آموزش صفر تا صد فروش آنلاین

آموزش جامع فروش آنلاین
زمان مطالعه: 6 دقیقه

این روزها با گسترش شبکه‌های اجتماعی، کسب‌وکارهای سنتی و افراد بسیاری به فروش آنلاین رو آورده‌اند؛ همچنین در دوران کرونا، خرید اینترنتی مردم بسیار بیشتر از قبل شده و در نتیجه فروش آنلاین سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی افزایش چشمگیری داشته است.

اکنون افراد بسیاری از طریق وب سایت‌، بازارهای آنلاین و شبکه‌های اجتماعی محبوبی مثل اینستاگرام، محصولات و خدمات خود را می‌فروشند، اگر شما هم می‌خواهید فروش آنلاین کالاهای خود را شروع کنید، باید بدانید که قبل از شروع این کار، نیاز به بیزنس پلن و برنامه‌ریزی همه‌جانبه دارید.

بدون تحقیق، استراتژی و برنامه‌ریزی مناسب، راه‌اندازی یک کسب‌وکار آنلاین با شکست مواجه خواهد شد. هنگامی‌که بدانید چه محصول یا خدماتی را می‌خواهید بفروشید، می‌توانید فروش اینترنتی را آغاز کنید.

همچنین اگر می‌خواهید در فروش آنلاین موفق باشید، باید استراتژی‌های فروشندگان برتر را دنبال کنید که در این مقاله به این موضوع پرداختیم.

انتخاب نوع خدمات و کالا برای فروش آنلاین

کدام‌یک از کالاها و خدمات شما برای فروش آنلاین بهتر است؟

برای انتخاب نوع کالا برای فروش آنلاین به فاکتورهای؛ تقاضا برای محصول، قیمت و سودآوری و رقبایتان در بازار باید توجه ویژه‌ای کنید.

رقبای خود را بشناسید

هنگامی‌که محصول انتخابی خود برای فروش را پیدا کردید، گام بعدی شما باید درک وضعیت فعلی بازار باشد برای این کار شما باید فهرستی از تمام سازمان‌ها، شرکت‌ها و حتی افرادی که محصولات مشابه شما را می‌فروشند، تهیه کنید و مواردی مانند نقاط قوت، نقاط ضعف، شعار برند و غیره را بررسی کنید.

پس از شناسایی نقاط ضعف رقیبان خود، می‌توانید شروع به فروش آنلاین محصولات موردنیاز مردم کنید و با این کار کسب‌وکار خود را از رقبایتان متمایز کنید.

انتخاب درست بازار محصولات خود (نیچ مارکت)

بعد از تحقیق در مورد رقیبان خود،  باید نیازهای مردم را شناسایی کنید و سعی کنید بازاری را انتخاب کنید که اشباع‌نشده باشد و برای فروش آنلاین به دنبال محصولی بهتر از رقبا و در جهت رفع نیاز برطرف نشده مخاطب باشید.

برای شروع بهتر است که تمرکز خود را بر روی فروش آنلاین یک محصول خاص و موردنیاز مردم بگذارید که رقیب‌های شما تابه‌حال این کار را انجام نداده باشند و در صورت نیاز و به‌مرورزمان، تنوع کالاهای خود را زیادتر کنید.

این فرآیند تحقیق در موردنیاز مخاطب همیشه باید انجام شود، زیرا ممکن است نیاز و علاقه مشتریان شما تغییر کند، پس برای مشتریان خود ارزش قائل شوید و کالا و خدمات خود را در جهت نیازها و سلیقه مشتریان تغییرو بهبود دهید، همان‌طور که آن‌ها به کالا و خدمات شما  اعتماد کرده و از شما خرید می‌کنند.

شناخت مشتریان بالقوه (مخاطب هدف)

برای موفقیت درفروش آنلاین خود باید در مورد گروه خریداران بالقوه، ترجیحات، نیازها و مشکلات آن‌ها کاملاً تحقیق کنید. برای شناسایی مخاطب هدف خود، می‌توانید از اطلاعات روان‌شناختی، سن، سرگرمی‌ها، جنسیت، میزان درآمد و جمعیت‌شناسی استفاده کنید.

شما می‌توانید با استفاده از روش‌های تحقیقات بازار به شناخت مشتریان بالقوه (مخاطب هدف) خود دست پیدا کنید.

دو مدل رایج از روش‌های تحقیقات بازار، تحقیقات کمی و کیفی‌اند. شما با استفاده از روش‌های تحقیق کمی مانند نظرسنجی، پرسشنامه و غیره می‌توانید اندازه و عمق بازار خود را به دست آورید.

روش‌های کیفی تحقیقات بازار مانند مصاحبه با مشتریان دائمی، تجزیه‌وتحلیل محتوا به شما کمک می‌کند تا مورد نگرش‌ها، ارزش‌ها، محرک‌های خرید و غیره مشتریان اطلاعات کسب کنید.

انتخاب دامنه اینترنتی مناسب برای فروشگاه اینترنتی

نام دامنه یا URL شما آدرس وبی است که مشتری در مرورگر خود تایپ می‌کند تا وب‌سایت شما را پیدا کند؛ ایده خوبی است که نام کسب‌وکار خود و انتخاب نام دامنه خود را هم‌زمان انتخاب کنید.

بنابراین، می‌توانید دامنه‌ای را انتخاب کنید که نشان‌دهنده کسب‌وکار شما باشد و درعین‌حال از مشکلاتی مانند انتخاب نام تجاری که به‌عنوان نام دامنه کار نمی‌کند یا قبلاً گرفته‌شده است، اجتناب کنید.

انتخاب نام دامنه مناسب بسیار مهم است. نام دامنه باید کوتاه، به‌یادماندنی و واضح باشد.  اگر نام کسب‌وکار شما از قبل شامل کلمات کلیدی مرتبط با محصولاتی نیست که می‌فروشید، باید مهم‌ترین کلمه کلیدی خود را برای اهداف سئو (بهینه‌سازی موتور جستجو) به نام دامنه خود اضافه کنید.

پروموت و تبلیغات در شبکههای اجتماعی

بعد از شناخت مخاطب هدف،  شما باید بازاریابی فروشگاه آنلاین خود را شروع کنید تا جذب مشتری داشته باشید.  بهترین شکل بازاریابی،  یک رویکرد ترکیبی است که شامل شبکه‌های اجتماعی، خبرنامه‌های ایمیلی، ایمیل مارکتینگ، بهینه‌سازی موتورهای جستجو و تبلیغات پولی می‌شود.

اینستاگرام

شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام راهی عالی برای معرفی برند خود (برند اورنس) و تعامل با مشتریان است. برای شروع تبلیغات خود می‌توانید از اینستاگرام شروع کرده و به‌مرور با معروف‌تر شدن برندتان، سایت خود را هم راه‌اندازی کرده  و محصولات خود  را در سایت بفروشید.

خبرنامه

گزینه بعدی، ارسال خبرنامه به مشتریان بالقوه و دائمی شماست. خبرنامه‌های ایمیلی  باید به‌طور منظم ارسال شوند تا مشتریان شما را در مورد فروش‌های آتی، محصولات جدید و سایر اخبار مطلع کند.  خبرنامه‌های شما باید جالب و خواندنی باشد  و نباید به‌صورت تبلیغ مستقیم  کالا و خدمات شما و یا به تعداد زیاد و در فواصل زمانی کم باشد.

بنابراین ارسال خبرنامه یک‌بار در ماه تقریباً برای هر برندی کافی است. همچنین می‌توانید در مناسبت‌های خاص و اعیاد، محتوای مناسبتی تولید کرده  و یا خبر انتشار محصول مورد انتظار و اضافه کردن یک فیچر جدید و غیره را از طریق خبرنامه منتشر کنید.

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ برای اطلاع رسانی، فروش و معرفی برند استفاده می‌شود. شما با روش بازاریابی از طریق ایمیل مارکتینگ از ارسال ایمیل های کلی و حالت اسپم گونه خود داری کرده و در عوض با تقسیم بندی محصولات و شخصی سازی هر ایمیل برای هر فرد سبب رضایت بیشتر مشتریان می‌شوید.

بهینهسازی موتور جستجو

سئو برای فروش محصول به صورت آنلاین معجزه می‌کند. این روش به مشتریان بالقوه کمک می‌کند تا وب‌سایت شما را از طریق جستجو در گوگل، بینگ و سایر موتورهای جستجو پیدا کنند. شما می‌توانید سئو و رشد ارگانیک سایت خود را از طریق ارائه محتوای باکیفیت بالا در وب‌سایت و وبلاگ خود که کلمات کلیدی مناسب برای محصولات شما را پوشش می‌دهد، افزایش دهید.

تبلیغات پولی (گوگل ادز)

نوار جستجوی گوگل  یک نقطه‌ی آغاز برای سفر خرید مشتری است. پس از وارد کردن کلمات کلیدی، افراد معمولا بر روی صفحه‌ی اول نتایج تمرکز می‌کنند. بازاریابی موتور جستجو راجع به این است که چگونه صفحه‌ی وب خود را به صفحه‌ی اول موتور جستجو ببریم، چه به صورت ارگانیک یا چه با پرداخت هزینه این کار را بکنیم.

در زیر تصویر تبلیغات گوگل ادز برای کلید واژه خرید آبمیوه گیری صنعتی در ویترین نت را می‌بینید؛ با توجه به سختی کلمه هزینه استفاده از گوگل ادروز متفاوت است، مثلا یکی از گران ترین کلمات کلیدی «خرید بلیت هواپیما» است.

گوگل ادورز برای ویترین نت

ایجاد حساب در گوگل ادز، بدون هزینه و رایگان است وبرای نمایش تبلیغات محصول و خدمات خود نیز هزینه ای نمی پردازید و فقط در عوض هر کلیک روی تبلیغات شما هزینه پرداخت می کنید. هزینه کلیک برای هر کلمه کلیدی در تبلیغات مختلف متفاوت و هزینه کلمه کلیدی بستگی به پیشنهاد رقبایتان دارد.

در واقع هر چه سود هر کلمه کلیدی در جذب کاربر بالاتر برود، رقیب پیشنهاد بالاتری می دهد و برای اینکه در مزایده برنده شوید باید مبلغ بالاتری اعلام کنید.

توسعه کسبوکار و فروش آنلاین

هنگامی‌که کسب‌وکار آنلاین شما شروع به کار کرد و سفارش‌هایی در درگاه اینترنتی وارد شد، باید این سفارش‌ها را در سریع‌ترین زمان ممکن پردازش و انجام دهید.  این امر می‌تواند با رشد پایگاه مشتری شما به یک چالش تبدیل شود و باید در صرف کردن زمانی که صرف کارهای مختلف تجارت خود می‌کنید و بهتر کردن کالاهایتان، تعادل داشته باشید.

اینجاست که اگر کسب‌وکارهای تازه کار آماده نباشند، اغلب شکست می‌خورند.  بنابراین داشتن ابزارهایی برای رشد و حفظ کسب‌وکارتان بسیار مهم است.

برای کمک به درک روند فروشگاه اینترنتی خود، می‌توانید گزارش‌های دقیق و فوری درباره تمام ترافیک سایت؛  فعالیت مشتریان و بازدیدکنندگان خود مشاهده و از این اطلاعات برای برنامه‌ریزی و تعیین استراتژی تبلیغات خود استفاده کنید.

همچنین می‌توانید فروشگاه اینترنتی یا سایت خود را به گوگل آنالیتیکس متصل کنید تا اطلاعات ارزشمندی در مورد نحوه یافتن مشتریانتان دریافت کنید. این روش همچنین به شما کمک می‌کند تا روش‌های  بازاریابی خود را با شناخت بازدیدکنندگانی که به وب‌سایت شما سرزده‌اند، بهبود ببخشید.

چگونه میتوانیم فروش آنلاین موفقی داشته باشیم؟

 ارائه خدمات عالی به مشتریان:

با هر تعاملی با مشتری طوری رفتار کنید که انگار اولین و آخرین مشتری شماست. مؤدب و صادق باشید و تمام اطلاعاتی را که می‌خواهند به آن‌ها ارائه دهید. مشتریان شما عنصر کلیدی کسب‌وکار شمایند. بدون آن‌ها، شما اصلاً کسب‌وکاری ندارید.

 ارسال سریع کالای سفارشی مشتری:

مشتریان انتظار دارند محصولات خود را به‌سرعت؛ اغلب روز بعد دریافت کنند. اگر نمی‌توانید این کار را انجام دهید مزایای دیگری مانند قیمت پایین‌تر محصولات خود را ارائه دهید تا مشتریان وفاداری داشته باشید.

 همیشه در حال پیشرفت باشید

سعی کنید قبل از رقیبان خود از ترندهای روز مطلع و اصطلاحاً سوار موج شوید. همچنین خدمات یا مزایای اضافی را به مشتریان خود ارائه دهید. دنیای آنلاین به‌سرعت در حال تغییر است و شما باید آماده تغییر با آن باشید.

 کپی رایتینگ خلاقانه

کلماتی که برای فروش محصولات خود استفاده می‌کنید باید مزایایی را به مشتریان شما معرفی کنند که در راستای نیازهای آن‌ها باشد. شما نباید فقط به توضیحات محصول و خدمات خود بپردازید، کپی رایتر باید به‌صورت خلاقانه، زیرکانه و غیرمستقیم محصول شما را در جهت رفع نیازهای مخاطب معرفی کند.

تهیه عکسهایی باکیفیت خوب

تعجب خواهید کرد که چند نفر بر اساس عکس محصول، تصمیم به خرید می‌گیرند. اطمینان حاصل کنید که عکس‌های شما باکیفیت‌اند و محصول را در تمام زوایا نشان می‌دهند. عکاسی عالی راهی آسان برای متمایز کردن کسب‌وکار شما از بقیه است.

حضور در یک بازار اینترنتی

عمده فروشی در وب سایت ویترین نت

حضور در یک بازار اینترنتی مثل ویترین نت این مزیت را دارد که بدون هیچ خرج اضافه‌ای محصولاتان به خوبی در اینترنت دیده می‌شود و فروش‌تان افزایش می‌یابد.

ثبت نام و درج محصول در این بازار اینترنتی رایگان است و تامین کنندگان برای فروش بهتر  محصولات خود می‌توانند عضویت ویژه را انتخاب کنند.

منابع:

.shift4shop.com1. salehoo.com/ 2.

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *