تاثیرات آب و هوایی خوزستان بر تولید گندم ایران

زمان مطالعه: 2 دقیقه

 

استان خوزستان نقش موثری در در خود کفایی گندم کشور داشته است. میتوان گفت که رتبه یک کشور در تولید کشور است.

اما شرایط جوی نامتعادل آب و هوای این استان، نگرانی ها درباره تأثیرات منفی اتفاقات ناشی از این شرایط بر تولید گندم کشور را افزایش داده است؛ به‌طوری‌ که شرایط نامتعادل آب و هوا در روزهای اخیر، باعث قطعی برق و مشکلات در تأمین آب و آبیاری در مزارع شده است.

هرچند گزارش‌های آماری از کاهش سطح زیر کشت گندم استان خوزستان نسبت به سال گذشته و افزایش میزان ریزش این محصول به‌دلیل نامتعادل بودن آب و هوا خبر می‌دهد، اما مسئولین اشاره کرده اند که با وجود شرایط نامساعد هوایی استان خوزستان همچنان رکورددار تولید گندم، در سال بعد به اندازه نیاز کشور گندم خواهیم داشت و نگرانی در این باره وجود ندارد.

اما نگرانی هایی در خصوص راه افتادن سیلاب، یخ‌زدگی، قطع برق و اتفاقات دیگر که بر اثر دگرگونی آب و هوا در برخی استان‌ها اتفاق افتاده است، می‌تواند تا حدی بر کاهش میزان تولید تأثیر داشته باشد، اما اگر مراحل داشت در سایر استان‌ها به‌درستی انجام گیرد، این اتفاق‌ها کمتر تولید گندم را متأثر خواهد کرد.

مسئول کشاورزی استان خوزستان اعلام کرده است که، با توجه به اینکه در مراحل پایانی استفاده از آفت‌کش‌ها هستیم، به گندمکاران توصیه می‌شود که در هنگام کار روی این محصول به شرایط جوی نیز توجه کنند، همچنین هم‌اکنون در بهترین زمان استفاده از کود سرک قرار داریم و برای حصول نتیجه بهتر کشاورزان نباید این فرصت را از دست بدهند.

این سخنان در حالی است که مدیر بهبود تولیدات گیاهی استان خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا خبر ازکارافتادگی پمپاژهای آبیاری در حاشیه رودخانه‌ها و شبکه مدرن سدهای تنظیمی را اعلام کرد.

به گفته محمد قاسمی‌نژاد، در حال حاضر میزان خسارات و کاهش تولید ناشی از تنش وارد شده به مزارع گندم قابل ارزیابی نیست، اما با توجه به قرارگیری در دروه بحرانی رشد این محصول، هر نوع تنش تا ۴۰ درصد آسیب وارد خواهد کرد.

در سال 1396 تنها بارندگی مؤثر استان خوزستان در ۱۰ تا ۱۲ آذرماه اتفاق افتاده و سایر بارندگی با تأخیر و در زمان نامناسب بود.

همچنین میزان بارندگی استان نیز نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد کاهش داشته است و درسال 1397 هم به نظر میرسد کمتر شود.

بر اساس آمار، عوامل مطرح‌شده باعث شده است ۱۵۲ تا ۱۷۰ هزار هکتار از مزارع گندم دیم استان فعالیت خود را پایان دهند.

مدیر بهبود تولیدات گیاهی استان خوزستان با بیان اینکه به‌دلیل آب و هوای نا متعادل تولید گندم آبی استان هم شرایط خوبی ندارد، تأکید کرد: امسال به‌دلیل خشکسالی در بالادست رودخانه‌های مارون و زهره کاهش شدیدی داشته اند و با کاهش رودخانه‌ها روبه‌رو هستیم.

این اتفاق حدود ۱۷۰ تا ۱۸۰ هزار هکتار از مزارع گندم آبی حوزه رودخانه‌ها را از مسیر تولید خارج کرده و ۳۷ تا ۳۸ هزار هکتار این مزارع را نیز کاملاً خشک کرده است.

 

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *