چگونه یک رنگ مناسب برای بسته بندی محصول خود انتخاب کنیم

زمان مطالعه: 4 دقیقه

رنگ در همه زمینه های طراحی، یک مبحث کاملا ذهنی است و در طرز تفکر شخص بسیار تاثیر گذار است. بعضی وقتها بر اساس ترجیح خودمان و یا فرهنگ جامعه رنگی را برای بسته بندی خود انتخاب میکنیم. تفاوتهای فرهنگی در انتخاب رنگ به این معناست که ممکن است چیزی که نماد خوشحالی و نشاط در کشوری است، نماد افسردگی و ناراحتی در کشوری دیگر باشد. رنگ های انتخابی روی بسته بندی تاثیر خود را خیلی سریع روی افراد میگذارند. برای انتخاب رنگی تاثیر گذار باید وارد مبحث تئوری رنگ ها شویم. دانش رنگ ها در تبلیغات و جذب مشتری به صورت بصری میتواند تاثیر گذار باشد. 

آیا از اهمیت نقش انتخاب رنگ، در فرآیند طراحی بسته بندی آگاه هستید؟

 از دید مصرف کننده، رنگ بسته بندی تا حد زیادی بر تصمیم انتخاب محصول شما نسبت به رقیبان تاثیر گذار است.

 پارامترهای مشخصی برای خود داشته باشید_ خریداران را از  نظر سن، فرهنگ، هویت جنسیتی و موقعیت جهانی بررسی کنید، همگی باید در انتخاب رنگی که بر روی محصول شما به کار میرود و در قفسه  فروشگاه قرار میگیرد تاثیر گذار باشد.

روی بازار هدف خود تمرکز و تحقیق بیشتری داشته باشید هر چه شناخت شما دقیق تر باشد، طراحی بسته بندی شما با هدف تر خواهد بود. توجه و احساسات مشتری خود را در نظر بگیرید و با آنها حرف بزنید، به محصولات خود و آنچه این محصولات برای مشتریان انجام می دهند، توجه کنید تا انتخاب مطلوب تری داشته باشید.

درباره تاثیر رنگ ها روی انسان ها و معنای رنگ و حسی که مخاطب می دهد، میخواهم توضیح های مختصری بدهم تا دید بهتری ایجاد کند.

قرمز: قرمز نشان دهنده شور و جسارت )و اشتها(

بسته بندی قرمز جسورانه است و رنگی عالی برای جلب توجه به شمار می رود.رنگ قرمز رنگ عشق و اشتیاق است و همچنین میتواند رنگ خشم و خطر نیز باشد. علاوه بر این، قرمز در خوراکی رنگ اشتها نیز هست اکثرا غذا ها با سس قرمز خوردنی تر می شوند. قرمز همچنین می تواند احساس هیجان و اشتیاق را ایجاد کند.

 

سیاه : سیاه نشان دهنده قدرت و لوکس بودن

استفاده از رنگ سیاه به عنوان یک رنگ اصلی در بسته بندی شما، محصولی برتر  را نشان مشتری میدهد. همچنین این رنگ، نشان دهنده ظرافت و زیبایی است. در جهان، سیاه و سفید طیف گسترده ای از احساسات قرار میگیرد، اعتماد به شر و همچنین عزاداری را در برمی گیرد. انتخاب بسته بندی های رنگارنگ برای استفاده در مکان های مختلف، ممکن است ارزش خرید در سطح جهانی را داشته باشد. انتخاب رنگ را متناسب با محصول خود و سبک سلیقه مشتری انتخاب کنید.

 

سفید : سفید نشان دهنده پاکیزگی، خلوص و سادگی

یک بسته بندی سفید، سادگی را در محصول شما نشان می دهد. این رنگ برای بسته بندی باعث ایجاد این حس میشود که محصول شما تمیز و خاص است. برای مشتری این رنگ ایجاد اعتماد میکند. بسته بندی سفید، سادگی را در محصول شما نشان می دهد. رنگ تمیز و خالص )و یا عدم آن( امکان ایجاد پیامی روشن و مختصر است و صلح و آرامش را به ارمغان می آورد. سفید همچنین می تواند شبیه به یک بوم سفید با احتمالات بی پایان، اندیشه های خلاقانه را تحریک کند.

 

نارنجی: نارنجی سرگرم کننده و کم هزینه

نارنجی رنگی سرگرم کننده است بر روی وسایل بازی، مخصوصا بازی کودکان میتواند بسیار جذاب باشد. مطالعات متعدد نشان داده اند که نارنجی، زرد و قهوه ای  اجناس را ارزان نشان می دهد.اما همچنین باید گفت که این رنگها کمتر مورد علاقه بزرگسالان است. کودکان بیشتر به رنگ نارنجی علاقه نشان می دهند. این رنگ همچنین با رضایتمندی از غذا مرتبط است.

 

سبز: سبز نشان دهنده رشد و طبیعت

سبز رنگ طبیعت است. سبز اغلب با سلامت،حال خوش و پول ارتباط دارد. برای ارتباط محصولات خود با محیط زیست، از سبز استفاده کنید. با این حال، در بعضی از کشورها ماننداندونزی، رنگ سبز در واقع ممنوع است از عوامل فرهنگی مطمئن باشید و سپس رنگ را برگزینید.از اهمیت رنگ در تلاش های خود در سطح جهانی مطمئن شوید.

 

زرد:  زرد نشان دهنده خوش بینی و امید

زرد، بارزترین رنگ در طیف رنگها است. هنگامی که از این رنگ به عنوان یک رنگ اصلی در بسته بندی خود استفاده می کنید، احساس هیجان و مثبت بودن را القا می کنید. رنگ زرد روی محصول یعنی رنگ برنده من جنس برنده قفسه فروشگاه خواهم بود. زرد، یک رنگ خوب برای استفاده درنمایشگاه های خرده فروشی جهت جلب توجه مشتریان به سمت محصول شما است. این رنگ همچنین محصولی شاد و سبک بار را نشان می دهد.

 

بنفش: بنفش، نشان دهنده تخیل و موفقیت

بنفش رنگ عرفان و معنويت است.‌ بنفش باعث ایجاد تخیل در مصرف کنندگان می شود، میتوان گفت رنگ بنفش رنگ جادوگران است. این رنگ همچنین موفقیت و منحصر به فرد بودن را نشان می دهد. استفاده از آن، منحصر به جنسیتی خاص نیست، اما بیشتر توجه زنان و کودکان را جلب می کند. این رنگ، یک رنگ جسورانه است که مصرف کنندگان را ترغیب می کند تا بیشتر به محصول نگاه کنند.

 

آبی: آبی نشان دهنده اعتماد و قابلیت اطمینان

بدلیل اینکه آبی، رنگ آب است بسیاری از معانی که از این رنگ به ذهن خطور می‌کند بسیار به معانی برگرفته از “آب” شبیه است و در واقع برخواسته از آن می‌باشد.

آبی رنگ اعتماد و قابلیت اطمینان است و سایه های مختلف حتی عمق بیشتری به این معنا می دهند.آبی های پررنگ، محصولی جدی تر و حرف های را نشان میدهند. آبی های کمرنگ، خلاقیت و آرامش بیشتری را القا می کنند. آبی همچنین به ایجاد حس آرامش و امنیت کمک می کند.

 

در حال حاضر که من خلاصه ای از برخی از رنگ ها را در طیف بسته بندی ارائه کرده ام ، چگونه میتوانید از این اطلاعات در استراتژی های بازاریابی خود استفاده کنید؟ شکل بسته بندی، همچنین می تواند در تصمیم گیری مصرف کننده برای خرید محصولات شما نقش داشته باشد، بنابراین در طراحی آن به خاطر داشته باشید! درباره چه رنگ های دیگری می خواهید بیشتر بدانید؟ آیا آزمایش رنگ را برای محصول خود انجام داد هاید؟

میتوانید سوال های خود را در زیر همین پست بپرسید و از مشاوره های تخصصی ما بهره ببرید.

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *