شرایط ثبت‌نام تراکتور جهاد کشاورزی در سال ۱۴۰۱

زمان مطالعه: 4 دقیقه

بر اساس ردیف اعتباری مستقلی که به‌منظور تجهیز و نوسازی ناوگان ماشینی بخش کشاورزی به واحد مکانیزاسیون کشاورزی تخصیص داده شده است، به كلیه اشخاص حقیقی و حقوقی كه در بخش كشاورزی فعالیت دارند در صورت واجد شرایط بودن، وام خرید تراكتور تعلق می‌گیرد.

معمولا سالیانه ۲۵ هزار میلیارد ریال تقاضای تسهیلات برای توسعه و نوسازی ماشین‌آلات کشاورزی در واحد مكانیزاسیون مدیریت جهاد كشاورزی شهرستان‌های مختلف کشور ثبت می‌شود. واقعیت هم این است که حداقل نیاز سالانه کشور به تراکتور 22 تا 25 هزار دستگاه است و همچنین سالانه حدود 1200 تا 1200 دستگاه کمباین برداشت غلات در کشور نیاز داریم. به همین دلیل فراهم کردن تسهیلات ویژه‌ای برای تأمین تراکتور و کمباین برداشت غلات، از مهمترین سیاست‌گذاری‌های ارگانی مثل وزارت جهاد کشاورزی محسوب می‌شود.

در سال ۱۴۰۱ بیش از ۵۰ هزار تراکتور مورد نیاز است. بر طبق برآوردها، هم اکنون حدود ۳۵ هزار نفر منتظر تراکتور هستند.

در همین راستا به گفته رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی، تخصیص ۱۲هزار دستگاه تراکتور به متقاضیان در شش ماهه نخست سال 1400 و همچنین تخصیص ۸۰۰ دستگاه کمباین برای سال زراعی جاری به استان‌های کشور نهایی شد. با ارائه وام خرید تراكتور، درواقع دولت ماشین‌آلات را از تولیدکنندگان خریداری می‌کند و با تسهیلات با نرخ 15 درصد و به‌صورت اقساطی با بازپرداخت 5 تا 7 ساله در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد. اما شرایط و ضوابط ثبت‌نام دیافت این تسهیلات چیست و برای ثبت‌نام باید به کجا مراجعه کرد؟

مدارک لازم برای ثبت‌نام تراکتور جهاد کشاورزی در سال 1401

تورم سنگین باعث شده که دولت برای خرید تجهیزات کشاورزی وام‌هایی را در نظر بگیرد. از آنجایی که قیمت ماشین آلات وادوات کشاورزی بالا می باشد، دولت برای حمایت از فعالان این عرصه اقدام به ارائه وام تا سقف ۸۰ درصد کل مبلغ پیش فاکتور خرید را در بازه زمانی ۵-۷ ساله می نماید.

لیست قیمت تجهیزات کشاورزی در سال 1401: دیدن قیمت تجهیزات کشاوزی

ضمانت‌نامه‌های تخصیص وام خرید تراکتور کدامند؟

به‌طور کلی شرایط و مدارک عمومی لازم جهت اخذ تسهیلات خرید ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی از جمله تراکتور و کمباین به شرح زیر است:

 • داشتن تابعیت دولت جمهوری اسلامی
 • داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم
 • عدم دریافت هر نوع تراکتور و کمباین در 7 تا 10 سال گذشته از سازمان جهاد کشاورزی
 • سپردن تعهد محضری مبنی بر عدم فروش تراکتور به مدت 7 سال به هر صورت (قطعی، شرطی، رهنی و اجاره‌ای) و خارج نکردن دستگاه از منطقه
 • تصویر مدارک شخصی متقاضی شامل شناسنامه و کارت ملی
 • تصویر سند زمین زراعی که به تایید شورای محلی یا امور زمین شهرستان و یا مرکز خدمات رسیده باشد.
 • دارا بودن حداقل تعداد 50 راس دام برای دامداری‌ها
 • تائیدیه فعالیت شخص از سوی مرکز خدمات کشاورزی دهستان
 • تصویر شناسنامه از تمام صفحات صاحب سند زمین
 • پروانه  تأسیس معتبر در زمینه مكانیزاسیون  كشاورزی برای واحدهای مكانیزاسیون كشاورزی و سایر شركت‌های واجد شرایط اعم از تشکل‌های سهامی خاص، تعاونی‌ها، واحدهای فارغ‌التحصیلی، تعاونی‌های تولید روستایی و شرکت‌های خدمات فنی و ترویجی

البته در صورت فوت صاحب سند زمین زراعی، پس از طی مراحل انحصار وراثت، وراث می‌توانند یک نفر را به‌عنوان وکیل انتخاب کرده و به‌صورت قانونی و ثبتی به او وکالت بدهند تا شخص وکیل، پیگیری امور را تا اخذ ماشین یا ادوات انجام بدهد. بقیه وراث نیز تا 7 سال بعد حق تقاضا و دریافت تراکتور را نخواهند داشت. همچنین رانندگان حرفه‌ای که حداقل 5 سال در محدوده مراکز خدمات ترویج جهاد کشاورزی به کار کشاورزی اشتغال داشته‌اند می‌توانند با اخذ تائیدیه از مراکز خدمات جهاد کشاورزی نسبت به ارائه تقاضا و ثبت‌نام جهت اخذ تسهیلات مذکور اقدام کنند.

همچنین ارائه یک تعهدنامه محضری مبنی بر کارکرد به نرخ اعلامی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان و کپی قبض آبیاری زمین برای کشاورزان دارای زمین نیز الزامی است. دارندگان تراکتور و افراد حقیقی که دارای بیش از یک دستگاه تراکتور هستند نیز چنانچه در ده سال گذشته از این تسهیلات استفاده نکرده‌اند با ارائه مدارک شناسایی تراکتور خود و پیش‌فاکتور تراکتور و اداوات جدید مورد درخواست از نمایندگی‌های معتبر برای دریافت این وام اقدام کنند.

بیشتر بدانید: شرایط دریافت وام کشاورزی در سال 1401 چیست؟

شرایط اختصاصی تسهیلات خرید ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی برای تراکتورهای سبک، متوسط یا سنگین

گواهی‌نامه‌های مورد نیاز برای دریافت وام خرید تراکتور

دریافت تسهیلات خرید ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی، بر اساس نوع کشت و زمین کشاورزی و دستگاه مورد نظر شما شامل، تراکتور متوسط، تراکتور سبک (ویژه شالیزار، زراعی و باغی) یا تراکتورهای سنگین، شرایط اختصاصی هم دارد. مثلا در مناطقی که در آن کشت آبی انجام می‌شود به تضمین‌های زیر جهت بهره‌مندی از تسهیلات نیاز است: برای تراکتورهای چهارسیلندر،  7 تا 15 هکتار زمین زراعی، برای تراکتورهای 6 سیلندر، 15 تا 30 هکتار زمین زراعی.  در مناطقی هم که در آن کشت دیم صورت می‌گیرد نیز برای تراکتورهای چهارسیلندر، 5 تا 10 هکتار زمین زراعی و  برای تراکتورهای 6 سیلندر، 10 تا 15 هکتار زمین زراعی، به‌عنوان ضمانت نیاز خواهد بود. البته کشاورزان فاقد زمین زراعی می‌توانند در زمان ثبت‌نام و درخواست وام، قرارداد ثبتی اجاره زمین خود به مدت 7 سال را ارائه کنند.

ثبت نام تیلر کشاورزی
لیست قیمت تیلرهای کشاورزی در سال 1401

لیست قیمت انواع تیلرهای کشاورزی در سال 1401: انواع تیلرهای کشاوزی

علاوه بر این‌ها داشتن گواهی‌های زیر نیز یکی از ملزومات ثبت‌نام تراکتور جهاد کشاورزی محسوب می‌شود:

 • گواهی دوره آموزش سرویس و نگهداری یا قرارداد با فرد دارای گواهی
 • گواهی‌نامه مهارت فنی از مرکز آموزش کشاورزی و تعهد اخذ گواهینامه رانندگی تراکتور از راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی

برای دریافت سوخت مورد نیاز ماشین‌آلات کشاورزی خود نیز می‌توانید به سامانه  tejaratasan.ir  مراجعه کنید و با ثبت‌نام دراین سامانه و اسکن دفترچه مالكیت تراكتور و یا كمباین  درخواست فرآورد‌‌ه‌های نفتی برای این تجهیزات را ثبت کنید.

اگر برای گرفتن تراکتور در سال گذشته یا در سال 1401 دچار مشکل شده اید و نتوانسته اید ثبت نام کنید، در بخش نظرات تجربیات خود را به اشتراک بگذارید.

این صفحه را به اشتراک بگذار:

38 دیدگاه برای “شرایط ثبت‌نام تراکتور جهاد کشاورزی در سال ۱۴۰۱

 1. حمید گفته:

  سلام من چون خونه ندارم برای وثیقه وام به همین ولیل ثبت نام خرید نقدی داشتم مرحله اول واریز کردم بعدش چند بار دعوتنامه واریز مرحله دوم اومده پولم کم بوده تا اینکه به سختی جورش کردم میخوام واریز کنم حالا نمایندگی میگه باید پول گاواهن هم واریز کنی من گاو اهن خودم دارم قبلا هم تو قرارمون خرید اجباری گاوهن یا یدک همراه نبوده لطفا بگید چکار باید بکنم از استان همدانم

  • شماره تماس: Array
 2. احمد گفته:

  سلام سال 1400هرکاری کردم ثبت نام نشد گفتن که زمین میخواد حالا زمین جور کردم میگن سایت بستست دیدم ک تراکتور تراکتور بیرون میکنن با پارتی بازی تراکتور تراکتور بیرون میکنن بعد واسه ما ک میخواییم واسه کار میگن نمیشع و سایت بستست لطفا جواب بدین رسیدگی کنید هیچکی جواب هم نمیدع زمگ میزنم شرکت هم حتی جواب نمیدن مسخرع شدع همش

  • شماره تماس: Array
 3. حمید گفته:

  باسلام پدر من از سال 60داره کشاورزی میکنه تاالان نتونسته یه تراکتور بخره سند کشاورزی هم داره چند بارم برای ثبت نام رفته ولی با یه نه گفتن برگردونونش به قول بچه ها کسایی میشناسم که تراکتور دارن دوباره میرن میگرن میخوایم یه پمپ سم بپاشیم میگن 300تومن میگیریم بازم نمیان هم پولمون میره هم عابر مون میره تورو به خدا همه چیز به خاطر پول نیست یه مقدار فکر بابای من وامثال بابای منو بکنید.

  • شماره تماس: Array
 4. مصطفی حسینی گفته:

  سلام بخدا یک سال ثبت نام کردم ولی اسمم نیومد چه کار کنم زمین دارم تلمبه دارم

  • شماره تماس: Array
 5. جابر گفته:

  با سلام.حتما بخونید لطفا
  ما تو روستامون یکی هست ۲تا تراکتور داره یکی ۲دف و یکی ۴ دف وبا کمباین و سم‌پاش همش هم بخاطر پارتی هست که تو جهاد داره بهش دادن.
  رفته ۳۰۰ هزار پسته خریده به مبلغ ۱۵۰ تومان از جهاد تاکی پارتی بازی و رانط خوری
  منم از همش فیلم گرفتم میخام بزارم ایسنتا و ببرم جهاد تهران نشون بدم که نیروهاشون چطوری پول میگیرن پارتی بازی میکنن واز دستگاه کمباین حتی استفاده نکرده الان میخاد بفروشه به کلی سود مفد از جهاد گرفته.
  چرا یکی دوتا از همه چیز داشته باشه ولی مایی که ۲۰ ساعت اب با ۳۵ هکتار زمین داریم نباید تراکتور داشته باشیم به این نظرات توجه کنید و بخونید ورسیدگی کنید حتی گواهینامه تراکتور هم نداره.

  پدر بیچاره من هر سال باید دنبال تراکتور باشه با اینکه تمام مدارکمون اماده هستش و من خودم گواهینامه تراکتور رفتم گرفتم و دوره مکانیک۹ ماه هم دارم

  • شماره تماس: Array
 6. علی بابا گفته:

  سلام این ثبت نام های یارانه ای یا تسهیلات دار رواعضای محترم جهاد ب خودشون واطرافیانشون اختصاص میدن ب کشاورزی ک نیاز داره نمیرسه خریدوفروش انجام میدن .

  • شماره تماس: Array
 7. میثم خشاوه جنگل گفته:

  میثم خشاوه از جنگل. بابا یه کم شرایط رو بهتر کنید تا کشاورز بنده خدا استفاده کنه

  • شماره تماس: Array
 8. اصغر انصاری گفته:

  بدبخت کشاورز هم که از این تراکتور استفاده نمیکنه کارکنان اداره کشاورزی برا خودشون در میارن وآزاد میفروشن پدر کشاورز رو در میارن ونمیدن

  • شماره تماس: Array
 9. مهدی گفته:

  سلام برای ثبت نام تراکتور کل مدارکم کامله ولی پروندم نذاشتن سرنوبت میگن باید سند خانه داشته باشی اینجا مدارک اعلام شده سند خانه اسمی نبردن یه راهنمایی بکنید ممنون

  • شماره تماس: Array
 10. مهدی گفته:

  سلام من میخوام ثبت نام کنم برای تراکتور میگن باید سند خانه داشته باشی منم ندارم یه راهنمایی بکنید ممنون

  • شماره تماس: Array
 11. علی حسین گفته:

  از سال 97زمانی که سهمیه بندی نبود درخواست معرفی نامه دادم جهاد کشاورزی آبیک قزوین پروندمو اشتباهی بایگانی کردن هر بار رفتم گفتن بهت زنگ می‌زنیم سال 99پروندم پیدا شد قرار بود تو اولویت باشمولی بخاطر نداشتن پارتی پروندمو نمیفرستن بانک سال 97میتونستم نقدی بخرم فقط بخاطر یه معرفی نامه بیچارم کردن تراکتور پنج برابر شد همش رانت و دزدیه تو جهاد کشاورزی برای هر کاری و هر درخواستی باید پارتی داشته باشید لعنت به این عدالت

  • شماره تماس: Array
  • مسعودفاضلی گفته:

   باسلام وعرض ادب حضورمدیریت محترم سایت ،درپاسخ به شهروند عزیزمان که ازسال ۹۷ثبت نام کرده وهنوزموفق نشده که تراکتوردریافت کندومشکلاتی برسرراه ایشان بوده،بازمیتونه استنادکنه به اینکه اشتباه ازطرف پرسنل اداره مربوطه بوده ومیتونندایشان رادرردیف اولویت قراردهندوهمکاریهای لازم رابا ایشان بعمل آورندودرچهارچوب قانون بدون اسم پارتی و…انشاالله تراکتورخودرادریافت کننداگرهم صلاح دونست نه ایشان بلکه هرکشاورز عزیزدیگه بابنده تماس بگیرند وراهنمایی های کامل که به یاری خدا در کمترین زمان به خواسته خودبرسندازطرف بنده حقیربعمل می آید،

   • شماره تماس: Array
 12. کشاورز بدبخت گفته:

  سه ساله ثبت نام کردیم هرمزگان یک بی سوادی پیدا شده امتیاز بندی کرده هیچ جای کشور چنین برنامه ای نیست ما چند ساله تو نوبتیم تراکتور گیرمون نمیاد اونوقت اونی که تازه ثبت نام کرده تراکتور گیرش میاد این ظلم نیست در حق ما

  • شماره تماس: Array
 13. ادیب ساعدپناه گفته:

  من شهر موچش استان کردستان چند بار مراجعه کردم بهم میگن ظرفیت پذیرش نداریم نمی‌دونم به کی شکایت کنیم

  • شماره تماس: Array
 14. یاسر قاضی زاده گفته:

  ثبت نام تراکتور برای کشاورزی میخوام شرایطش رو بگید ممنون میشم باتشکر

  • شماره تماس: Array
 15. موسی رجال گفته:

  سلام علیکم همشهریان گرامی
  من گواهینامه تراکتور دارم آیا برای من ماشین آلات کشاورزی تعلق میگیره یا نه

  • شماره تماس: Array
 16. سعید گفته:

  با این شرایط که گفتید پدر پدر منم نمیتونه بخر حالا یکی گواهینامه نداشت رانندگی بلد باشه اخه تو کوه چه تصادفی اتفاق میفته گواهینامه به چه درد میخوره تو کوه www.baranfun.com

  • شماره تماس: Array
 17. امیدرضافارسی گفته:

  ثبت نام انجام میشود ولی ترتیب اثری از سوی خدمات کشاورزی بخش داده نمی شود

  • شماره تماس: Array
 18. رضا گفته:

  سلام حتماً گواهینامه هم لازمه چون من رفتم گفتند باید گواهینامه داشته باشی

  • شماره تماس: Array
  • سعید گفته:

   نه داش ماساری هستیم دوستانم گرفتن نیازی نبوداینابهونه های الکیه ازطرفی دولت تسهیلات میده کشاورزبدبخت استفاده کنه واسه رونق اقتصادی ایناسنگ میزارن جلوی مابدبختها

   • شماره تماس: Array

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

<