راهنمای خرید و آشنایی با دستگاه تفت آجیل در منزل

زمان مطالعه: 7 دقیقه

دستگاه تفت آجیل از جمله دستگاه هایی است که در بازار با تنوع بالا و با تناژ های تولیدی مختلف طراحی و تولید شده است. دستگاه های تفت جهت پختن و برشته کردن و یا تفت دادن انواع خشکبار و تخمه و آجیل مورد استفاده قرار می‌گیرند.
از دستگاه تفت آجیل در آجیل فروشی ها، کارخانجات تولید و بسته بندی آجیل و کارگاه های عرضه تخمه آفتابگردان استفاده می‌کنند. آجیل ها و مغزی جات بسیار خوش طعم و مقوی ای هستند، که برای حفظ سلامت بدن بسیار است. آجیل و انواع تخمه به شکل خام و یا بصورت پخته و طعم دار در بازار به فروش می‌رسد.
دستگاه تفت آجیل، یک ماشین پر قدرت و استاندارد برای انجام فرایند پخت، بو دادن و طعم دادن آجیل است. مواد اولیه کسب و کار تفت آجیل مغز ها و دانه های گران قیمت هستند. در نتیجه میبایست در انتخاب دستگاه دقت لازم را داشته باشید. انواع استاندارد تولید شده از برند های معتبر، کیفیت محصولات تولیدی شما را تضمین خواهند کرد.

کاربرد این دستگاه

آجیل و انواع تخمه که شامل پسته، فندق، بادام زمینی، تخمه ژاپنی، تخمه آفتابگردان، نخودچی، بادام هندی، تخم کدو و غیره هستند بوسیله دستگاه تفت آجیل پخته و طعم دار می‌شوند. آجیل و خشکبار تولیداتی بسیار گران قیمت هستند. در صورتی که آنها را درست طعم دار نکنند و یا تفت ندهید و حتی در برخی مواقع در اثر حرارت کنترل نشده سوخته شوند، دچار ضرر و زیان خواهید شد.
جهت انجام صحیح تفت آجیل و تخمه نیاز به یک خط تولید کامل از دستگاه تفت، بالابر نمک و سرند احتیاج داریم. تمامی این تجهیزات در دستگاه تفت آجیل جمع آوری شده است. از بالابر این دستگاه برای پرکردن و بارگیری مخزن استفاده می‌کنند تا سرعت و عملکرد کار افزایش پیدا کند. همچنین ضایعات تولید کم می‌شود و انرژی کمتری برای بارگیری صرف خواهد شد.

انرژی مصرفی

هر دستگاهی برای عملکرد نیاز به سوخت و انرژی دارد. بعضی از دستگاه ها با استفاده از انرژی گرمایی و برق کار می‌کنند. در نمونه های دستی این دستگاه ها صرفا انرژی گرمایشی مد نظر است. سوخت مورد نیاز برای تفت دادن در دستگاه تفت آجیل گاز یا گازوئیلی است. مصرف بسیار کم سوخت در این دستگاه مورد توجه خریداران قرار گرفته است.

جنس و قطعات

بدنه دستگاه تفت به وسیله استیل ضد زنگ کاور شده است. جنس درام حلزونی این دستگاه تمام استیل است. در ساخت آنها از بهترین موتور ها و گیربکس ها و دیگر قطعات باکیفیت برای تجهیز استفاده شده است.
به طور کلی انواع تولید شده داخلی از کیفیت مطلوبی برخوردار بوده و مورد استقبال خریداران قرار گرفته است. انواع مختلف این دستگاه مخزن هایی از جنس استیل و یا آهن دارند. همچنین دارای مشعل گازی و گازوئیلی و بدنه ای دوجداره عایق کاری شده با آجر نسوز و یا پشم سنگ هستند.

دستگاه تفت خانگی

نوع خانگی دستگاه تفت آجیل شامل یک خط کامل تفت ، شورکننده و طعم دار کردن آجیل  است. این دستگاه بصورت اتوماتیک وار با تنظیمات اپراتور قابل برنامه نویسی خواهد بود. می‌توانید تمام مراحل پخت، سرند، تخلیه و انتقال نمک را برای دستگاه برنامه ریزی کنید.
دستگاه تفت خانگی در مدل ها و طرح های متنوع در بازار عرضه می‌شود. بدنه این دستگاه از استیل و بسیار مقاوم و محکم ساخته شده و مخزن های آن ها دارای ظرفیت های متفاوت هستند. طراحی دستگاه تفت آجیل بسیار زیبا و بروز است. شما براحتی می‌توانید با این دستگاه طعم های متنوعی به آجیل و تخمه ها بدهید، در کنار این که آنها را برشته می‌کنید و از خامی درمیاورید.

طرز کار

آجیل داخل مخزن بالابر ریخته می شود و به وسیله بالابر Z به داخل مخزن دستگاه انتقال داده می‌شود. نمک هم توسط بالابر به مخزن دستگاه ریخته می شود و محصول داخل نمک در مخزن دستگاه بو داده شده و بعد بر روی سرند ریخته خواهد شد. نمک های اضافی آن گرفته می شود و در نهایت به دستگاه طعم زن انتقال پیدا می‌کند.
دستگاه تفت و شورکن آجیل دارای یک درام استیل است و با خطوط حلزونی و کوره مشعل دار است. در واقع با گردش درام در جهت عقربه های ساعت، به دلیل حرارت ایجاد شده در کوره، فرایند تفت محصول انجام می‌شود. برای تخلیه آجیل جهت مخالف گردش عقربه های ساعت دستگاه شروع به کار می‌کند.
عملکرد این دستگاه الکترومکانیک است و از نوع دستگاه های  اتوماتیک هوشمند محسوب می‌شود. سیستم کارکرد دستگاه به صورت دورانی تعریف شده وقابلیت تنظیم کارکرد برای انواع تولیدات را خواهد داشت.

ویژگی های دستگاه

•    دارای مشعل قدرتمند و استاندارد
•    دارای لوازم جانبی مثل دینام، مشعل مخصوص، تسمه، کلید صنعتی دو زمانه
•    صرفه جویی 45 درصدی در برق و گاز و وقت کارگاه های آجیل پزی
•    شامل سیستم هدایت کننده که آجیل را از طریق آن به داخل دستگاه هدایت می‌کند
•    در اتمام عملیات تفت با کلید دو زمانه مواد داخل دستگاه به راحتی تخلیه می‌شود
•    از جمله پیشرفته ترین دستگاه های آجیل پزی در حوزه صنعت
•    ساخته شده توسط متخصصین ایرانی با استفاده از آخرین تکنولوژی الکترونیک جهان
•    برنامه هوشمند با قابلیت تنظیم و برنامه نویسی
•    استفاده از پارامترهای دما، زمان و رطوبت برای تعیین زمان تفت آجیل
•    اقدام به خاموش کردن خودکار شعله و تخلیه آجیل و خشکبار تفت داده شده
•    در هر لحظه از فرایند تفت دمای کوره و زمان طی شده تفت را هم نشان می‌دهد
•    خط کامل تفت آجیل سرند و نمک پاش و شور کن به صورت اتوماتیک
•    عملکرد بی صدا و بی لرزش
•    تجهیز شده با مدار فرمان هوشمند و معمولی با استفاده از کنترل دستی و اتوماتیک

مشخصات فنی دستگاه تفت آجیل

•    ظرفیت
انواع دستگاه های تفت آجیل در تناژ های 5 الی 80 کیلوگرم طراحی و تولید شده است. در نوع صنعتی این دستگاه ها ۲۰۰۰ الی ۴۰۰۰ کیلو گرم ظرفیت تعریف شده که تفت این میزان در یک شیفت کاری انجام می‌شود.
•    ابعاد دستگاه ها
در ابعاد  طول 220 عرض 120 در ارتفاع 210 سانتی متر
در ابعاد طول 90× عرض140 در ارتفاع 54 سانتی متر
در ابعاد  طول 200عرض 135 در ارتفاع 180 سانتی متر
•    برق مصرفی انواع دستگاه ها
برق سه فاز و تک فاز
۲٫۵ کیلووات تک فاز و سه فاز ۲۰۰ الی ۳۸۰ ولت
توان برق مصرفی 2 کیلو وات تک فاز خانگی220 ولت یا 3 فاز
•    وزن دستگاه
وزن نوع صنعتی 600 کیلوگرم و وزن دستگاه کارگاه 200 کیلو گرم
•    انواع دستگاه
تمام اتوماتیک نیمه اتوماتیک و دستی
•    سوخت مورد نیاز کوره
گاز شهری، گاز مایع، گازوئیل

رعایت نکات

سیستم اتوماتیک روی تمام دستگاه های تفت آجیل وجود ندارد. در صورت درخواست مشتری برای اتوماتیک کردن آن، قطعه مورد نیاز اتوماتیک، بر روی دستگاه نصب می‌شود. این قطعه جهت کم و زیاد کردن دور موتور و اتوماتیک نمودن دستگاه استفاده می‌شود. هزینه این قطعه به صورت جداگانه روی مبلغ دستگاه اضافه خواهد شد.
یکی دیگر از نکات مهمی که برای انتخاب دستگاه آجیل پزی باید در نظر بگیرید، دقت ماشین در طراحی ماردون همزن برای نشکستن دانه های آجیل است. اگر این مسئله در طراحی و تولید دستگاه رعایت نشده باشد، تولیدات شما کیفیت لازم را نخواهد داشت و دچار ضرر مالی خواهید شد.
شایان به ذکر است که برخی دستگاه های غیر استاندارد، ضایعات تفت را بالا می‌برند و در هر بار بو دادن آجیل، مقداری از تخمه و آجیل و خشکبار را خرد می‌کنند. در نتیجه در انتخاب برند تولید کننده دقت کنید و انواع کارآمد این دستگاه را خریداری فرمایید.
این موضوع می‌تواند به سودآوری دستگاه آسیب بزند. چرا که موارد اولیه شما، جزو اقلام گران قیمت هستند. همچنین مشتریان تمایل به خرید آجیل های یکدست و سالم دارند. یک دستگاه تفت آجیل استاندارد نباید دچار چنین مشکلی شود.
بر خلاف دیگر روش‌های حرارت دهی و پختن خشک، تفت دادن به منظور خشک کردن و پختن دانه‌ها و مغزدانه‌ها استفاده می‌شود. در نتیجه در حین بو دادن باید دانه‌ها را کاملاً مخلوط شوند تا حرارت به صورت یکنواخت به همه آن‌ها منتقل گردد.

جمع بندی

استفاده از دستگاه های تفت آجیل بسیار مقرون بصرفه است. در مدیریت این کسب و کار درصد قابل توجهی در هزینه های شما صرفه جویی خواهد شد. چرا که زمانبندی تفت و استخراج محصولات، از طریق برنامه هوشمند تعریف شده برای دستگاه، در زمان مشخص شروع و اتمام پیدا خواهد کرد. نصب سیستم اتوماتیک روی دستگاه، به شما امکان برنامه ریزی و زمان بندی فرایند تفت را خواهد داد.
نمونه های دستگاه تفت خانگی و فروشگاهی نیز، از کیفیت و طراحی مناسبی برخوردار است. با توجه به حجم سفارشاتی که تقبل می‌کنید، می‌توانید تصمیم گیری کنید که کدام یک را خریداری فرمایید. نوع صنعتی و یا مینی خانگی. ظرفیت انواع صنعتی و شرکتی این دستگاه چیزی حدود 2000 الی 4000 کیلو گرم و نوع خانگی و فروشگاهی این دستگاه 5 الی 80 کیلوگرم است. این میزان در هر شیفت کاری انجام پذیر است.
دستگاه تفت آجیل دارای یک درام از جنس استیل است و با خطوط حلزونی و کوره مشعل دار فرایند تفت را به انجام میدهد. در واقع با گردش درام در جهت عقربه های ساعت، به دلیل حرارت ایجاد شده در کوره، فرایند تفت محصول انجام می‌شود. برای تخلیه آجیل جهت مخالف گردش عقربه های ساعت دستگاه شروع به کار می‌کند.

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *