الکتروموتور خانگی چگونه کار میکند؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

نحوه کارکرد الکتروموتور خانگی به عوامل مختلفی نظیر نوع روتور و همچنین سیم پیچ موتور الکتریکی بستگی دارد. موتور های الکتریکی انواع مختلفی دارند و هر کدام بسته به شرایط می توانند عملکرد های متفاوتی را ارائه دهند. در این متن به نحوه کارکرد الکتروموتور خانگی و همچنین عوامل موثر بر آن اشاره خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: لیست قیمت الکتروموتور خانگی

نحوه کارکرد الکتروموتور خانگی به عوامل مختلفی نظیر نوع روتور و همچنین سیم پیچ موتور الکتریکی بستگی دارد.

نحوه کارکرد الکتروموتور خانگی

موتور الکتریکی جریان الکتریسیته را به حرکت مکانیکی تبدیل می کند. ایده کلی ساخت موتور الکتریکی بر این اصل استوار است که وقتی یک حامل جریان الکتریسیته (برای مثال سیم) تحت تاثیر یک میدان مغناطیسی قرار می گیرد، نیرویی از سوی میدان مغناطیسی روی آن حامل اعمال می شود.
یک الکتروموتور خانگی ساده از 6 بخش شامل آرمیچر، زغال هادی، سوئیچ تغییردهنده جهت برقريال محور ، آهنربا و منبع برق تشکیل می شود.

آهنربای الکتریکی یکی از بخش های مهم موتور الکتریکی به حساب می آید. با پیچیدن صد دور سیم حول یک میخ و اتصال آن به یک باتری، یک آهنربای الکتریکی خواهیم داشت. بدین ترتیب طبق قوانین فیزیک میخ تبدیل به آهنربا می شود. حال اگر این آهنربای الکتریکی را روی محوری بین آهنربای نعلی شکل طوری قرار دهیم که قطب های همنام رو به روی یکدیگر باشند، به دلیل اینکه قطب های همنام همدیگر را دفع می کنند، آهنربای الکتریکی حول محور خود یک نیم دور می چرخد تا قطب های غیر همنام رو به روی هم قرار گیرند.
نحوه کارکرد الکتروموتور خانگی نیز به همین شکل است و در واقع از آرمیچر به جای میخ استفاده می شود. آرمیچر از سیم پیچ های بسیار زیادی تشکیل شده است تا بتواند حول محور عمودی به راحتی بچرخد. همانطور که مشاهده می کنید الکتروموتور خانگی یکی از راحت ترین تئوری ها برای به حرکت در آوردن موتور را به خود اختصاص می دهد.

الکتروموتور های خانگی بر اساس نوع مصرف به دو دسته کلی مصرف با جریان مستقیم باتری و مصرف با جریان متناوب برق شهری تقسیم می شوند.

حتما ببینید: موتور برق

انواع الکتروموتور خانگی

الکتروموتور های خانگی بر اساس نوع مصرف به دو دسته کلی مصرف با جریان مستقیم باتری و مصرف با جریان متناوب برق شهری تقسیم می شوند. از منظر دیگر اما الکتروموتور خانگی به دو دسته از نظر توان تولیدی تقسیم می شود.

  • الکتروموتور کولری
  • الکتروموتور مشعلی

الکتروموتور کولری

الکتروموتور کولری برای سیستم های سرمایشی و برودتی خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. از این الکتروموتور ها در یخچال ها و کولر ها استفاده می شود. الکتروموتور کولری با آماده کردن گاز موجود در سیستم سرمایشی موجب خنک شدن فضای یخچال و یا خانه می شود. این الکتروموتور ها در دو مدل معمولی و ضد آب در دسترس هستند که مدل ضد آب برای استفاده های خارج از منزل همانند کولر های اسپلیت مناسب هستند.

الکتروموتور کولری برای سیستم های سرمایشی و برودتی خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. از این الکتروموتور ها در یخچال ها و کولر ها استفاده می شود.

الکتروموتور مشعلی

از این الکتروموتور ها در سیستم های گرمایشی استفاده می شود و برای به کار انداختن مشعل ها مناسب هستند. این الکتروموتور ها بسته به نوع مصرف مشعل متفاوت بوده و در مدل های گازوئیلی، گازی و برقی در بازار موجود هستند.

عوامل موثر بر نحوه کارکرد الکتروموتور خانگی

نحوه کارکرد الکتروموتور خانگی به عوامل مختلفی بستگی دارد. در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد.

  • توان مصرفی و تولیدی الکتروموتور ها یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب و استفاده از آن ها است . الکتروموتور باید بر اساس نیاز تهیه شود و در صورتی که توان تولیدی کمتر از نیاز شما داشته باشد موجب فشار به الکتروموتور و سوختن سریع آن می شود و در صورتی که توان آن بیشتر از نیاز شما باشد علاوه بر بالا رفتن مصرف برق ممکن است موجب مشکل و دردسر در تولید توان شود.
  • نوع مصرف الکتروموتور خانگی نیز بسیار مهم است. برای دستگاه های بزرگ نمی توان از توان مصرفی باتری استفاده کرد و قطعا بر عکس این مورد نیز صدق می کند.
  • الکتروموتور کولری معمولا بسیار حساس است. این الکتروموتور ها که نقشی مهم در خانه ایفا می کنند در صورتی که ضد آب نباشند باید همیشه از آب و گرد و غبار دور باشند تا بتوانند بهترین عملکرد خود را ارائه دهند.
  • یکی از مهم ترین نکات در خصوص نحوه کارکرد الکتروموتور خانگی به دمای مناسب برای کار اشاره دارد. الکتروموتور های خانگی برای کار در دمای عادی و خانه طراحی شده اند و بهترین توان تولیدی خود را نیز در همین دما به نمایش می گذارند. در صورت داغ شدن موتور حتما باید آن را خنک کرد و یا به آن استراحت داد تا موتور به حالت عادی خود بازگردد.
  • معمولا الکتروموتور خانگی به دلیل استفاده در خانه ها از استاندارد های محافظتی بالاتری بهره می گیرند. به دلیل حضور کودکان و سالمندان استاندارد های سختگیرانه تری در خصوص الکتروموتور های خانگی وضع شده که نظارت بیشتری بر روی نحوه کارکرد این دستگاه ها دارند. بدین ترتیب باید خیالتان در خصوص ایمنی این مدل موتور های الکتریکی راحت باشد.
  • الکتروموتور کولری با داشتن بیشترین کاربرد در بین دیگر الکتروموتور های خانگی، بیشترین تنوع را نیز در مدل ها دارد. بنابراین نحوه کارکرد این الکتروموتور ها ممکن است با دیگر مدل های موجود متفاوت باشد.
این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *