پهپاد سمپاش چیست؟

پهپاد سمپاش
زمان مطالعه: 3 دقیقه

پهپاد سمپاش

در حال حاضر در حوزه کشاورزی از پهپاد سمپاش استفاده می‌شود. پهپاد کشاورزی برای تحول در سیستم های جهانی تولید مواد غذایی تنظیم شده است. پهپاد کشاورزی قرار است خدمات بسیار گسترده ای را به کشاورزان ارائه دهد و باعث تولید محصول کارآمدتر، اقتصادی تر و باصرفه تر شود. بزرگترین مزیت پهپاد کشاورزی ارائه اطلاعات دقیق به کشاورزان است که در گذشته هرگز امکان پذیر نبوده است.

ویژگی های فنی پهپاد سمپاش

دستیابی به داده های دیجیتالی که امروزه سنسورهای پهپاد در اختیار ما قرار می دهند در گذشته بسیار سخت و حتی غیر ممکن بوده است. از ویژگی های پهپاد کشاورزی، بررسی وضعیت محصول، سمپاشی، پاشش کودهای مایع و سموم دفع آفات با سرعت و دقت بالا و هزینه کم است. پهپاد کشاورزی می تواند تصاویر مزرعه، وضعیت محصول، نیاز آبیاری و حمله آفات را با استفاده از سنسورهای دیجیتال و دوربین بدست بیاورد.

پهپاد کشاورزی خط هوایی را در بالای مزارع مسدود نمی کند و باعث ایجاد مزاحمت در خاک نمی شود همچنین می توان در مناطق زراعی گرمسیری مرطوب و یا مناطق خشک مستقر کرد. با تشخیص محل آفات در محصولات می توان با استفاده از پهپاد کشاورزی پاشش آفت کش ها را انجام داد.

پهپاد کشاورزی، پرنده بدون سرنشینی است که می تواند با هزینه کم و در هر زمان اطلاعات محصولات را برای امور سمپاشی و کاشت بدست آورد. پهپاد سمپاش بیشترین کاربرد را در کشاورزی دارد. پهپادهای ۱۰ لیتری ۱۵ لیتری توانایی حمل سم و کود مایع و انواع آفت کش های محصولات کشاورزی را دارند. این پهپادها دارای سرعت و قدرت بالایی می باشند به طوری که قادر هستند یک هکتار را در عرض ۸ الی ۱۰ دقیقه سمپاشی کنند.

این نوع پهپادها دارای سیستم هدایتی می باشند که قادر است سرعت خود را با سرعت پاشش تنظیم کند. به طوری که میزان پاشش آن ها در کل زمین به صورت یکنواخت باشد. در بعضی از اراضی مانند شالیزارها و نخلستان ها مشکل ورود به مزرعه و باغات وجود دارد.‌ در کشور ما حدود ۵۰۰ تا ۵۵۰ هزار هکتار شالیزار وجود دارد. در شرایط مرطوب با درجه حرارت بالا و عدم امکان ورود به داخل زمین، می توان سمپاشی را مدیریت کرد.

مزایای پهپاد سمپاش

drone

  • کاهش آلودگی و بیماری نیروی انسانی ناشی از عدم تماس کشاورزان با سموم کشاورزی
  • بالا بردن کیفیت سمپاشی
  • پاشش یکنواخت سمپاشی
  • کاهش زمان سمپاشی نسبت به روش های سنتی
  • بالا بردن تولید و بازدهی سالیانه با سمپاشی منظم
  • استفاده در زمین های نامسطح در مسیرهای صعب العبور
  • کاهش میزان مصرف سم
  • بالا رفتن کیفیت محصول تولید شده
  • کاهش آسیب های محیطی مربوط به افراد بومی و جانوران مفید

سرعت سمپاشی

پهپادها در مدیریت زمان و سهولت انجام کار بسیار تأثیرگذار هستند. با استفاده از پهپادها در مدت ۷ دقیقه می‌توان حدود یک هکتار زمین را سمپاشی کرد. به کمک پهپاد روزانه ۳۰ تا 45 هکتار و با سمپاش تراکتوری حداکثر ۱۰ الی ۱۵ هکتار زمین را می‌توان سمپاشی کرد.

مدیریت مصرف سموم

استفاده از پهپادها در دفع آفات گیاهی، باعث کاهش ۳۰ درصدی در مصرف سم می شود. که از لحاظ زیست ‌محیطی و کاهش هزینه‌ های تولید حائز اهمیت است.

مدیریت مصرف آب

با توجه به تنش آبی و کمبود آب در کشور ما، استفاده از پهپادهای سمپاش باعث کاهش میزان ۹۷ درصدی مصرف آب می گردد. برای سمپاشی یک هکتار زمین با تراکتور به ۲۰۰ الی ۴۰۰ لیتر آب نیاز است. اما در صورت استفاده از پهپاد سمپاش با حدود ۱۴ الی ۱۵ لیتر آب می ‌توان یک هکتار را سمپاشی کرد.

عملکرد بالا

در مواقع بارندگی زیاد و گل‌آلوده شدن زمین کشاورزی و عدم امکان ورود تراکتور و ادوات سمپاشی به زمین کشاورزی پهپاد ها می‌توانند سمپاشی را انجام دهند. همچنین در زمین‌های ناهموار و شیب‌دار که حرکت ادوات کشاورزی مشکل است می ‌توان از پهپادها کمک گرفت.

از دیگر مزایای استفاده از پهپاد سمپاش عدم ورود ادوات کشاورزی به مزرعه و جلوگیری از خوابیدگی و لهیدگی محصول و در نتیجه کاهش عملکرد محصول می‌باشد. با عبور چرخ های ماشین‌آلات کشاورزی به مزرعه بخش بزرگی از محصول در اثر لهیدگی و خوابیدگی از بین می‌رود. تلفات محصول در گندم و جو حدود ۱۰ درصد و در کلزا که ساقه‌ها بلندتر می باشند حدود ۲۰ درصد است.

کاهش نیاز به نیروی انسانی

پهپادها همچنین باعث کاهش نیاز به نیروی انسانی و هزینه‌ های کارگری می‌شوند. هر یک تراکتور برای انجام عملیات کشاورزی به ۳ تا ۴ کارگر نیاز دارد.

یکنواختی پاشش سم

یکنواختی پاشش سم از دیگر مزایای استفاده از پهپاد می‌ باشد. همچنین امکان سمپاشی در باد و کاهش بادبردگی سم از دیگر فواید استفاده از پهپاد می‌باشد. زیرا در پهپاد سمپاش فشار باد به سمت پایین بوده و بادبردگی سم را کاهش می یابد.

این صفحه رو به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *