نحوه خرید و فروش ماشین آلات، دستگاه‌ها و مواد اولیه صنعتی

زمان مطالعه: 8 دقیقه

امروزه برای پیش برد هر صنعت و آغاز تجاری سازی یک کالا به ادوات و تجهیزاتی نیازمندیم. شاید بتوان نقطه ی آغاز بسیاری از برند های مطرح جهان را در خانه ها و کارگاه های کوچک یافت، اما بدون شک نمی توان پیشرفت و فراگیری آنها را بدون فراهم شدن امکانات لازم تصور نمود. به عنوان مثال برند اپل از یک گاراژ شروع به کار کرد و برند دل در اتاقی در یک خوابگاه آغاز به فعالیت نمود. پیمودن راه دور و دراز برند سازی و مطرح شدن هم با خلاقیت سرمایه گذاران و هم با کمک تکنولوژی ممکن گشت. از این روست که شناخت ماشین آلات صنعتی و مواد اولیه در صنایع گوناگون از غذا و دارو گرفته تا پلیمر و پلاستیک، از صنایع نساجی و بافندگی تا راه و ساختمان و معدن و از کشاورزی و باغبانی تا پزشکی و آزمایشگاهی، نقشی اساسی و تعیین کننده در شکل گیری تولید خواهد داشت.

آیا می دانستید: وب سایت ویترین نت خرید اقساطی ماشین آلات صنعتی را آغاز کرده است.

خرید و فروش ماشین آلات صنعتی

ماشین آلات صنعتی و دستگاه ها به دلیل افزودن بر سرعت تولید، هزینه ی سرانه ی تولید را در صنایع مختلف کاهش می دهند. هر چه دستگاهی ظرفیت تولید بیشتری داشته باشد، حجم کالای تولیدی افزایش یافته و میزان تولید بیشتر خواهد بود. علاوه بر حجم و سرعت تولید تجهیزات –که از مهم ترین فاکتورهای تعیین کننده قیمت ماشین آلات صنعتی است- تکنولوژی حاضر در آنها نیز حائز اهمیت است. دستگاه هایی که انرژی مصرفی آنها بیشتر باشد هزینه ی نهایی بیشتری برای تولید به بار می آورند و آنها که مدام نیازمند تعمیر و نگهداری هستند تولید را به وقفه می اندازند. بنابراین مهم است که تجهیزات انتخاب شده تکنولوژی به روز تری داشته باشد و بازدهی کار را افزایش دهند. فاکتور تعیین کننده دیگر در تولید، میزان نیاز به نیروی انسانی است. دستگاه هایی که سیستم های کنترل قوی و کاملی دارند، نیروی انسانی کمتری نیاز خواهند داشت و این امر موجب افزایش یکپارچگی محصولات و کاهش خطاهای انسانی می گردد.در کشورهایی که در آنها صنایع پیشرفت محسوسی ندارند، مشاهده می شود که اصلی ترین موتور محرک کارگاه های تولید کارگران هستند و فرایند تولید را به شکلی سنتی پیش می برند. حضور زیاد کارگران موجب کاهش بازدهی و کیفیت محصول می شود.

ماشین آلات صنعتی و دستگاه ها به دلیل افزودن بر سرعت تولید، هزینه ی سرانه ی تولید را در صنایع مختلف کاهش می دهند.

برخی از سیستم های کنترل نصب شده بر روی ماشین آلات صنعتی، شاید در نگاه اول قابل صرف نظر کردن به نظر برسند اما نقشی اساسی در کنترل شرایط تولید دارند. نه تنها در واحد های بزرگی نظیر پتروشیمی ها، بلکه در صنایعی نظیر غذا و کشاورزی نیز سیستم های کنترلی نقش به سزایی ایفا می کنند. هر چند که قیمت تمام شده ی ماشین آلات صنعتی با سیستم کنترلی کامل گران تر است، اما قدرت سیستم های کنترل تجهیزات کیفیت محصول نهایی و عدم بروز فرآیند های خطرناک را تضمین می کند. به علاوه قیمت تمام شده محصول نیز با اتوماتیک شدن تجهیزات کاهش خواهد یافت، هر چند که به ندرت کارخانه هایی کاملا بی نیاز از نیروی انسانی دایر می شوند.
برای خرید بهتر ماشین آلات صنعتی، ضروری ست که از فرآیند مورد نظر تولید شناخت کاملی داشته باشیم. درک مراحل تولید می تواند در انتخاب تجهیز با کیفیت تر و مناسب تر ما را یاری دهد. بنابراین پس از انتخاب نوع سیستم و فرایند تولید، و اطلاع یافتن از کم و کیف کلی تجهیزات مورد نیاز، به بازار خرید و فروش ماشین آلات صنعتی رجوع کرده و گزینه ی مورد نظر را با توجه به حجم مورد نظر تولید و بودجه تخصیص یافته انتخاب می کنیم.

وب سایت ویترین نت به خریداران امکان مشاهده عکس یا ویدیو از دستگاه داده و مشخصات فنی و توضیحات عملکرد تجهیزات را اعلام می دارد، به تامین کنندگان هم امکان دسترسی به مشتریان و بازدیدکنندگان سایت را داده و باعث بیشتر دیده شدن آنها می گردد.

برای خرید تجهیزات، یکی از متداول ترین بازار های موجود وب سایت علی بابا است که بزرگترین مرجع خرید و فروش تجهیزات چینی محسوب می شود. در این سایت می توان با جستجوی خط تولید یا تجهیز مورد نظر به قیمت حدودی و قابلیت های رقابتی دستگاه ها توجه نمود. ویترین نت نیز سعی می‌کند در ایران روند خرید و فروش تجهیزات صنعتی را ساده کند.
از وب سایت های دیگری که از جمله مطرح ترین حراجی های خرید و فروش تجهیزات و ماشین آلات صنعتی هستند، می توان به سایت hilcoind اشاره کرد، که طیف وسیعی از صنایع گوناگون نظیر نفت و گاز، جوشکاری، پارچه و نساجی، چاپ و پلاستیک، غذا و کشاورزی را شامل می شود. محیط این وب سایت امکان پیدا کردن دستگاه های مرتبط بر حسب قیمت و کارکرد را در زمینه های گوناگون و با کلید واژه های مختلف فراهم می کند.
سایت های perfectionmachinery و bidspotter نیز از جمله حراجی های دستگاه های دست دوم صنعتی هستند و وب سایت هایی نظیر foodmachineryauctions نیز خطوط مورد نیاز صنایع غذایی را فراهم می کنند.
مسئله ای که باید توجه داشت این است که به دلیل شرایط خاص اقتصادی کشورمان، خرید از این سایت ها لزوما کار راحتی نیست و بجز سایت چینی که با کشور ما مراودات خود را حفظ کرده است، نقل و انتقالات مالی و جابجایی و تحویل تجهیزات از سایر وب سایت ها امری دشوار و پر دردسر است. به علاوه اینکه بسیاری از تجهیزات صنعتی امروزه در کشور ما تولید می گردند و تولید کننده های داخلی ارزنده ای برای رفع نیاز صنعتی در زمینه های مختلف حضور دارند. از جمله یکی از بهترین بستر های داخلی برای معرفی ماشین آلات صنعتی جدید و خرید و فروش تجهیزات دلخواه وب سایت ویترین نت است که امکان تهیه ی دستگاه های متعددی را در زمینه های صنایع غذایی،  بسته بندی، کشاورزی و دامداری، صنایع راه و ساختمان و معدن و صنایع چوب، کاغذ و سلولز فراهم می کند. این وب سایت امکان جستجو در جزییات و مشاهده قیمت های حدودی ماشین آلات صنعتی به تومان را فراهم کرده و تامین کنندگان و تولید کنندگان تجهیزات صنعتی را به خریداران متصل می سازد.

خرید و فروش مواد اولیه

تامین مواد اولیه قدم بعدی هر تولید کننده در تولید است. با توجه به نوع فرآورده، تهیه مواد اولیه چالش های گوناگونی به همراه خواهد داشت. صنایع غذایی دارای مواد اولیه با تاریخ مصرف کوتاه هستند و سرعت خرید و نگهداری آنها امری اساسی در تولید است. مواد اولیه این صنایع عموما از طریق کشاورزان و دامداران تامین شده و با توجه به نوع محصول ملاحظات بهداشتی خود را می طلبند.
صنایعی مانند پلیمر و پلاستیک مواد اولیه ی متفاوتی دارند که از پتروشیمی ها و دیگر تولید کننده ها تامین شده و در صورتی که وارداتی باشند می بایست از تامین کنندگان خارجی خریداری شوند.
برای تهیه مواد اولیه بهتر است به منابع زیادی رجوع کرده و مناسب ترین مواد از نظر کیفیت و هزینه را انتخاب کنیم. میان وب سایت های گوناگونی که برای تامین مواد متنوع می توان یافت، وب سایت ویترین نت برای تامین برخی اقلام اولیه مانند ورق های فولادی، مواد پلیمری و قطعات و لوازم یدکی می تواند راهگشا باشد. این وب سایت با هدف ایجاد بستر بنگاه به بنگاه یا B2B امکان عرضه و خرید مواد اولیه را نیز در کنار تجهیزات فراهم آورده و به تبادل مواد و محصولات توسط تولیدکنندگان و صاحبان مشاغل سرعت می بخشد.

تجارت بنگاه به بنگاه یا B2B

تجارت بنگاه به بنگاه یا B2B که برگرفته از اصطلاح انگلیسی   business to business  است، به مراوده ی اقتصادی و تجاری بین دو بنگاه اقتصادی اطلاق می شود. انواع دیگر تجارت business to consumer (یا B2C) و business to government  (یا B2G) هستند که اولی به مراوده ی بین بنگاه اقتصادی (مانند کارخانه) با مصرف کننده گفته می شود و دومی به تبادل بین بنگاه اقتصادی با دولت. تجارت B2B زمانی اتفاق می افتد که یک شرکت بخواهد ماده ی اولیه خود را از شرکت دیگری بخرد یا شرکتی که تجهیز مورد نیاز خود را از تولید کننده دیگری تهیه کند (مانند یک شرکت تولید شیر پاستوریزه که دستگاه بسته بندی شیر را از کارخانه دیگری می خرد)، یا شرکتی که خدمات مورد نیاز خود را به بنگاه دیگری واگذار کند (به عنوان مثال واگذاری بخش حسابداری شرکت به یک شرکت حسابرسی)، و یا هنگامی که شرکت یا بنگاه کوچک تری از محصولات شرکت دیگر برای فروش استفاده  کند (مانند یک مغازه دار که از شرکت آرایشی اجناس خود را تهیه می کند).
در تجارت بنگاه به بنگاه حجم خرید و فروش انجام شده زیاد است چرا که مبادلات شرکت ها و کارخانه ها عموما ابعاد وسیع تری دارند و خرده فروشی جایگاهی ندارد.
امروزه بسیاری از شرکت های موفق دنیا در زمینه ی مارکتینگ B2B‌ فعالیت می کنند و با ابداع روش های خلاقانه خدمات و محصولاتی را برای سایر بنگاه ها تامین می نمایند. از جمله ی یکی از بستر های ایجاد شده در زمینه ی تجارت B2B در ایران، همانطور که پیشتر گفته شد، وب سایت ‌ویترین نت است که امکان تبادل کالا و محصولات را بین بنگاه های اقتصادی فراهم می کند.

تجارت بنگاه به بنگاه یا B2B که برگرفته از اصطلاح انگلیسی business to business است، به مراوده ی اقتصادی و تجاری بین دو بنگاه اقتصادی اطلاق می شود.

وب سایت ویترین نت به خریداران امکان مشاهده عکس یا ویدیو از دستگاه داده و مشخصات فنی و توضیحات عملکرد تجهیزات را اعلام می دارد، به تامین کنندگان هم امکان دسترسی به مشتریان و بازدیدکنندگان سایت را داده و باعث بیشتر دیده شدن آنها می گردد. حدود ۳۲۰۰ کسب و کار از این سامانه استفاده کرده و با دسترسی به ۱۲۵۰۰ عدد محصول ثبت شده، به خرید و فروش می پردازند.
یکی دیگر از قابلیت های این وب سایت، که عملکرد آن را از باقی سایت های مشابه مجزا می کند، امکان خرید اقساطی ماشین آلات صنعتی بدون نیاز به ضامن است. به این صورت که برای خرید تجهیزات، تنها ۲۵ ٪ هزینه ابتدا دریافت می شود و مابقی امکان قسط بندی به دلخواه خریدار دارد. این قابلیت امکان خریدی راحت را برای صنایع کوچک تر فراهم می آورد. در زیر خلاصه ای از زمینه های فعالیتی این وب سایت آورده شده است:

 • صنایع غذایی

  : صنعت غذا در کشور ایران از جمله پر رونق ترین صنایع محسوب می شود و واحد های مختلفی در زمینه ی تولید انواع مواد غذایی فعالیت می کنند. تجهیزات و ماشین آلات صنعتی مربوط به این حوزه و همینطور خط تولید کامل محصولاتی نظیر آب معدنی، مربا،  کمپوت و… به همراه لوازم یدکی و جانبی ارایه گشته اند.

 • صنایع بسته بندی

  : بسته بندی از جمله پرکاربردترین بخش های هر صنعت است و استفاده های گوناگونی را شامل می شود. انواع دستگاه های بسته بندی اعم از دستگاه سیل و دوخت پلاستیک و … در این بخش به همراه تجهیزات تکمیلی عرضه شده اند. تجهیزات ذخیره مواد غذایی، سردخانه ای، و دستگاه های پخت و همزن نیز از جمله دیگر موارد هستند.

 • صنعت کشاورزی و باغبانی و دامداری

  : این بخش که یکی از گسترده ترین بخش های وب سایت ویترین نت است، به قسمت هایی نظیر تجهیزات آبیاری، ماشین آلات صنعتی کشاورزی، صنایع دام و طیور و آبزیان، تجهیزات گلخانه ای و قطعات و لوازم یدکی تقسیم می شود.

 • صنایع نساجی و بافندگی

  : نساجی و بافندگی هم در زمینه تولید انواع پارچه و لباس و نیز تولید فرش های ماشینی امری پر رونق محسوب می شود. انواع چرخ های خیاطی صنعتی، اتو و پرس، ماشین آلات صنعتی پوشاک بیمارستانی و یکبار مصرف و ماشین آلات صنعتی فرش بافی در این بخش از وب سایت ویترین نت عرضه گشته اند. به علاوه لوازم یدکی و نرم افزارهای مرتبط نیز ارایه شده اند.

 • صنایع راه و ساختمان و معدن

  : ساخت و ساز و صنایع مربوطه از جمله مواردی ست که همیشه نیاز به تجهیزات آن در صنعت وجود دارد. ماشین آلات صنعتی مربوط به راه و ساختمان نظیر لودر و بولدوزر و…به همراه تجهیزات تاسیساتی حرارتی و برودتی، ساندویچ پانل ها، خانه های از پیش ساخته و … قابل خرید و فروش و عرضه در این بخش هستند.

 • صنایع چوب

  : تجهیزات و ماشین آلات صنعتی چوب به همراه لوازم چوبی و جانبی در این بخش عرضه گشته اند و امکان مقایسه ی قیمت ها و تولید کننده ها را فراهم می کنند.

 • صنایع کاغذ و سلولز

  : شامل ماشین آلات صنعتی و تولیدی و قطعات جانبی در این بخش وب سایت ویترین نت ارایه گشته اند و از تجهیزاتی نظیر ماشین آلات صنعتی برای تولید و بسته بندی دستمال کاغذی، تولید کاغذ، کارتن سازی و غیره تشکیل شده است.

صنایع پلیمر و پلاستیک، تجهیزات مربوط به نظافت صنعتی، صنعت چاپ، صنایع فرآوری فلزات، چسب های صنعتی، صنایع پزشکی و آزمایشگاهی، تجهیزات حمل و بارگیری و بسیاری دیگر از دسته بندی ها نیز زیر مجموعه ی موارد ارائه شده هستند. صاحبان صنایع مختلف می توانند با مراجعه به وب سایت ویترین نت هم محصول خود را ثبت کنند و هم مطابق نیاز خود با تامین کنندگان تجهیزات مورد نیاز خود آشنا گردند.

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *