بررسی انواع روش های آبیاری در کشاورزی

انواع روش های آبیاری
زمان مطالعه: 4 دقیقه

انواع آبیاری در کشاورزی

لوازم آبیاری جزء لاینفک صنعت کشاورزی است. نوع قطعات آبیاری که استفاده می شود، بستگی به وسعت زمین و نوع گیاه کشت شده دارد. از این رو می توان از هر یک از روش های زیر استفاده کرد:

  1. آبیاری سنتی
  2. آبیاری مدرن (تحت فشار)

هر کدام از این دو روش، خود دارای انواع مختلفی بوده، که بسته به نوع آب و هوا و میزان آبی که در دسترس است، استفاده می شود. برای مثال، در مناطقی که میزان تبخیر سطحی آب بالا است، از آبیاری قطره ای زیر سطحی استفاده می گردد و برای مناطقی که خاک آن سست است، آبیاری تحت فشار بسیار کارآمد است. از این رو برای نصب سیستم آبرسانی مزرعه خود، حتما با یک مهندس کشاورزی مشورت نمایید.

بیشتر بخوانید: لیست قیمت تجهیزات و لوازم آبیاری

لوازم آبیاری جزء لاینفک صنعت کشاورزی است.

آبیاری قطره ای

آبیاری قطره ای، یکی از زیر مجموعه های آبیاری تحت فشار بوده که توسط پمپ های با اختلاف فشار انجام میشود. در این روش آبیاری، معمولا در پای هر گیاه، روزنه ای در لوله انتقال آب قرار داده می شود که متناسب با زمان عبور آب از لوله، گیاه را آبیاری می کند. این روش یکی از بهترین متد ها برای صرفه جویی در میزان مصرف آب برای مناطق خشک و کم آب است. برای این کار باید از قطعات آبیاری خوبی استفاده کنید. در زیر به برخی از این قطعات اشاره می نماییم:

  1. کنترل مرکزی سیستم (دستگاه تنظیم مرکزی)
  2. شبکه توزیع آبرسانی (شامل لوله های انتقال آب)
  3. قطره چکان ها

هر کدام از این اجزا باید در دوره های زمانی مناسب چک شوند. زیرا احتمال گرفتگی در هر نقطه از سیستم آبرسانی وجود دارد. این روند، مخصوصا برای مناطقی که دارای آب سنگین هستند، بسیار ضروری است.

حتما ببینید: قیمت پمپ آب کشاورزی

 

آبیاری قطره ای، یکی از زیر مجموعه های آبیاری تحت فشار بوده که توسط پمپ های با اختلاف فشار انجام میشود.
آبیاری قطره ای، یکی از زیر مجموعه های آبیاری تحت فشار بوده که توسط پمپ های با اختلاف فشار انجام میشود.

حتما ببینید: انواع پمپ آب صنعتی

تایمرهای آبیاری

تایمر ها از جمله قطعات آبیاری به حساب می آیند که زحمت کشاورز را کم کرده و توسط دستگاه تنظیم مرکزی، کنترل می شوند. این قطعات آبیاری پر کاربرد قابل تنظیم بوده و برای زمان های آبیاری مورد استفاده قرار می گیرند. تایمر های آبیاری دارای مدل های مختلف است که اکثر آن ها بر سر مسیر اصلی ورود آب قرار می گیرند. در واقع وظیفه آن ها قطع و اتصال آب برای چندین بار در طول روز است. با این کار دیگر نیازی نیست که با روش های سنتی، هر بار کشاورز ، خود به قطع و وصل آب بپردازد. نوع پیشرفته این دستگاه، دارای مدت زمان آبیاری نیز است، که به وسیله آن می توانید تعیین نمایید، که گیاه تا چه اندازه از آب بهره گیرد.

تایمر ها از جمله قطعات آبیاری به حساب می آیند که زحمت کشاورز را کم کرده و توسط دستگاه تنظیم مرکزی، کنترل می شوند.

تجهیزات آبیاری تحت فشار

در آبیاری تحت فشار، آب را به وسیله لوله ها، دستگاه ها و سایر قطعات آبیاری مربوطه، به حالت مه در آورده و همانند باران بر روی گیاهان می پاشند. این روش از آبیاری نسبت به آبیاری سنتی، بسیار به صرفه تر و برای گیاهانی که نیاز به آب زیاد دارند، مناسب است. برای آبیاری تحت فشار، نیاز به سیستم های ساختمانی گسترده ای است که باعث محدودیت کاربرد آن شده است. البته بسته به نوع قطعات آبیاری که در سیستم تحت فشار صورت می گیرد، می توان آن را تغییر داده و برای مزارع بزرگ نیز استفاده کرد. یکی از این تجهیزات آبیاری، وسیله ای شبیه به هلی کات است که مانند هواپیما های آبرسانی عمل می کند. با این روش می توان به مناطق غیر قابل دسترس نیز، آبرسانی کرد.

در آبیاری تحت فشار، آب را به وسیله لوله ها، دستگاه ها و سایر قطعات آبیاری مربوطه، به حالت مه در آورده و همانند باران بر روی گیاهان می پاشند.

شیرآلات و بست های مختلف در آبیاری کشاورزی

بست ها یکی از قطعات مهم در آبیاری می باشند، که عدم کیفیت آن ها سبب بروز فاجعه ای در زمین کشاورزی شود. زنگ زدگی، شل شدن و تغییر قطر همراه با تغییرات آب و هوایی از جمله آثار نامطلوب در شیرآلات و بست های مختلف است. از این رو حتما باید از انواع شناخته شده و متناسب با نوع آبیاری خود، فشاری که در آن آبیاری را انجام می دهید و نوع آب مصرفی موجود، اقدام به خرید کنید.

مهمترین بخش کشاورزی، بخش آبیاری است. در واقع بدون یک آبیاری اصولی و خوب، گیاه نمی توان رشد کند و قبل از فصل برداشت، از بین می رود.

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *