تفاوت دستگاه پولیش و فرز چیست؟

فرز چیست
زمان مطالعه: 3 دقیقه

دستگاه پولیش و دستگاه فرز، هر دو از جمله ابزارهای بسیار مهم و پرکاربرد برقی در صنایع مختلف هستند. این دو سیستم، کاربردهای مختلف و ویژگی‌های متعددی دارند. در این مقاله قصد داریم به بیان تفاوت دستگاه پولیش و فرز بپردازیم. اما پیش‌ از ورود به بحث، لازم است بدانید که این دو سیستم، چگونه دستگاه‌هایی هستند و کاربردهای هر یک کدام است.

پولیشر

دستگاه پولیش چیست؟

دستگاه پولیش که به آن پولیشر نیز گفته می‌شود از جمله وسایل برقی است که در صنعت، مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد دستگاه پولیش به‌ طور کلی جلا دهی سطوح ماشین و درخشان کردن کف‌پوش‌های متعدد حساس و خشن از قبیل: سرامیک، سنگ و… است. با استفاده از این دستگاه می‌توان هر گونه بد رنگی و یا سوختگی موجود بر روی سطوح مختلف را از بین برد.

همان‌طور که می‌دانید بسیاری از سطوح، از قبیل بدنه خودروها، پس‌ از مدتی که از کارکردشان می‌گذرد کدر می‌شوند و یا خش‌هایی بر روی آن‌ها ایجاد می‌گردد. در چنین مواردی می‌توان از دستگاه پولیش استفاده کرد و این سطوح را براق و درخشان و تمیز نمود. این دستگاه از اجزایی از قبیل: پد یا برس، مخزن آب تمیز و یک دسته قابل تنظیم به‌ وجود آمده است.

بنابراین می‌توان این‌طور گفت که دستگاه پولیش، از جمله دستگاه‌های پرکاربرد در زمینه امور نظافتی است. این سیستم‌ها در حال حاضر در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. بنابراین می‌توان آن‌ها را براساس قدرت به انواع تک دیسک و یا برونشیر دسته‌بندی کرد. دستگاه پولیش تک دیسک برای انجام اموری از قبیل جلا دادن سطوح بسیار مناسب است. اما سیستم برونشیر، برای ترمیم‌های عمیق‌تر سطوح مورد استفاده قرار می‌گیرد. چراکه این سیستم، قدرت و سرعت بالاتری دارد.

دستگاه فرز چیست؟

دستگاه فرز به سیستمی گفته می‌شود که برای ایجاد برش بر روی سطوح مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین می‌توان گفت این سیستم در حقیقت نوعی ماشین تراش است. برای نمونه می‌توان فرز را برای به وجود آوردن برش بر روی سطح چوبی مورد استفاده قرار داد و یا از طریق کاربرد فرز، سطوح آهنی، کاشی، سرامیک و… را برش داد.

از طرف دیگر این دستگاه از انواع تجهیزاتی است که می‌توان از آن برای صیقل دادن سطوح نیز استفاده کرد و یا به انجام عملیات پلیسه گیری اقدام نمود. این نوع از سیستم‌ها را می‌توان بر اساس چند عامل دسته‌بندی کرد. برای نمونه دستگاه‌های فرز با در نظر گرفتن توان کاری، قدرت و نوع کاربرد به انواع مختلف فرز آهنگری، مینی فرز، فرزهای مینیاتوری و… دسته‌بندی می‌شوند. با وجود تنوع بسیار بالای این محصولات، هر یک از انواع فرزها دارای کاربردهای مخصوص به خود هستند.

اما به‌ طورکلی می‌توان کاربردهای این سیستم‌ها را در چند زمینه خلاصه کرد. در بسیاری از موارد، از این سیستم‌ها برای منبت‌کاری و حکاکی و یا برای فرم دهی چوب و یا تراشکاری آن، استفاده می‌کنند. لبه گیری، صاف کردن سطوح و زنگ زدایی از دیگر کاربردهای دستگاه فرز است. در حال حاضر کاربرد فرز در انجام بسیاری از امور خانگی نیز رواج دارد. در بسیاری از موارد نیز فرزها را در مصارفی از قبیل کاشت ناخن به کار می‌گیرند و یا برای ایجاد کردن شیار و تیز کردن مواد مورد استفاده قرار می‌دهند. برای نمونه می‌توانید از فرز برای تیز کردن ابزارهای باغبانی خود استفاده کنید.

تفاوت دستگاه پولیش و فرز

همان‌طور که گفته شد این دو سیستم، از جمله محصولات بسیار پرکاربرد برقی هستند و از نظر ویژگی‌های ظاهری نیز به یکدیگر شباهت‌هایی دارند. اما تفاوت‌ دستگاه پولیش و و فرز، کاربردهای متفاوت هر یک از این محصولات است. دستگاه فرز، از جمله سیستم‌هایی است که به‌ طور ویژه برای برش دادن مواد و سطوح مناسب است. این در حالی است که دستگاه پولیش را می‌توانید برای تمیز کردن سطوح و نظافت و جلای آن‌ها به کار گیرید.

 

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *