشپزخانه هدفمند همچنین دارای برخی از ویژگی‌های الکتریکی و لوله کشی‌ها برای بهداشت مواد غذایی، ایمنی و راحتی کارکنان است. این موارد می‌تواند شامل:

 • پریزهای برق با ولتاژ بالا
 • لوله کشی
 • تهویه مطبوع
 • فن‌های تصفیه کننده هوا
 • کپسول آتش نشانی

و تجهیزات دیگر باشد.

بسته به نوع غذایی که می‌فروشید، لوازم کوچکتر و تجهیزات ویژه می‌توانند متفاوت باشند. به عنوان مثال ممکن است مجبور شوید برای یک اجاق پیتزا، دستگاه قوه ساز صنعتی و یا توستر فضایی را اختصاصی در نظر بگیرید.

آشپزخانه صنعتی

چیدمان آشپزخانه صنعتی

چیدمان فضای آشپزخانه صنعتی باید حول محور نوع غذایی که تهیه می کنید و نحوه عملکرد آشپزخانه شما باشد. برخی از مواردی که باید در نظر بگیرد شامل محل‌های پخت و پز و آماده سازی متعدد برای آمادگی در برابر تنوع زیاد وعده‌های غذایی که به طور همزمان تهیه می‌شوند باشد. این سطوح باید به راحتی ضدعفونی شوند و تا حداکثر ایمنی و سلامتی مواد غذایی در نظر گرفته شود. وزارت بهداشت قوانینی دارد که باید در هنگام چیدمان و طراحی آشپزخانه صنعتی آن‌ها را در نظر بگیرید.

چیدمانی که برای آشپزخانه صنعتی خود انتخاب می‌کنید به عوامل مختلفی بستگی دارد:

 • تعداد کارکنان و فضایی که در اختیار دارید
 • ویژگی‌های ساختمان که شامل (محل قرارگیری پریزهای برق، درهای اضطراری و سینک های ظرفشویی) می‌شود
 • نوع غذایی که درست می‌کنید

خط تولید آشپزخانه صنعتی

مک دونالد به دلیل خط تولید خود که در آن کارکنان در محل کار مشخص شده قرار می‌گیرند و وظایف خود را به انجام می‌رسانند معروف است. در این رستوران زنجیره‌ای یک نفر وظیفه دارد نان‌های همبرگر را برشته و بسته بندی کند و یک نفر دیگر سس را اضافه می‌کند و نفر بعد گوشت را به همبرگر اضافه می‌کند، در پایان تمامی این مراحل همبرگر آماده و بسته بندی و به مسئول توزیع غذا سپرده می‌شود. این نوع خط تولید برای رستوران‌هایی که وعده‌های غذایی ساده دارند و به عناصر یکسانی نیاز دارند مانند ساندویج بارها می‌تواند موثر باشد.

منطقه بندی آشپزخانه صنعتی

با یک چیدمان منطقه بندی شده می‌توانید هر قسمت از آشپزخانه را به یک فعالیت خاص اختصاص دهید. ممکن است مناطقی برای آشپزی، ارائه خدمات و ظرفشویی و نظافت در نظر گرفته باشید.

هر منطقه باید با در نظر گرفتن ارگونومی یا همان علم تلفیق کار و شرایط کار با ویژگی‌ها و نیازهای انسانی سازماندهی شود. این بدان معناست که تجهیزات و وسایل مربوط به هر منطقه باید در مجاورت همان منطقه قرار بگیرند تا کارکنان مجبور نباشند وقت خود را برای جستجوی تجهیزات در آشپزخانه تلف کنند. منطقه بندی حتی می تواند یک عنصر ایمنی به شمار آید، زیرا کاهش حرکت احتمال وقوع حادثه‌های ناشی از حرکت در اطراف آشپزخانه را کاهش می‌دهد.

آشپزخانه‌های‌صنعتی اوپن

آشپزخانه‌های صنعتی اوپن به آشپزخانه‌هایی اطلاق می‌شود که بخشی از آشپزخانه یا تمام آن در معرض دید مشتری قرار می‌گیرد. این نوع آشپزخانه‌ها می‌تواند یادآور نوع سازماندهی و حفظ استانداردهای بالای بهداشت عمل کنند. آنها به فرآیند تهیه غذا شفافیت می‌بخشد و بدون شک انتظار و علاقه مشتری را افزایش می‌دهند. جدا از تمامی موارد گفته شده یک آشپزخانه اوپن می‌تواند نوعی طراحی داخلی جذاب برای رستوران شما باشد. به ویژه در رستوارن‌هایی که تجهیزات غیر معمول مانند اجاق‌های پیتزا که با هیزم کار می‌کند یا جوجه گردان دارند بسیار می‌تواند کمک کننده باشد.

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *