معرفی انواع دستگاه ملات پاش و سیمان پاش

زمان مطالعه: 8 دقیقه

دستگاه سیمان پاش ، Machine Cement Spray ، یا دستگاه اسپری سیمان از نوع دستگاه­های اسپری معدنی بوده و همچنین به عنوان دستگاه اسپری بتونی نیز شناخته شده است.

بیشتر بخوانید: لیست قیمت دستگاه ملات پاش

 همزمان با پیشرفت علوم و تکنولوژی، در سال های اخیر، شاهد پیشرفت های عظیم و تحولات بزرگی در صنعت ساختمان بوده ایم . ماشین­ آلات و ابزار های جدید، دست­اندرکاران این صنعت را قادر به استفاده از دستگاه­هایی کرده ­است که با سرعت زیادتر، دقت بالاتر ، کیفیت مناسب تر و راحتی بیشتر، عملیات مختلف ساختمان سازی را متحول نموده­اند. از تاثیرات تکنولوژی بر مقوله ساختمان، میتوان به دستگاه سیمان پاش یا ملات پاش اشاره کرد، که نوعی دستگاه اسپری کننده مانند دستگاه شاتکریت Shotcrete است که معمولا در نقاشی دیوار و جاده­ ها دیده می شود. در حال حاضر استفاده از دستگاه های اسپری سیمان یا ملات پاش بادی بسیار رایج است، زیرا آنها دارای کارآیی بالا و امکان صرفه جویی در مواد هستند. دستگاه سیمان پاش دارای قابلیت اسپری با راندمان بالا است و می­تواند پوشش بسیار خوبی برای تمام گوشه ها، مقاطع، سطوح محدب و شکاف­های سطح کار ایجاد کند. در عین حال، می تواند مواد را با حداکثر توان و با حداقل ضایعات استفاده نماید.
علاوه بر این، دستگاه سیمان پاش دارای روش پاشش با فشار بالا و پیوسته­ای است، که می تواند پوشش مورد نیاز را به سطح کار داده، و پوشش خوبی را برای سطوح حفظ نموده و آن را در شرایط خوبی برای مدت طولانی نگه دارد. دستگاه ملات پاش ، مصالح مورد نیاز تولید ملات سیمانی را به عنوان مواد اولیه دریافت نموده و به صورت اتوماتیک آنها را با هم مخلوط می نماید، سپس ملات آماده شده به سمت لوله خروجی پاشش سیمان هدایت می­شود و با پمپاژ آن، ملات به سطح مورد نظر پاشیده می­شود. قسمت پمپاژ دستگاه ملات پاش و دستگاه سیمان پاش در دو نوع ماردونی و پیستونی موجود است، که در ادامه تشریح می­شوند.

دستگاه سیمان پاش و دستگاه ملات پاش، دست ­اندرکاران صنعت ساختمان را قادر به استفاده از ابزارآلاتی کرده­است که عملیات پاشش انواع سیمان و ملات را در مراحل مختلف ساختمان سازی با سرعت زیادتر، دقت بالاتر ، کیفیت مناسب تر و راحتی بیشتر فراهم آورده­است.

دستگاه سیمان پاش ماردونی

در سیستم سیمان پاش ماردونی بعد از اینکه مصالح و مواد اولیه  وارد دستگاه شدند، به وسیله رتور و استاتور که به شکل مارپیچی هستند، مواد ، مخلوط شده و در نهایت وارد شیلنگ خروجی می­گردند. رتور و استاتور در این نوع دستگاه از لحاظ استهلاک ارتباط مستقیمی با دانه بندی  دارند و به همین دلیل، در اجرا ، دستگاه سیمان پاش ماردونی هزینه بیشتری نسبت به پمپ های پیستونی دارند. البته این استهلاک ، با توجه به نوع مصالح به کار رفته و نوع استفاده از دستگاه، متفاوت است.

دستگاه سیمان پاش ماردونی دارای ویژگی های زیر است :

– پمپ دارای خروجی ۲ اینچی و دارای شیر بای پس است.
– دارا بودن میکسر برای آماده سازی اولیه ملات
– حمل و نقل آسان و سریع دستگاه با توجه به نوع طراحی شاسی
– قابلیت تغییر موقعیت پمپاژ با توجه به نوع گیربکس طراحی شده
– باد مورد نیاز جهت پاشش توسط کمپرسور هوای تعبیه شده بر روی دستگاه، تامین می­گردد.
– قابلیت تنظیم استاتور در مواقعی که فشار پمپ بر اثر استهلاک کم می­شود.
– امکان نظافت و شستشوی سریع و آسان دستگاه
– جلوگیری از ورود مصالح و ملات دانه درشت به مخزن با استفاده از توری مخزن
– از این دستگاه، جهت پاشش مواد ضد حریق( fireproof ) بر روی استراکچرهای فلزی و سطوح مختلف استفاده می­گردد.
– امکان تزریق دوغاب، ملات و ملات رقیق grout
– امکان پاشش روی سطوح مختلف با امکان دارا بودن سرنازل های مختلف
– قابلیت پاشش مواد و مصالح مختلف مانند گچ های پلیمری و هم چنین سیمان سفید ( نرمه پاشی )
– امکان پاشش مواد مختلف جهت پوشش نمای ساختمان،  سیمان رنگی و کاهگل
– پاشش سیمان یا شاتکریت Shotcrete دیوارهای  سفالی و آجری

در سیستم سیمان پاش ماردونی بعد از اینکه مصالح و مواد اولیه وارد دستگاه شدند، به وسیله رتور و استاتور که به شکل مارپیچی هستند، مواد ، مخلوط شده و در نهایت وارد شیلنگ خروجی می­گردند.

بعضی از مشخصات فنی یک مدل از دستگاه سیمان پاش ماردونی عبارت اند از :

– توان موتور اصلی پمپ ۵.۵ کیلو وات
– ولتاژ موتور اصلی پمپ 380 ولت
– فشار پمپ برابر با 25 بار
– ظرفیت خروجی پمپ از 20 تا 60 لیتر در دقیقه
– حجم کمپرسور350 لیتر در دقیقه
– توان موتور کمپرسور۲.۲ کیلو وات
– ولتاژ موتور کمپرسور380 ولت
– توان موتور میکسر3 کیلو وات
– سایز دانه بندی از 0 تا 5 میلی متر
– ویبراتور به صورت پنوماتیک یا بادی
– وزن دستگاه 350 کیلوگرم
– ابعاد دستگاه در اندازه های 130 در 180 در 190 (سانتیمتر)

دستگاه سیمان پاش پیستونی

سیمان پاش پیستونی ، بعد از ورود مصالح و مواد اولیه به دستگاه سیمان پاش، مواد توسط پیستون پمپ شده و سپس وارد شیلنگ خروجی می شوند. در دستگاه سیمان پاش پیستونی به علت آنکه پمپاژ مصالح،  توسط مکش پیستون ها انجام می­گردد، سرعت کار دستگاه بسیار بیشتر از دستگاه ماردونی می­باشد و استهلاک این نوع دستگاه ملات پاش نسبت به  دستگاه ملات پاش ماردونی بسیار کمتر است.

در سیستم سیمان پاش پیستونی، بعد از ورود مصالح و مواد اولیه به دستگاه سیمان پاش، مواد توسط پیستون مخلوط شده و سپس وارد شیلنگ خروجی می شوند.

مزایای استفاده از دستگاه سیمان پاش

– سرعت زیاد اجرای کار سیمانکاری نسبت به اجرای کار با سیستم دستی
– کاهش زمان اجرای کار با توجه به سیمانکاری حدود 200 متر مربع روزانه
– صرفه جویی در مواد مصرفی با کاهش هدررفت مواد
– به دلیل استفاده از هوای فشرده، مواد پاشیده شده چسبندگی زیادی بر روی سطح پاشش ایجاد می­کند.

بتن اسپری چیست؟

بتن اسپری Sprayed Concrete یک روش کاربردی برای استفاده از  بتن در دستگاه سیمان پاش است که به طور کلی انواع فرم­های کاری با بتن را، پشتیبانی می کند. بتن اسپری با فرایند مخلوط کردن دو مخلوط خشک (Gunite) و مخلوط مرطوب (Shotcrete) در سال 1895 توسعه یافت و در اوایل دهه 1900 در دسترس دست اندر کاران صنعت ساختمان قرار گرفت.
مخلوط خشک (Gunite) مخلوطی از سیمان، شن و آب است که از طریق یک شلنگ فشار استفاده می شود، این مخلوط لایه سختی از بتن های سنگین تولید می­کند که در ساخت تونل های تخلیه و تعمیرات ساختاری، مورد استفاده قرار می­گیرد. بعد از جنگ جهانی دوم مخلوط مرطوب شاتکریت ((Shotcrete به صورت تجاری توسعه یافت، اما تا سال 1970 به طور کلی استفاده نشد. مخلوط بتن در قالب مرطوب تامین می شود و به نازل اسپری که در آن هوا برای افزودن بتن بر روی بستر افزوده می شود، پمپ می­گردد. استفاده از شتاب­ دهنده­های اضافه شده در نازل می تواند در استفاده از بتن در شرایط سرباری و یا افزایش نیازهای اولیه در تونل زنی، کمک کند. در بتن اسپری، ماده در حالت خشک یا نیمه خشک با استفاده از هوای فشرده به نازل منتقل شده و در آنجا آب به مخلوط اضافه می شود و بتن را قبل از عمل پاشش بر روی بستر، با سرعت مخلوط می کند. هر دو روش وسیله ای برای استفاده از بتن در دستگاه سیمان پاش می باشند که به خوبی و در موارد بسیاری از بتن معمولی برتر است.

ویژگی های بتن اسپری

بتن اسپری دارای ویژگیهای زیادی است که از آن جمله به موارد زیر می­توان اشاره کرد:
– قدرت بالا، نفوذ پذیری کم و دوام زیاد
– کاهش زمان انجام کار و صرفه جویی در هزینه ها
– افزایش قدرت اولیه در اوایل انجام کار
– نسبت اختلاط آب به سیمان پایین­تر است
– چسبندگی خوب و استحکام مواد ترکیبی
– توانایی انتقال مواد به بیش از 200 متر در نقطه کاربرد
توجه به این نکته لازم است که روند کار این بتن، در بیش از 100 سال استفاده، کاملا اثبات شده است.

انواع دستگاه سیمان پاش

– دستگاه اسپری ملات سیمان
– اسپری 4جت سیمان مخلوط
– گچ پاش پلیمری پلاستر زن تمام اتوماتیک
– دستگاه ملات زن پلاستر زن
– دستگاه شاتکریت یا بتن پاشی
– دستگاه سیمان کاری بادی
– ملات پاش بادی
– ملات پاش ملاقه ای
– سیمان پاش دستی

کاربرد دستگاه اسپری ملات

دستگاه اسپری ملات سیمان، دارای طیف وسیعی از کاربردهاست. از دستگاه سیمان پاش، معمولا برای اسپری دیوار داخلی و خارجی، دوغاب سیمانی و برای پوشش سقف و دیوار استفاده می شود. بعضی از انواع آنها پلاستر زن تمام اتوماتیک هستند که برای پلاستر زنی سقف از آنها استفاده می گردد. همچنین این پوشش ضد آب و ضد آتش بوده و حاوی  اسپری مواد جذب کننده صدا است. کار کردن با دستگاه ملات پاش بسیار آسان است و تجهیزات آن قابل حمل است و به طور معمول برای کار به داربست نیاز ندارد و به راحتی پاشش روی همه سطوح حتی گوشه هایی که دسترسی به آنها سخت است انجام می­گیرد. استفاده از این تجهیزات می تواند به طور چشمگیری دوره ساخت و ساز را کوتاه تر کند، کارآیی کار را افزایش دهد و باعث کاهش هزینه مواد اولیه گردد.

دستگاه اسپری 4 جت مخلوط سیمان

اسپری 4 سوراخ، امکان اسپری یکنواخت برای سطوح صاف مثل دیوار را دارد. عملیات کار با این دستگاه ملات پاش ساده بوده و باعث صرفه جویی در زمان می­گردد، جهت کار با این نوع از دستگاه ملات پاش، نیاز به استفاده از کمپرسور هوا داریم. این اسپری با نازل قابل حمل می تواند در موارد متنوع مانند اسپری ملات سیمان، شن و ماسه، قیر، و ملات بتنی مورد استفاده قرار گیرد. این دستگاه ملات پاش با قابلیت اسپری به شکل تفنگ رنگ دیوار، قابلیت پاشش رنگ بافت و بتونه را دارا ست. مشخصات دستگاه به این شرح است :
ورودی هوا: 8/3 ، فشار کاری: 6 بار، کمپرسور هوا پیشنهادی: 3 HP، حجم اگزوز کمپرسور پیشنهاد شده: 0.6M بر دقیقه، اندازه فنجان: طول 21 سانتیمتر، عرض: 18 سانتیمتر، ارتفاع: 20سانتیمتر، قطر داخلی تراشه: 12m

مشخصات و نحوه کارکرد دستگاه پلاستر زن تمام اتوماتیک

با بالارفتن نیازهای بشری به ساختمان­های مرتفع و با پیشرفت تکنولوژی، کارشناسان و متخصصین صنعت ساختمان، هر روزه ماشین آلات و ابزارآلات جدیدی را ابداع می­نمایند که در تسهیل و تسریع عملیات ساختمان سازی بسیار موثر است. دستگاه پلاستر زن اتوماتیک یکی از انواع جدید ماشین آلات در زمینه ساختمان سازی است. سیستم­های اساسی تشکیل دهنده این دستگاه، موتور الکتریکی،  سیستم هیدرولیکی و سیستم خطی دستگاه هستند که امکان عملیات پلاستر زنی را با سرعت و با کیفیت فراهم می­ کنند.
انواع دستگاه سیمان پاش و پلاستر زن در تسریع ساخت و ساز تاثیر دارند. توسط دستگاه پلاستر زن، می­توان اجرای پلاستر را در یک مرحله انجام داد و نیاز به پرداخت و صافکاری سطح پلاستر شده ندارد. مشخصات این دستگاه عبارتند از:
– دارای سیستم تک فاز الکتریکی
– دارای سیستم هوشمند سنجش ارتفاع
– قابلیت تنظیم عرض و ضخامت پلاستر زنی
– ضد آب بودن تمامی قسمتهای دستگاه
– ظرفیت اجرای کار بین 800 تا 1200 متر مربع در روز
– قابلیت شستشو و تمیزکاری آسان موتور و بدنه دستگاه
– حمل و نقل بسیار آسان

انواع دستگاه سیمان پاش و پلاستر زن در تسریع ساخت و ساز تاثیر دارند. توسط دستگاه پلاستر زن، می­توان اجرای پلاستر را در یک مرحله انجام داد و نیاز به پرداخت و صافکاری سطح پلاستر شده ندارد.

دستگاه ملات زن پلاستر زن

دستگاه ملات زنی که به منظور پلاستر زنی به کار می­رود، به صورت تمام اتوماتیک و با سیستم تک فاز برقی کار می­کند. این دستگاه عملیات پلاستر زنی را فقط در یک رفت و برگشت و با کیفیت مطلوب انجام می­دهد. سطح پلاستر شده توسط دستگاه کاملا یکدست بوده و بعد از یک مرحله نیاز به پرداخت و تسطیح دستی ندارد. دستگاه ملات زن پلاستر زن در مقایسه با ملات پاش های بادی 10 برابر سریعتر بوده و در مقایسه با دست 40 برابر سریعتر می باشد. به طور معمول دستگاه سیمان پاش و ملات پاش در پاشش انواع ملات­ ها کاربردهای زیادی دارند.

نحوه کارکرد ملاقه بادی

دستگاه ملاقه بادی، یک ملات پاش دستی است که برای پاشش ملات یا پاشش سیمان استفاده می­شود. ساختار این دستگاه بسیار ساده است و در واقع یک دسته متصل به قیف است که با  قطع و وصل شدن جریان باد و فشار این جریان، باد وارد قیف شده و با گذشتن از سوراخ های نسبتا کوچک موجود در جلوی قیف، ملات بر روی سطح مورد نظر می پاشد. کار با ملاقه بادی، حدود چهار برابر از ملات کشیدن با دست سریعتر است.

دستگاه ملاقه بادی، یک ملات پاش دستی است که برای پاشش ملات یا پاشش سیمان استفاده می­شود.

سازنده معتبر انواع دستگاه ملات پاش و سیمان پاش

شرکت تیران تونل بیستون ، سازنده معتبر انواع ماشین آلات، برای رفع قسمتی از نیازهای ساخت و ساز، تولید داخلی و ساخت دستگاه جدید سیمان کاری را انجام داده ­است. این شرکت ، طراحی و تولید دستگاه ملات پاش را با قابلیت پمپاژ انواع ملات ساختمانی با دانه بندی 0 تا 8 را بر عهده گرفته­است. علاوه بر این، شرکت تیران تونل به عنوان تولید کننده ملی، هم چنین اقدام به تولید انواع دستگاه سیمان پاش و یا دستگاه اسپری مخصوص ملات، کرده ­است. این شرکت امکان سفارش و خرید دستگاه­های تولید داخل خود را برای مشتریان در سرتاسر شهرهای ایران و کشورهای خاورمیانه فراهم نموده است. علاقمندان می­توانند با توجه به تصاویر ماشین های پاشش مختلف ملات و سیمان و پارامترهای مختلف آنها، نوع دستگاه مورد نظر خود را انتخاب کنند و سپس با ارسال ایمیل به شرکت یا ارتباط مستقیم با کارشناسان شرکت، برای اطلاع از لیست قیمت دستگاه سیمان پاش و جزئیات بیشتر با ایشان تماس بگیرند. شرکت تیران تونل، دستگاه­های تولیدی خود را همراه با عملیات نصب و راه اندازی و آموزش کار با دستگاه به خریداران ارائه می­نماید.

شرکت تیران تونل به عنوان تولید کننده ملی، هم چنین اقدام به تولید انواع دستگاه سیمان پاش و یا دستگاه اسپری مخصوص ملات، کرده ­است.

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

2 دیدگاه برای “معرفی انواع دستگاه ملات پاش و سیمان پاش

 1. علی گفته:

  باسلام قیمت ملات پاش برای سیمانکاری سقف وبدنه ساختمان چقدر است لطفا

  • شیرین گفته:

   سلام دوست عزیز
   قیمت تمایمی محصولات در وبسایت بروز هستند.
   لینک محصولات:
   https://vitrinnet.com/c/mortar-sprayer

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *