چگونه کولر آبی را تعمیر کنیم؟

تعمیر کولر آبی
زمان مطالعه: 4 دقیقه

یکی از تجهیزاتی که برای خنک‌سازی محیط، در خانواده‌های ایرانی، مورد استفاده قرار می‌گیرد، کولر آبی است. کولرهای آبی نیز مانند دیگر ابزارها پس‌ از مدتی کار کردن، دچار اشکالاتی می‌شوند و یا برخی از قطعات آن‌ها نیاز به تعمیر پیدا می‌کند. بنابراین انجام تعمیرات در این ابزار ضروری است.

یکی از نکاتی که لازم است در زمینه نصب کولر آبی و هم‌چنین تعمیرات آن در نظر داشته باشید، استفاده از خدمات نصابان و تعمیرکاران حرفه‌ای است. بسیاری از افراد خود، دست‌ به‌ کار می‌شوند و تعمیر کولر آبی را بر عهده می‌گیرند. در این مقاله قصد داریم به این مطلب بپردازیم که چگونه کولر آبی را تعمیر کنیم.

قطعات و اجزای کولرهای آبی

پیش‌ از آغاز به تعمیر کولرهای آبی، لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که این نوع از تجهیزات، از ۳ دسته قطعه به وجود آمده‌اند. برخی از اجزا و قطعات تشکیل‌دهنده این سیستم‌ها، قطعات الکتریکی هستند. از جمله این ابزار می‌توان به موتور، پمپ آب و کلید قطع و وصل جریان برق اشاره کرد.

برخی از اجزای به‌ وجود آورنده‌ کولرهای آبی، قطعات مکانیکی از قبیل تسمه، شناور و توربین هوا هستند. قطعات ثابت تشکیل‌ دهنده این کولرها نیز دریچه‌ها، بدنه، پوشال‌ها، شیر تخلیه و شبکه آب‌رسانی را دربر می‌گیرد.

یکی از نکات مهمی که باید پیش‌ از آغاز به تعمیر کولر آبی در نظر داشته باشید، اطمینان یافتن از خاموش بودن کلید پمپ و موتور کولر است. بنابراین لازم است در ابتدا برق سیستم را قطع کنید.

افرادی که می‌خواهند بدانند چگونه کولر آبی را تعمیر کنیم، لازم است این نکته را در نظر بگیرند که برای این تعمیرات، باید در ابتدا به تعویض پوشال‌ها اقدام کنید. پس ازآن لازم است پمپ کولر خود و یاتاقان آن را روغن‌کاری نمایید. روغن‌کاری موتور کولر از دیگر اقداماتی است که باید صورت بگیرد.

چگونه کولر آبی را تعمیر کنیم؟

کولر آبی

تعویض پوشال‌ها

همان‌طور که پیش‌ از این نیز گفته شد یکی از اجزا کولرهای آبی، پوشال‌ها هستند. این اجزا باید به‌ طور مرتب و هرساله تعویض شوند. چراکه محیط بسیار مناسبی برای نفوذ آلودگی‌ها و رشد باکتری‌ها به شمار می‌روند. وجود هرگونه آلودگی بر روی این پوشال‌ها باعث می‌شود تا در هنگام فعالیت کولر، آب برروی این قطعات، ریخته شود. در نتیجه بوی بدی فراگیر گردد و به محیط خانه نیز وارد شود.

این امکان وجود دارد که پوشال‌های کولر آبی شما، هنوز سالم باشند. بنابراین می‌توانید با شستشوی این قطعات، آن‌ها را دوباره سر جای خود قرار دهید. اما در غیر این صورت، باید پوشال‌های نو، جایگزین پوشال‌های کارکرده و کهنه شوند.

برای تعویض کردن پوشال‌ها، تنها کافی است پوشال‌های کهنه را از جای خود خارج کنید. سپس می‌توانید پوشال‌های نو را خیس کنید و سپس آن‌ها را سر جای خود قرار دهید. پس‌ از انجام این کار نیز باید شبکه سیمی مخصوص کولرهای آبی را بر روی این پوشال‌ها قرار دهید.

یکی از نکاتی که لازم است در هنگام خرید و تعویض پوشال‌ها به آن توجه داشته باشید، در نظر گرفتن ظرفیت کولر است. بنابراین سعی کنید پوشال متناسب با ظرفیت کولر را انتخاب کنید تا بتوانید به‌ خوبی منافذ آن را ببندید. این عامل به بهره‌وری انرژی و صرفه‌جویی در آن، کمک می‌کند.

روغن‌کاری پمپ کولر

یکی دیگر از اقداماتی که برای تعمیرات و سرویس کولرهای آبی باید انجام دهید، روغن‌کاری پمپ آن است. برای انجام این کار باید در ابتدا پمپ را به‌ طور کامل باز کنید. همان‌طور که می‌دانید پمپ کولر با استفاده از چند پیچ نگهدارنده به بدنه آن متصل شده‌ است. بنابراین لازم است در ابتدا این پیچ‌ها را باز کنید.

بعد از این کار نیز باید سیم‌های پمپ را از ترمینال کولر باز نمایید. پس‌ از این مرحله باید بست شلنگ را که به پمپ وصل شده، باز کنید و به‌ سادگی شلنگ را از پمپ جدا نمایید. با انجام این اقدامات، پمپ شما باز خواهد شد. بنابراین می‌توانید به‌ راحتی این پمپ را روغن‌کاری و آماده استفاده مجدد کنید.

روغن‌کاری یاتاقان کولر

افرادی که می‌خواهند بدانند چگونه کولر آبی را تعمیر کنیم، باید این نکته را در نظر بگیرند که یکی از مهم‌ترین اقدامات، روغن‌کاری یاتاقان موتور این تجهیزات است. بنابراین در این گام باید یاتاقان موتور را روغن‌کاری کنید. برای انجام این کار باید چند مرحله را طی نمایید. در ابتدا لازم است درپوش یاتاقان را باز کنید. پس‌ از این کار می‌توانید روغن را داخل مخزن بریزید.

این کار را تا جایی ادامه دهید که روغن‌ها از درپوش سرازیر شوند. توجه داشته باشید که هر ۲ بخش یاتاقان باید به‌ خوبی روغن‌کاری شوند. چراکه یاتاقان در کولرهای آبی، هم در جهتی قرار گرفته که تسمه روی پولی واقع می‌شود و هم در جهت مقابل آن واقع است.

بنابراین توجه کافی به روغن‌کاری هر دو بخش داشته باشید. پس‌ از این‌که روغن را به میزان کافی در یاتاقان ریختید، باید پروانه را به گردش درآورید. این کار را می‌توانید با دست انجام دهید. تا به این اطمینان برسید که روغن به‌ خوبی جذب شده‌ است.

روغن‌کاری موتور کولر

برای این‌که بتوانید به روغن‌کاری موتور کولر دست بزنید لازم است در ابتدا پیچ‌های موتور را باز کنید. برای انجام این کار باید توجه داشته باشید که ریتم تسمه و پولی به هم نریزد. شاید بهتر باشد برای انجام این کار از یک متخصص کمک بگیرید.

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *