معرفی ماشین تزریق پلاستیک بادی

زمان مطالعه: 4 دقیقه

ماشین تزریق پلاستیک بادی دستگاهی است که مواد اولیه نظیر پلیمر و رزین طی پروسه قالب‌گیری بادی در آن به شکل تیوب درون حفره قالب جای داده شده و با هوای فشرده پر می‌شود تا شکل حفره قالب را به خود گرفته و خنک و سخت شود. هر گونه قطعه توخالی از جنس پلاستیک را می‌توان با قالب‌گیری در ماشین تزریق پلاستیک بادی تولید کرد.

بیشتر بخوانید: لیست قیمت ماشین تزریق پلاستیک بادی

قطعات تولید شده در ماشین تزریق پلاستیک بادی، محدود به بطری‌هایی با تنها یک ورودی با قطر کمتر از ابعاد کلی بدنه نیست. این تنها یکی از رایج‌ترین اشکالی است که برای بسته بندی محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع دیگری از قطعات تولید شده با قالب‌گیری تزریقی بادی نیز وجود دارد که از آن جمله می‌توان به این موارد اشاره کرد: محفظه‌های حجیم صنعتی، تجهیزات باغبانی و چمن‌زنی، محصولات پزشکی، قطعات زیرکاپوت خودرو، و قطعات پلاستیکی لوازم خانگی برقی.

قطعات تولید شده در ماشین تزریق پلاستیک بادی، محدود به بطری‌هایی با تنها یک ورودی با قطر کمتر از ابعاد کلی بدنه نیست.

مفهوم اولیه قالب‌گیری بادی برگرفته از پروسه شیشه‌سازی است. در گذشته نیز روشی برای قالب‌گیری پلیمر سلولوید و تولید قطعات وجود داشت. روش‌های اولیه و مواد بکارگرفته برای تولید قطعات با تزریق بادی، بسیار ابتدایی و برای تولید انبوه نامناسب بود. اولین دستگاه‌های تزریق پلاستیک بادی تا اواخر دهه ۱۹۳۰ میلادی و برای تولید بطری‌های قالب‌گیری شده از طریق تزریق بادی مورد استفاده قرار گرفتند. با تولید پلی‌اتیلن‌های با چگالی بالا، استفاده از ماشین‌ تزریق پلاستیک بادی رایج شد و محصولات تولید شده با این دستگاه در اروپا و آمریکا در حد انفجاری افزایش یافت.

نحوه عملکرد و تفاوت ماشین تزریق پلاستیک بادی با سایر روش‌‌ها

سه روش اصلی قالب‌گیری بادی عبارت اند از:‌ قالب‌گیری بادی اکستروژن، قالب‌گیری بادی تزریقی و قالب‌گیری بادی تزریقی کششی.
در دستگاه تزریق پلاستیک بادی، پلیمر به صورت تزریقی به درون یک هسته در حفره قالب هل داده شده تا تیوب توخالی را تشکیل دهد. پس از آن تیوب به دور یک میله هسته‌ای می‌چرخد تا به ایستگاه دمش رسیده و پس از شکل‌گیری خنک شود. از این پروسه معمولاً برای تولید بطری‌های کوچک ۵۰۰ میلی‌لیتری و در تعداد انبوه استفاده می‌شود. این پروسه دارای سه مرحله اصلی تزریق، دمیدن و خروج است که همه این مراحل در یک دستگاه یک‌پارچه انجام می‌شود. قطعات تولید شده با این روش با ابعاد دقیق خارج شده و توانایی تحمل سخت‌ترین فشارها را دارند. همچنین قطعات تولید شده در ماشین تزریق پلاستیک بادی به دلیل عدم استفاده از مواد اضافی، بسیار مقرون به صرفه هستند.

ماشین‌ تزریق پلاستیک بادی کششی

ماشین‌ تزریق پلاستیک بادی کششی از انواع دیگر این دستگاه است که کارکردی مشابه نوع اصلی دارد. برای مثال پروسه تولید قطعات در این ماشین شباهت زیادی به پروسه‌ توصیف شده در بالا دارد. تیوب تولید شده در این دستگاه نیز با باد پر می شود ولی پیش از آخرین مرحله شکل‌گیری، تیوب هم به صورت طولی و هم به صورت شعاعی کش داده شده و شکل می گیرد. پلیمر‌های مورد استفاده در این دستگاه نیز از انواعی است که تحمل کشش را داشته و شکل نهایی را حفظ می‌کند. کشش قطعات موجب می‌شود که محصولات نهایی سبک و در عین حال مقاوم باشند ولی تنوع محصولات تولید شده در این دستگاه نیز محدود است.

ماشین تزریق پلاستیک بادی دستگاهی است که مواد اولیه نظیر پلیمر و رزین طی پروسه قالب‌گیری بادی در آن به شکل تیوب درون حفره قالب جای داده شده و با هوای فشرده پر می‌شود تا شکل حفره قالب را به خود گرفته و خنک و سخت شود.

همه ماشین‌های تزریق پلاستیک بادی بر پایه لوله و اکسترودری ساخته شده که پلیمر را ذوب می‌کنند. پلیمر مذاب از طریق ناودانه‌ای داغ به نازل‌ها و از آن‌جا به حفره حرارت‌ داده شده‌ قالب و پین مرکزی تزریق شده تا شکل خارجی را به خود بگیرد. حفره، این قطعه را دور یک میله هسته‌ای که درون قطعه را می‌سازد قرار می‌دهد. پس از پروسه خنک‌سازی، قالب بادی باز شده و میله هسته‌ای به سمت خروجی می‌چرخد. قطعه از میله مرکزی جدا شده و مورد آزمایش قرار می‌گیرد.
 قالب ممکن است دارای سه تا شانزده حفره باشد که تعدادشان بسته به نوع و اندازه محصول نهایی، متفاوت است. سه ردیف میله هسته‌ای نیز وجود دارد که می‌توان پروسه تزریق، دمش و خروج را به صورت مداوم با آن انجام داد.

مواد اولیه و محصولات ماشین‌ تزریق پلاستیک بادی

تولیدی‌های پلاستیک که از ماشین تزریق پلاستیک بادی استفاده می‌کنند ملزم به استفاده از ترمو‌پلاستیک‌ها هستند. پلی‌اتیلین ، پلیمر انتخابی تزریق بادی است چرا که چگالی و وزن مولکولی بالایی دارد.
محفظه‌های نگهدارنده مواد غذایی حجم زیادی از محصولات تولید شده از مواد اولیه دستگاه تزریق پلاستیک بادی تشکیل می دهند. ولی کمپانی‌های مختلف از این دستگاه برای تولید محصولات دیگر نیز استفاده می‌کنند که از آن جمله می‌توان به بشکه‌های ۵۵ گالونی حمل مایعات و پودرها، تانکرهای نگهدارنده ۲۰۰۰ گالونی، باک بنزین خودروها، اسباب‌بازی‌ها، و قایق‌ها و شناور‌ها اشاره کرد. دقت محصولات تولید شده در ماشین تزریق پلاستیک بادی نیز بالا است.
از جمله پلیمر‌های مورد استفاده در ماشین تزریق پلاستیک بادی می توان به این موارد استفاده کرد:‌ پلی اتیلن با چگالی بالا، پلی اتیلن با چگالی پایین، پلی پروپیلین، پلی استر، پی‌ای‌تی، پلی‌وینیل کلراید یا پی‌وی‌سی، نایلون، ای‌وی‌ای، تی‌پی‌ای، سی‌او‌سی، پلی کربنات، پلی استیرین، ای‌بی‌اس و غیره.

منابع :

سایت wikipedia

سایت sinotech

سایت milacron

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *