راه اندازی کارگاه خانگی و کسب درآمد با تولید عرقیات گیاهی

زمان مطالعه: 8 دقیقه

دستگاه عرق گیری یا دستگاه تقطیر خانگی یکی از ماشین آلات صنایع غذایی است که در خانه‌ها و کارگاه‌های تولید عرقیات گیاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور کلی ایرانی‌ها به طب سنتی و مواد خوراکی طبیعی اهمیت زیادی می‌دهند و به همین جهت نیز استفاده از انواع دستگاه عرق گیری کاربرد زیادی در منازل دارد. در سال‌های اخیر با فشارهای اقتصادی ایجاد شده بر روی خانواده‌ها، ایجاد کسب و کارهای خانگی رونق گرفته است. یکی از پر سودترین کسب و کارهای موجود استفاده از دستگاه عرق گیری یا تقطیر خانگی برای تولید انواع عرقیات گیاهی است. پیش از این در بلاگ ویترین نت به صورت کلی در خصوص نحوه کار دستگاه عرق گیری خانگی توضیح داده‌ایم و در ادامه در خصوص محصولات تولیدی دستگاه گلاب گیری و مزایای استفاده از آن به عنوان یک کسب و کار کوچک خانگی صحبت خواهیم کرد. در آینده به بررسی مهم ترین نکات پیش از خرید دستگاه گلاب گیری می‌پردازیم.

اطلاعات این مطلب برای متقاضیان ورود به بازار تولید عرقیات، جهت آگاهی از شرایط کسب و کار گفته خواهد شد. با توجه به وجود انواع شرایط اقلیمی و آب و هوایی ایران، بسیاری از گیاهان دارویی به صورت خود رو و یا پرورشی کشت می شوند. برای بهره وری از خواص این گیاهان، از فرایند عرق گیری برای تولید عرقیات و عرضه در بازار، کمک می گیرند.
با توجه به استقبال افراد از گیاهان دارویی، به دلیل افزایش سطح آگاهی در رابطه با عوارض داروهای صنعتی و تحقیات بیشمار صورت گرفته درباره خواص انواع گیاهان، بازار تولید عرقیات در داخل کشور جایگاه قابل توجهی را کسب کرده است. در نتیجه می توانید به آینده شغل تولید عرقیات امیدوار باشید.
بخش عمده تولیدات در این حوزه، به کشور های همسایه ایران صادر می شود. ایران چیزی در حدود 7500 گونه گیاهی را در پوشش گیاهی خود جای داده است. از این تعداد حدود یک دهم انواع گیاهان دارویی هستند. صادرات گلاب و عرقیات ایران به 22 کشور جهان معطوف شده است.

راه اندازی کارگاه خانگی و کسب درآمد با تولید عرقیات گیاهی

در رابطه با بازار داخلی هم، بسیاری از پزشکان سنتی در حال حاضر این عرقیات را در نسخه های خود تجویز می کنند. خیلی از افراد نیز، با آگاهی از خواص مصرف عرقیات مختلف از این محصولات استفاده می کنند. متاسفانه طبق آمار 40 درصد تقاضای بازار داخلی برای این تولیدات تامین می شود. چرا که کارخانه های تولیدی، بخش عمده محصولات خود را صادر می کنند.
در نتیجه شکل کسب و کار خانگی عرقیات در آمد مطلوبی برای شما خواهد داشت. شما مشتریان خود را دارید. حتی می توانید با برنامه ریزی صحیح کسب و کار خود در آینده نه چندان دور، اقدام به احداث یک کارگاه برای تولید عرقیات کنید. در نتیجه می توانید با گسترش این شغل، به صادرات در بازار کار تولید عرقیات نیز فکر کنید.
اما در همین ابتدای کار، میبایست یکسری نکات ضرروری را در نظر داشته باشید. با استفاده از مواد اولیه مرغوب و به کارگیری دستگاه های عریق گیری پیشترفته، کیفیت تولیدات شما چندیدن برابر خواهد شد. پیامد رعایت این مسئله کسب جایگاهی مطلوب و حجم قابل توجه مشتریان، در کنار دیگر رقبای بازار تولید عرقیات خواهد بود.با آگاهی از شیوه های صحیح بازار یابی، می توانید مشتریان خود را بشناسید.
با برقراری ارتباط صحیح با آنان و جلب اعتماد در رابطه با تداوم کیفیت تولیداتی که عرضه می کنید، در کمترین زمان ممکن می توانید یکی از تولیدکنندگان مطرح بازار تولید عرقیات باشید. در ادامه  توضیحات بیشتری در اختیار شما قرار داده ایم.

کسب درآمد با تولید عرقیات گیاهی

تولیدات خود را چگونه عرضه کنیم؟

در این حرفه، غلظت عرقیات تولید شده تعیین کننده کیفیت محصولات شماست. عرقیات مرغوب عطر و عصاره گیاه را در خود حفظ می کنند. برای مثال گلاب را در نظر بگیرید. خود شما هم کیفیت آن را بر اساس عطری که ساطع می کند می سنجید. این عطر حاصل انجام فرایند تقطیر به وسیله دستگاه های مخصوص، با استفاده از بهترین گل های سرخ به عنوان مواد اولیه تولید می شود.
کیفیت مواد اولیه و کارکرد دستگاه حایز اهمیت است. نکته بعدی بسته بندی مناسب تولیدات شماست. عرقیات میبایست سریعا در ظروف در دار شفاف شیشه ای و یا پلاستیکی ریخته شود، تا در کیفیت عطر و رنگ آن تغییری ایجاد نشود.

راه اندازی کارگاه خانگی با تولید عرقیات گیاهی

مشتریان من چه کسانی هستند؟

عطاری ها

عموم افراد برای خرید انواع عرقیات مرغوب به عطاری ها مراجعه می کنند. شما می توانید محصولات خود را در بطری های یک لیتری و دولیتری بسته بندی کنید و بخش عمده آن را به واسطه عطاری ها بفروشید. از فروش عرقیات به عطاری ها علاوه بر اینکه سود قابل توجهی به دست می آورید، در کنار آن محصولات خود را به بازار معرفی خواهید کرد. روی بسته بندی ها لیبل خود را چاپ کنید.

پزشکان طب سنتی

در صورتی که تولیدات شما مورد تائید پزشکان طب سنتی قرار بگیرد، می توانید یک همکاری مداوم را با آن ها آغاز کنید. این موضوع به معنای سفارشات همیشگی و درآمد مطلوب در بازار تولید عرقیات برای شماست.

راه اندازی کارگاه با تولید عرقیات گیاهی

فروشگاه های زنجیره ای

برخی از عرقیات تولید شده مثل عرق بیدمشک، عرق نعنا، عرق بهار نارنج و گلاب را که عموم افراد برای طبخ غذا و یا تهیه شربت ها استفاده می کنند، می توانید به واسطه فروشگاه های زنجیره در کنار دیگر محصولات غذایی بفروشید.

رستوران ها

گلاب در طبخ بسیاری از غذا ها مثل شیر برنج، فرنی، ته چین ها، پلو های عطری و شله زرد استفاده می شود. در ایام و مناسبات خاص در رستوران ها تمامی این موارد تهیه و توزیع می گردد. در نتیجه با زمانبندی مناسب می توانید محصولات خود را آماده کرده و به آنها بفروشید.

کسب خانگی با تولید عرقیات گیاهی

سوپر مارکت ها و مغازه ها

در هر منطقه تعداد بیشماری از سوپر مارکت ها و مغازه ها وجود دارد، که می توانید میزان قابل توجهی از تولیدات خود را به این فروشندگان عرضه کنید. مطمئن باشید که تعداد هرچند اندک فروش، با یک حساب کلی جمعا به سودی قابل توجه می رسد.

خانم های خانه دار

گروه دیگر مشتریان شما خانم های خانه دار هستند. شما می توانید تولیدات خود را به پارک های بانوان، آموزشگاه ها بانوان و از این قبیل مکان های تجمع خانم ها برای فروش به همراه ببرید.

تولید عرقیات گیاهی در منزل

جمع بندی

گونه های گیاهی بسیاری در ایران وجود دارد که طی فرایند عریق گیری، در بازار تولید عرقیات بفروش می رسد. این تولیدات خانگی سود قابل توجهی را به دنبال دارد. چرا که در حال حاضر فقط 40 درصد از تقاضای بازار داخلی توسط رقبای شما تامین می شود.
با شناسایی مشتریان خود و عرضه تولیدات بسته بندی شده مرغوب، حتی می توانید برای صادرات این محصولات برنامه ریزی کنید. شما به صورت خانگی، با تهیه گیاهان مرغوب و درجه یک، در کنار بکارگیری دستگاه های صنعتی پیشترفته می توانید از این بستر ایجاد شده در بازار تولید عرقیات کسب در آمد کنید.
 یکی از پر سود ترین کسب و کارهای موجود استفاده از دستگاه عرق گیری خانگی برای تولید انواع عرقیات گیاهی است.

دستگاه‌های مورد نیاز : دستگاه عرق گیری – دستگاه دربند دستی
حداقل فضای مورد نیاز : 20 متر
میزان سرمایه اولیه : 5 میلیون تومان
دوره بازگشت سرمایه : 1 ماه
تعداد نیروی مورد نیاز : 2 نفر

چگونه با دستگاه عرق گیری خانگی، عصاره و عرق خانگی تولید کنیم؟

برای شروع کار بهتر است از یک دستگاه ارزان قیمت شروع کنیم، دستگاه عرق گیری 10 لیتری مناسب ترین انتخاب برای شروع یک کسب و کار نوپاست. شما می‌توانید با استفاده از این دستگاه تقطیر خانگی در هر ساعت 700 سی‌سی عصاره و عرق گیاهی تولید کنید. این دستگاه عرق گیری تک جداره و مخزن بالایی آن استیل است. قطر دهانه دستگاه 22 سانتی متر و ارتفاع آن 48 سانتی متر است. پس از انتخاب هر گیاه و تقطیر آن، نوبت به بسته بندی و فروش می‌رسد که شما می‌توانید از بطری‌های شیشه ای و یا پلاستیکی برای این کار استفاده کنید که البته بطری پلاستیکی هزینه کمتری دارد. پس از پایان کار و برای فروش عمده و آنلاین محصولات خود می‌توانید روی ویترین نت حساب کنید. ویترین نت یک پلتفرم برای خرید عمده و آنلاین محصولات است که به کمک کارشناسان خود به افزایش فروش و درآمد شما کمک می‌کند.

همین حالا برای مشاوره تخصصی رایگان درباره دستگاه عرق گیری با کارشناسان ویترین نت تماس بگیرید.

انواع دستگاه عرق گیری خانگی

دستگاه عرق گیری سرد کن دار

این دستگاه عرق گیری دوجداره است که از ویژگی‌های آن این است که دارای لوله بلندی است و داخل این لوله یک کندانسور مخروطی شکل وجود دارد. هنگام اتمام فرایند عرق گیری، عرق و عصاره تولیدی که از این لوله می‌گذرد، با چرخش کندانسور، خنک می‌شود و در نهایت، عرق و عصاره سرد از دستگاه خارج می‌شود. مزیت این دستگاه تقطیر خانگی این است که دیگر لازم نیست عرق تولیدی را سرد کنیم.

دستگاه عرق گیری دو جداره

این دستگاه عرق گیری بر خلاف دستگاه عرق گیری سرد کن دار، دارای لوله کوتاهی است و به همین دلیل کندانسوری داخل لوله وجود ندارد و عرق و عصاره تولیدی گرم است.

تولید عرقیات گیاهی در خانه و کسب درآمد

مراحل کار دستگاه تقطیر خانگی

 • ورود گیاه و آب به محفظه اصلی : اولین مرحله برای استفاده از دستگاه عرق گیری خانگی وارد کردن گیاهی است که می خواهید عصاره آن را خارج کنید. به طور کلی دستگاه عرق گیری خانگی دارای دو محفظه است که در محفظه بالایی آب و یخ ریخته و در محفظه پایینی گیاهی را می‌خواهیم عرق و عصاره آن را تولید کنیم.
 • ورود گرما : عمل عرق گیری از گیاه توسط گرما و تبخیر انجام می‌شود. در این شرایط شما می‌توانید از یک شعله جدا همانند اجاق گاز استفاده کنید، در بعضی موارد دستگاه عرق گیری خود دارای المنت‌هایی برای تولید گرما خواهد بود. این گرما موجب به جوش آمدن آب محفظه و بخار کردن عرق موجود در گیاه می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت که دستگاه‌های عرق گیری که به طور مستقیم روی شعله قرار می‌گیرند کیفیت بالاتری نسبت به دستگاه‌های عرق گیری دیگر دارند.
 • جمع آوری بخار در محفظه دوم : بخار آب به همراه عرق گیاه به بالای محفظه می‌رود و از طریق لوله‌های خروجی دستگاه عرق گیری خارج می‌شود.
 • خنک کردن عرق گیاه : بخار و عرق گیاهی که از دستگاه عرق گیری تک جداره خارج می‌شود بسیار داغ است و در صورتی که درب محفظه را باز کنید محصول تولیدی خراب و تبخیر خواهد شد. در این شرایط به عرق اجازه دهید که خنک شود و سپس آن را برای بسته بندی انتقال دهید.

راه اندازی کسب و کار خانگی با تولید عرقیات گیاهی

محصولات تولیدی توسط دستگاه تقطیر خانگی

از دستگاه عرق گیری خانگی یا دستگاه تقطیر خانگی می‌توان برای گرفتن عصاره انواع گیاهان استفاده کرد و معروف‌ترین عرق گیاهی که در سراسر دنیا استفاده می‌شود گلاب است که از عرق گل محمدی تهیه می‌شود. دیگر عرق های مهم که می‌توانند فروش شما را به میزان چشم گیری افزایش دهند عرق نعنا، بیدمشک، خارشتر، بهارنارنج و دیگر گیاهان معطر و دارویی هستند که از ارزش غذایی و دارویی زیادی برخوردارند.

مزایای راه اندازی کسب و کار کوچک با دستگاه عرق گیری خانگی

دستگاه عرق گیری می‌تواند برای گرفتن عصاره گیاهان مختلفی مورد استفاده قرار گیرد و این بدین معنی است که شما می‌توانید با یک دستگاه گلاب گیری محصولات متنوعی تولید کنید. از طرف دیگر نیز دستگاه عرق گیری نیاز به تعمیر و نگهداری زیادی ندارد و در صورتی که پس از هر بار مصرف دستگاه را به خوبی تمیز کنید می توانید به راحتی از آن برای تولیدات بعدی استفاده نمایید.
کسب و کارهای خانگی معمولا به تلاش و کار زیادی نیاز دارند. استفاده از دستگاه عرق گیری خانگی به تلاش زیادی نیاز ندارد و در صورتی که کار با این دستگاه ها را یاد بگیرید می توانید به راحتی تولید زیاد و پر سودی داشته باشید. البته نحوه کار دستگاه گلاب گیری بسیار ساده است و فقط باید بتوانید زمان و مقدار مواد مورد نیاز را به خوبی به دست بیاورید.
دستگاه عرق گیری خانگی دارای اندازه ها و مدل های مختلفی است که شما می توانید بنابر نیاز و میزان تولید خود مدل مناسب را انتخاب نمایید. در این شرایط دستگاه گلاب گیری متناسب با نیاز شما مصرف انرژی متناسبی خواهد داشت و بدین ترتیب مجبور به پرداخت هزینه های اضافی نخواهید بود. این دستگاه گلاب گیری در مدل هایی با سوخت مصرفی گاز و برق در بازار موجود هستند. در صورتی که به گاز شهری دسترسی دارید قطعا استفاده از دستگاه گلاب گیری گازی می تواند به خوبی هزینه تمام شده شما را کاهش دهد و بدین ترتیب به راحتی می توانید حاشیه سود زیادی برای محصولات خود ایجاد نمایید.

امیدواریم با پیشرفت کسب و کار و افزایش درآمد خود، پس از مدتی بتوانید خط تولید عرقیات گیاهی را راه اندازی کنید.

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

4 دیدگاه برای “راه اندازی کارگاه خانگی و کسب درآمد با تولید عرقیات گیاهی

 1. حسن گفته:

  سلام من مقداری گلاب و عرق کاسنی گرفتم ولی چون کد بهداشتی ندارم نتونستم بفروشم لطفا راهنمایی کنید که کجا می تونم بفروشم.ممنون

 2. محمد گفته:

  سلام میشه راهنمایی کنید که با یک دستگاه خانگی ماهیانه چقد درآمد میشه داشت و چه کارهایی میشه کرد برای گسترش و بالا بردن درامد

  • سحر صادقی ارجمند گفته:

   سلام
   شما میتونید متناسب با نوع دستگاهی که تهیه میکنید، انواع عرقیجات را با توجه به ظرفیت دستگاه خریداری شده تهیه کنید.
   درآمد شما به میزان تولید، تنوع محصولات، نوع بازاریابی، حوزه فعالیت شما برمیگردد. بنابراین با گسترش هرکدام از این موارد میتوانید فروشتان را افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *