معرفی دستگاه روتیواتور

زمان مطالعه: 4 دقیقه

ویژگی های روتیواتور:

روتیواتور از جمله تجهیزات و ادوات کشاورزی است که برای خاک ورزی زمین­ های کشاورزی کاربرد دارد که از سال ۱۹۴۶ اختراع شده ولی امروزه کاربرد آن بیشتر شده است. این دستگاه به پشت تراکتور متصل می شود.

رتیواتور از تعدادی تیغه L شکل تشکیل شده است که روی یک محور نصب می ­شوند. پس از اتصال به تراکتور، این تیغه ها توسط شافت نیرودهنده تراکتور که به محور این دستگاه متصل می­شوند، به دور محور خود با سرعت زیاد می چرخند. در حین حرکت تراکتور به جلو، تیغه ها به سطح خاک کشیده شده و کلوخه ­هایی که در سطح زمین و در عمق 8 تا 15 سانتی متری زمین وجود دارند، خرد می­ کند.

عرض دستگاه بسته به نوع محل استفاده بین 90 سانتی متر تا 3 متر متغیر است.

بیشتر بخوانید: لیست قیمت روتیواتور

کاربرد روتیواتور در کجاست؟

– از روتیواتور برای شخم زدن خاک استفاده می­شود. چون حرکت تیغه های آن چرخشی است، آب در لابلای خاک باقی می­ماند که تاحدودی از هدر رفتن آب جلوگیری می­شود.
– چون بذر گیاهان علوفه ه­ای بسیار ریز است و بایستی کاملا با خاک مخلوط شود، به همین دلیل از دستگاه روتیواتور برای نرم کردن خاک در مزارع کاشت گیاهان علوفه­ای استفاده می­شود.
– در روش کاشت جوی و پشته، اگر سطح کاشت بذر نرم نبوده و کلوخه داشته باشد از روتیواتور برای نرم کردن خاک بستر کاشت بذر استفاده می­شود.
– پس از برداشت محصول، به طور معمول بقایایی از گیاهان و نیز علفهای هرز در سطح کشت باقی می­ماند، از این ابزار جهت خردکردن آنها و از بین بردن علفها استفاده می­شود.
– دستگاه رتیواتور در حین کار، خاک را به صورت پودری تبدیل می­کند و بنابراین روند فرسایش خاک زیاد می­شود. به همین دلیل لازم است که از آن فقط در شرایط لازم و موارد ضروری استفاده کرد.

از رتیواتور برای شخم زدن خاک استفاده می­شود و چون حرکت تیغه های آن چرخشی است آب در لابلای خاک باقی می­ماند که تاحدودی از هدر رفتن آب جلوگیری می­شود.

انواع روتیواتور از نظر نوع کاربرد

انواع رتیواتور بسته به نوع کاربرد، مکان استفاده و نوع خاک دارای مدل های مختلفی است. از آن جمله به انواع رتیواتورهای زیر میتوان اشاره نمود :
– رتیواتور کشویی دستی
– رتیواتور سنسوردار
– رتیواتور بازویی سنسوردار
– رتیواتور سنسوردار باغی

حتما ببینید: ثبت نام تراکتور

روتیواتور کشویی دستی

رتیواتور کشویی دستی یک ابزار شخم زنی تراکتوری است که برای باغات و شخم پای درختان مناسب است. این دستگاه دارای این قابلیت است که در هنگام حرکت تراکتور به صورت دستی از کنار تراکتور به طرف پای درخت برود و خاک منطقه نزدیک به درخت را با عمق شخم تا 25 سانتیمتر زیر و رو کند و کلوخه ها را نرم نماید. عرضی که  این دستگاه می تواند کار کند 160 سانتیمتر است. این نوع دستگاه قابلیت آن را دارد که در هر ردیف آن 6 تیغه متصل باشد که تعداد کل تیغه ها 42 عدد است. در اینصورت توانایی از بین بردن علف­های هرز و شخم زنی را به طور کامل دارا است. به هر ردیف رتیواتور های معمولی 4 عدد تیغه متصل است.

رتیواتور کشویی دستی یک ابزار شخم زنی تراکتوری است که برای باغات و شخم پای درختان مناسب است.

روتیواتور سنسوردار

رتیواتور سنسوردار به پشت تراکتور متصل می­شود و کاربرد آن در باغات و مزارع برای شخم­زنی ردیف­های بین درختان و سطح مزارع است. این دستگاه دارای سنسور الکتریکی است که در حین حرکت در فضای کاری، اگر به درخت یا مانعی برخورد کند، برمی گردد و در مسیر بدون مانع پیش می­رود. انواع رتیواتور سنسوردار با ابعاد کوچکتر و با کاربرد در باغات و فضاهای تنگ تر را می توان به تیلر متصل کرد و برای زمینهای وسیع کشاورزی و مزارع به پشت تراکتورهای بزرگ متصل می شوند.

روتیواتور بازویی سنسوردار

روتیواتور بازویی سنسوردار، یک ابزار شخم زنی مدرن است که برای خردکردن و ازبین بردن علف­های هرز استفاده می­شود. به دلیل فضای پردرخت باغ­ها، روتیواتور بازویی سنسوردار به ابزار شناسایی و سنسور الکتریکی مجهز شده که در هنگام برخورد به درخت به عقب برگشته و درخت را دور زده و به سطح بدون درخت برمی­گردد. هم چنین روتیواتور بازویی سنسوردار دارای بازوهای الکتریکی است که تا فاصله 2 متر و 30 سانتی متر می­تواند از تراکتور فاصله گرفته و عمل شخم زنی را در فاصله نزدیک به پای درخت انجام دهد. این دستگاه را به انواع تراکتورهایی که توان hp 35 به بالا دارند، می توان متصل نمود.

رتیواتور بازویی سنسوردار در باغهای مختلف قابل استفاده است ولی در باغاتی که کاشت منظم و ردیفی دارند و عرض ردیف شخم زنی حدود 75 سانتیمتر باشد، امکان استفاده بیشتر است و سرعت کار بالاتر می­رود.

روتیواتور سنسوردار باغی

بهترین زمان برای استفاده از روتیواتور سنسوردار باغی در طول بهار است. کاربرد این نوع از ابزار باغی قبل از کاشت بوده و برای زیر و رو کردن خاک و نابود کردن علف های هرز استفاده می شود. روتیواتور سنسوردار باغی خاک را نرم کرده و هوادهی می کند، دراین صورت گیاه می­تواند رشد بهتری داشته باشد. جهت به حرکت درآوردن رتیواتور باغی در زمین­های کوچک و باغ ها، آنها را به تیلرها متصل می­کنند. در باغاتی که کشت ردیفی دارند از روتیواتور سنسوردار باغیبرای افزایش سرعت و کیفیت شخم زنی می­توان استفاده نمود.

این دستگاه سنسور دار در باغهای پسته در استانهای مختلف ایران مورد استقبال و استفاده باغداران قرار گرفته است.

انواع رتیواتور بسته به نوع کاربرد، مکان استفاده و نوع خاک دارای مدل های مختلفی است.

انواع روتیواتور از نظر تعداد تیغه ها 

از لحاظ تعداد تیغه ها و ردیفها نیز روتیواتورها دارای تنوع هستند که عبارتند از:
– ۳۲ تیغه هیدرولیک ۸ پر
– 24 تیغه ثابت سبک 6 پر
– 4 تیغه معمولی
– 6 تیغه کشویی دستی

شکل تیغه ها نیز متفاوت است و به صورتهای زیر وجود دارد:

– تیغه ال
– تیغه سی
– تیغه گلدونی
-تیغه بادله ای

آیا شما هم تجربه استفاده از انواع روتیواتور را دارید؟ چه نوع روتیواتوری برای شما مناسب بوده است؟
می توانید نظرات و تجربیات خود را با آکادمی ویترین نت در میان بگذارید.

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *