علوفه خرد کن چه کاربردی در صنعت کشاورزی دارد؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

پرورش دام و طیور در صنعت کشاورزی و دامپروری از اهمیت زیادی برخوردار است. نوع علوفه و به طور کلی تغذیه‌ی دام نیاز به توجه بسیاری از جانب کشاورزان و دامپروران دارد. حتی اندازه‌ی علوفه‌ها از جمله فاکتورهایی است که باید به آن توجه کرد. بدین منظور و برای تسهیل کار کشاورزان و دامپروران، انواع علوفه خرد کن به وجود آمده‌اند تا با کارکرد آسان و ارائه‌ی علوفه‌ در اندازه‌های مناسب بسته به نوع دام، به پرورش آن‌ها به بهترین شکل کمک کنند. در این مطلب شما را با انواع دستگاه علوفه خرد کن، ویژگی‌ها و نحوه عملکرد آن بیشتر آشنا خواهیم کرد.

علوفه خرد کن چیست؟

یکی از مهمترین تجهیزات و ادوات کشاورزی و دامپروری دستگاه علوفه خرد کن است. کاربرد این دستگاه برای خرد کردن علوفه‌هایی است که اندازه‌ی بزرگ یا درازی داشته و دام قادر به خوردن و یا هضم آن‌ها در این اندازه نیست. این دستگاه علوفه را  به مناسب‌ترین اندازه‌ (برای گوسفند و بز ۳ تا ۵ سانتی متر و برای گاو تا ۷ سانتی متر) خرد کرده و در نتیجه به رشد و بهره‌وری بهتر آن‌ها کمک می‌کند. یکی دیگر از مهمترین مزایای استفاده از دستگاه علوفه خرد کن، صرفه‌جویی در میزان علوفه‌ی مصرفی دام است. چرا که در صورت بزرگ بودن علوفه، دام آن‌ها را نمی‌خورد و بخش زیادی از آن‌ها دور ریخته می‌شود. این دستگاه قادر به خرد کردن انواع علوفه‌ی دام از جمله کاه،‌ یونجه، گندم، ذرت، جو و سایر علوفه‌های متداول است و می‌تواند آن‌ها را به مناسب‌ترین اندازه متناسب با دام خرد کند.

انواع علوفه خرد کن با کارکرد آسان و آماده سازی علوفه‌ در اندازه‌های مناسب بسته به نوع دام، به پرورش آن‌ها به بهترین شکل کمک کنند.

انواع دستگاه علوفه خرد کن

انواع دستگاه علوفه خرد کن در مدل‌ها و شکل‌های مختلف با ظرفیت‌های متفاوت، از نیم تن تا پنج تن، متناسب با نیاز افراد در بازار صنعت کشاورزی و دامداری وجود دارند. هر یک از این دستگاه‌ها با نحوه عملکرد متفاوت علوفه‌ی دام را به بهترین شکل خرد کرده و بهره‌وری خوراک را به حداکثر می‌رساند. انواع دستگاه‌های علوفه خرد کن عبارت‌اند از:

علوفه خرد کن گیوتینی

نحوه خرد کردن علوفه خرد کن گیوتینی با دورانی متفاوت است. در این دستگاه تیغه‌ها در یک جهت حرکت کرده و علوفه را برش می‌دهد. “نحوه‌ی عملکرد علوفه خرد کن گیوتینی” به این صورت است که تیغه‌ی بزرگ و تیز آن به صورت عمودی روی علوفه فرود می‌اید و آن‌ها را خرد می‌کند.

علوفه خرد کن برقی

علوفه خرد کن برقی از طریق الکتروموتور کار می‌کند و بر اساس ظرفیت و حجم کار به مدل‌های تک فار، سه فاز و پشت موتوری تقسیم می‌شود. قدرت موتور این دستگاه‌ها بین ۳ تا ۱۵ اسب بخار بوده و در ظرفیت‌های نیم تا ۳ تن طراحی می‌شوند که با توجه به نیاز دامداری و بزرگ و کوچک بودن آن انتخاب می‌گردند. علوفه خرد کن برقی سال‌هاست جایگزین نوع دستی آن شده است و می‌‌تواند علوفه‌ها را در کمترین زمان با کیفیت بهتری خرد کند.

علوفه خرد کن چندکاره

این دستگاه که به نام علوفه خرد کن همه کاره نیز شناخته می‌شود چند عمل را به طور هم‌زمان انجام می‌دهد. در واقع این دستگاه علاوه بر خرد کردن علوفه، به صورت هم‌زمان آن‌ها را آسیاب هم می‌کند. عمل علوفه کوبی این دستگاه نیز برای انواع علوفه و حتی نان خشک و میوه نیز کاربرد دارد. نحوه‌ی عملکرد علوفه خرد کن چندکاره به این صورت است که از درب ورودی بالای آن، علوفه برای آسیاب شدن وارد دستگاه می‌شود. توری ریزی در خروجی دستگاه به صورت کشویی تعبیه شده که می‌توان میزان خرد شدن علوفه‌ها را تنظیم کرد. درب ورودی دستگاه نیز به راحتی از آن جدا و مجددا نصب می‌شود و با قرار دادن درپوش روی آن می‌توان دستگاه را به حالت آسیاب تغییر داد.

از دیگر انواع دستگاه علوفه خرد کن می‌توان به علوفه خرد کن دوار اشاره کرد؛ تیغه‌های این دستگاه با حرکت دورانی و ضربه زدن به علوفه آن‌ها را خرد می‌کند. با نصب توری‌ با سوراخ‌هایی در اندازه‌های مختلف در زیر تیغه‌ی این دستگاه می‌توان میزان خرد شدن علوفه را تنظیم کرد.

از دیگر انواع دستگاه علوفه خرد کن می‌توان به علوفه خرد کن دوار اشاره کرد؛ تیغه‌های این دستگاه با حرکت دورانی و ضربه زدن به علوفه آن‌ها را خرد می‌کند.

نحوه کار علوفه خرد کن

به طور کلی هر یک از انواع دستگاه‌های علوفه خرد کن در مدل‌های مختلف دارای تیغه‌های فولادی و شبکه یا توری فلزی در اندازه‌های مختلف بوده و به شیوه‌ای طراحی شده‌اند که بتوانند بیشترین بهره‌وری را برای خرد کردن علوفه‌ی دام داشته باشند. این دستگاه‌ها با بدنه‌ی محکم و دهانه‌ی باز در ابعاد مختلف، با سرعت و قدرت بین ۲ تا ۱۵ اسب بخار این عمل را انجام می‌دهند. استفاده از این دستگاه‌ها بسیار آسان است؛ کافی است بعد از روشن کردن دستگاه، علوفه‌ی مورد نظر داخل دهانه‌ی آن ریخته شود تا به شکل خرد شده از قسمت خروجی آن با زاویه‌ی قابل تنظیم تولید گردد. این دستگاه‌ها با دو توپی و دو یا سه تیغه‌ی فوق‌العاده تیز کار می‌کنند. بسته به نیاز به اندازه‌ی ریزتر علوفه، تعداد تیغه‌های دستگاه بیشتر خواهد بود.

اما کاربردها و موارد استفاده از دستگاه علوفه خرد کن تنها به خرد کردن علوفه‌ی دام محدود نمی‌شود. امروزه این دستگاه یکی از مهمترین دستگا‌ه‌ها در صنعت کاغذسازی برای خرد کردن و بازیافت کاغذ و تولید خمیر آن به حساب می‌آید. علاوه بر این در واحدهای پرورش قارچ نیز از این دستگاه جهت تولید کمپوست قارچ استفاده می‌گردد.

خرید علوفه خرد کن

با توجه به ویژگی‌های دستگاه علوفه خرد کن، این دستگاه به عنوان یکی از مهمترین تجهیزات کشاورزی و دامپروری برای کشاورزان و دامپروران، به ویژه افرادی که به طور هم‌زمان در زمینه‌ی پرورش گاو و گوسفند و بز فعالیت می‌کنند، بهترین انتخاب خواهد بود. واحدهای پرورش قارچ و کاغذسازی نیز می‌توانند از این دستگاه استفاده نمایند. ایمن بودن دستگاه‌های علوفه خرد کن به همراه سایر قابلیت‌ها و امکاناتی که برای افراد فراهم می‌کند، سبب شده تا علوفه خرد کن به دستگاهی ضروری در واحدهای صنعتی مختلف تبدیل گردد. بدین منظور وب سایت ویترین نت به عنوان فروشگاه اینترنتی و آنلاین، انواع دستگاه‌های علوفه خرد کن را به کشاورزان و دامپروران عزیز و همچنین واحدهای صنعتی از جمله صنعت کاغذسازی عرضه کرده است تا با خرید دستگاه علوفه خرد کن مورد نظر خود، بتوانند به افزایش بهره‌وری دام و بازیافت و تولید کاغذ کمک کنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد علوفه خرد کن می‌توانید با مشاوران ویترین نت تماس حاصل فرمایید.

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *