دستگاه تزریق پلاستیک اکسترودر چگونه کار می کند؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

دستگاه تزریق پلاستیک اکسترودر به منظور تهیه برش‌های پلاستیکی استفاده می‌شود که در تولید انواع‌ لوله‌ها، عایق‌ها، حصارها، فریم‌های در و پنجره، صفحات پلاستیکی و عایق‌های ترموپلاستیک کاربرد دارد.
پروسه تولید در دستگاه تزریق ترموپلاستیک با ریختن مواد اولیه به شکل قرص‌‌ها، ریزدانه‌ها یا پودر پلاستیک از ناحیه تغذیه به ماردونه یا همان استوانه چرخان دستگاه آغاز می‌شود. این مواد به صورت تدریجی با انرژی مکانیکی تولید شده از چرخش پیچ‌ها و گرمکن‌های تعبیه شده در استوانه گردان،ذوب می‌شوند. سپس پلیمر مذاب به سمت قالب هل داده می‌شود تا در حین خنک شدن شکل بگیرد.
محصولات پلاستیکی تولید شده در دستگاه تزریق پلاستیک اکسترودربه اشکال مختلفی درمی‌آیند ولی پروسه تولید همه آن‌ها از دانه‌های پلاستیکی به نام رزین آغاز می‌شود. ابتدا دانه‌های رزین ذوب و ماده مذاب برای حفظ فرم، فیلتر شده و پس از رد شدن از قالب، خنک می‌شود. این عمل پروسه‌ای بسیار پیچیده است و در ادامه، نحوه عملکرد دستگاه تزریق پلاستیک اکسترودر به طور کامل توضیح داده خواهد شد.

بیشتر بخوانید: لیست قیمت ماشین آلات و دستگاه های تزریق پلاستیک

دستگاه تزریق پلاستیک اکسترودر به منظور تهیه برش‌های پلاستیکی استفاده می‌شود که در تولید انواع‌ لوله‌ها، عایق‌ها، حصارها، فریم‌های در و پنجره، صفحات پلاستیکی و عایق‌های ترموپلاستیک کاربرد دارد.

نحوه عملکرد دستگاه تزریق پلاستیک اکسترودر

در ابتدا پلاستیک به همراه رنگ‌دانه‌ها و افزودنی‌های دیگر به درون منبع تغذیه ریخته می‌شود. پس از آن دانه‌ها از منبع تغذیه به سمت ماردونه چرخان هدایت شده که درون یک استوانه افقی قرار دارد. دانه‌ها از استوانه و روی ماردونه هدایت شده و در همین حال بسته به نوع ماده به کار گرفته شده تا نقطه ذوب حرارت داده می‌شوند. مواد تا پیش از رسیدن به انتهای ماردونه به خوبی مخلوط شده و یکدست می‌شود.
پلاستیک هدایت‌شده به سمت بیرون با رسیدن به انتهای ماردونه از درون غربال و صفحه‌ای عبور داده می‌شود که دو وظیفه را به عهده دارد. این غربال هر گونه ناصافی موجود در پلاستیک را زدوده و صفحه حایل، حرکت چرخشی پلاستیک را متوقف می‌کند. اکنون زمان ‌شکل‌دهی فرا رسیده است. قالب‌زنی یک پروفیل پلاستیک در دستگاه تزریق پلاستیک اکسترودر، تنها تولید یک محصول نهایی توخالی نیست. قالب طوری طراحی شده که پلاستیک را به نرمی و یکنواخت از سیلندر اکسترودر عبور داده و به شکل مد نظر و نهایی دربیاورد. یکنواختی جریان در تولید محصولی یکپارچه بسیار حائز اهمیت است.

کاربرد دستگاه تزریق پلاستیک اکسترودر

دستگاه تزریق پلاستیک اکسترودر برای تولید محصولات متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این دستگاه برای تولید محصولات ساختمانی برای عامه مصرف‌کنندگان و همچنین تولید محصولات ویژه صنعتی استفاده می‌شود. لوله‌ها، فریم‌های درب و پنجره، روکش سیم‌های برق، فنس‌ها و حصارها، حاشیه وسایل  و عایق‌بندی از جمله محصولات تولید شده توسط دستگاه تزریق پلاستیک اکسترودر است. جدای از این موارد، هزاران نوع پروفایل سفارشی دیگر را نیز می‌توان به وسیله این دستگاه تولید کرد.

دستگاه تزریق پلاستیک اکسترودر برای تولید محصولات متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اجزای دستگاه تزریق پلاستیک اکسترودر

دستگاه تزریق پلاستیک اکسترودر دارای اجزای مختلفی است که هر کدام به خودی خود گونه‌های مختلفی دارند. اجزای اصلی این دستگاه عبارت‌اند از: هاپر یا منبع تغذیه، ماردون و استوانه گرمایشی، قالب.

هاپر یا منبع تغزیه همان ظرف قیف‌شکل بزرگی است که پلاستیک خام به صورت دانه، پودر یا اشکال دیگر به درون آن ریخته می‌شود. هاپر جریان مداومی از پلاستیک خام را به استوانه گرمایشی دستگاه تزریق پلاستیک اکسترودر هدایت می‌کند.
استوانه گرمایشی دستگاه تزریق پلاستیک اکسترودر در واقع سیلندری بزرگ و افقی است. این سیلندر با استفاده از پوشش گرمایشی از درون حرارت داده می‌شود. با تغذیه پلاستیک به درون این سیلندر توسط هاپر، پلاستیک ذوب می‌شود. ماردون مارپیچ شکل در مرکز سیلندر به چرخش درآمده و پلاستیک مذاب را با خود به سمت بیرون هدایت می‌کند.
قالبی در سر دیگر دستگاه تزریق پلاستیک اکسترودر وجود دارد که با آب خنک می‌شود. شکل مد نظر محصول نهایی در این قالب تراشیده شده است. آب در امتداد قالب به حرکت درآمده تا با رد شدن پلاستیک از قالب، آن را خنک و سخت کرده و به شکل توخالی مد نظر دربیاورد. قالب‌ها در انواع مختلفی موجوداند. ممکن است تفاوت‌های چشمگیری در قالب‌ها وجود داشته باشد و برخی پیچیده‌تر از دیگران باشند.

دستگاه تزریق پلاستیک اکسترودر دارای اجزای مختلفی است که هر کدام به خودی خود گونه‌های مختلفی دارند. اجزای اصلی این دستگاه عبارت‌اند از: هاپر یا منبع تغذیه، ماردون و استوانه گرمایشی، قالب.

مواد مورد استفاده دستگاه تزریق پلاستیک اکسترودر

مواد رایج به کار گرفته شده در دستگاه تزریق پلاستیک اکسترودر عبارت‌اند از: پلی ‌اتیلین، پلی پروپیلین، استال، اکریلیک، نایلون (پلی‌آمیدها)، پلی‌ استرین، پلی وینیل کلراید (PVC) اکریلونیتریل بوتادین استرین (ABS)، و پلی کربنات.

مزایای استفاده از دستگاه تزریق پلاستیک اکسترودر

یکی از مزیت‌های اصلی اکستروژن آن است که می‌توان پروفیل‌هایی نظیر لوله‌ها را با هر طولی تولید کرد. اگر ماده مورد استفاده به اندازه کافی انعطاف‌پذیر باشد، لوله‌ها را می‌توان به اندازه دلخواه درآورد. همچنین از این دستگاه‌ها می‌توان برای تولید محصولات جدید از پلاستیک‌های بازیافتی استفاده کرد. البته در این موارد می بایست پلاستیک‌ و پلیمرها را به خوبی جداسازی، تمیز و پردازش کرد. همچنین تنوع محصولات تولید شده توسط دستگاه تزریق پلاستیک اکسترودر مزیتی کم نظیر است. همان‌طور که گفته شد به جز لوله‌های پلاستیکی، با استفاده از این دستگاه می‌توان طیف وسیعی از محصولات کاربردی دیگر نظیر عایق‌ها، روکش‌ها، نوارها، فریم‌های درب و پنجره عایق‌های ترموپلاستیک و دیگر موارد را نیز تولید کرد.

منابع :

سایت extrusionscrews

سایت ویکی پدیا

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *