آشنایی با انواع تجهیزات برق صنعتی

تجهیزات برق صنعتی
زمان مطالعه: 5 دقیقه

تجهیزات برق صنعتی تنوع بسیار زیادی دارد و حتی انتخاب اشتباه یکی از آنها می‌تواند باعث بروز خسارت شود. در این مطلب می‌خواهیم بیشتر با انواع این تجهیزات و عملکرد آنها آشنا شویم.

در مطلب «انواع تابلو برق صنعتی و کاربردهای آن» به بررسی انواع تابلوها پرداختیم و از اهمیت و کاربرد آنها گفتیم. امروز می‌خواهیم به طور ویژه با انواع تجهیزات برق صنعتی موجود در صنایع مختلف بیشتر آشنا شویم و ببینیم هر کدام از آنها چه کاربردی دارد. با ما در ویترین نت همراه باشید.

تجهیزات برق صنعتی

حتما ببینید: لوازم برق صنعتی

برق صنعتی چیست و چه کابردی دارد؟

به برقی که غیر از مصارف خانگی و در صنایع و مکان‌های تجاری مختلف استفاده می‌شود، برق صنعتی می‌گویند که از نوع سه فاز است. این برق معمولا در موارد زیر کاربرد دارد:

  •     خاموش و روشن کردن موتورها
  •     ایجاد روشنایی از طریق کنتاکتور
  •     کنترل توان
  •     کنترل کلیدهای الکتریکی
  •     خاموش و روشن کردن پمپ شناور
  • تامین برق و مدیریت آسانسور و پله برقی
  • کنترل سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی
  • و…

تجهیزات برق صنعتی انواع مختلفی دارد که براساس معیارهای متفاوت تقسیم‌بندی می‌شود. معمولا این تجهیزات به طور کلی شامل تجهیزات فرمان، کلیدزنی و حفاظتی می‌شود که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

انواع تجهیزات برق صنعتی

کنتاکتور

یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین تجهیزات برق صنعتی که کاربرد زیادی هم دارد، کنتاکتور است. این قطعه خودش شامل سه بخش تیغه، محفظه و بوبین است و به عنوان کلید اصلی برای برای قطع و وصل کردن مدارها از راه دور کاربرد دارد. این قطعه شباهت زیادی به رله دارد، ولی از کنتاکتور برای آمپر بالا استفاده می‌شود و به عنوان کلید الکترومغناطیسی در تابلوی برق استفاده می‌شود.

کنتاکتور-تجهیزات برق صنعتی

کلید اتوماتیک

یکی از قطعات حفاظتی کلید اتوماتیک است که از چند رله هوشمند بهره می‌برد. این قطعه اهمیت بسیار زیادی دارد و وظیفه مقاومت و محافظت در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه برعهده کلید اتوماتیک است.

کلید مینیاتوری

کلید مینیاتوری یکی از مهم‌ترین تجهیزات برق صنعتی است که البته در مصارف خانگی هم کاربرد دارد و بارها و بارها نام آن را شنیده‌اید. برخی این کلیدها را همچنان به همان نام فیوز می‌شناسند که وظیفه حفاظت در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار را برعهده دارد. کلیدهای مینیاتوری در انواع مختلف تیپ B و C و D طراحی شده‌اند و شامل دو عملکرد بیمتالی (برای مقاومت در برابر اضافه بار) و مغناطیسی (برای حفاظت در برابر اتصال کوتاه) می‌شود.

اینورتر

اینورتر یا مبدل برق یکی دیگر از مهم‌ترین تجهیزات برق صنعتی است که در مطلب جداگانه‌ای به طور مفصل درباره آن صحبت کردیم. این قطعه برق مستقیم را به برق متناوب تقسیم می‌کند و انواع مختلفی دارد.

رله

رله‌ها را باید جزوی از کلیدهای الکتریکی بدانیم که وظیفه باز و بسته کردن کلیدها را برعهده دارند. این قطعه نسبت به کنتاکتور سرعت بیشتری دارد و در انواع مکانیکی، مغناطیسی، الکترونیکی، حرارتی و… به فروش می‌رسد.

بیمتال

نام دیگر این قطعه رله اضافه بار حرارتی است و همان‌طور که از نام آن مشخص است وظیفه اصلی حفاظت در برابر اضافه بار را بر عهده دارد. این قطعه به صورت سری در الکتروموتور بسته می‌شود و وقتی بار بیش از اندازه باشد جریان را قطع می‌کند.

بیمتال- تجهیزات برق صنعتی

فیوز

هنوز هم در بسیاری از موارد فیوز کاربرد زیادی دارد و به عنوان یکی از تجهیزات برق صنعتی مهم، هنگام اضافه بار می‌پرد یا می‌سوزد تا به قطعات الکتریکی آسیب نرسد. فرق فیوز با کلید مینیاتوری این است که این نوع کلیدها نمی‌سوزند.

کلید نشتی جریان (RCD)

یکی دیگر از تجهیزات برق صنعتی مهم که کاربرد حساسی دارد، کلید نشتی جریان است. این کلید محافظ جان آدم‌ها در برابر برق گرفتگی و شوک الکتریکی است و با قطع جریان حتی مانع آتش‌سوزی می‌شود.

چراغ سیگنال

این چراغ‌ها عملکردی ساده، ولی مهم دارند و تعبیه کردن آنها در تابلو برق صنعتی خیلی ضروری است. زمانی که عملیاتی انجام می‌شود یا نمی‌شود، خاموش و روشن شدن قطعات مورد نظر را نمایش می‌دهد. اگر مشکلی هم وجود داشته باشد، هشدارهای لازم اعلام می‌شود.

چراغ هشدار

این چراغ هم مانند نمونه قبلی وظیفه هشدار و اطلاع‌رسانی را برعهده دارد. با این تفاوت که عملکرد این چراغ مربوط به عملکرد نیست و وظیفه هشدار نسبت به خطاها را برعهده دارد.

ترمینال

این قطعه شامل دو نوع پاور و فرمان است که به ترتیب کار هدایت جریان به سمت دستگاه‌ها و فعال کردن میکروسوئیچ‌ها و سنسورها را انجام می‌دهند.

میکروسوئیچ

این قطعه را باید جزو کلیدهای قطع و وصل در نظر بگیریم. میکروسوئیچ‌ها نسبت به افزایش یا کاهش فشار حساس هستند و در شرایط لازم جریان را قطع می‌کنند.

تایمر

تایمر یکی دیگر از تجهیزات برق صنعتی مهم و پرکاربرد است که وظیفه زمان‌بندی را بر عهده دارد. تنظیم و مدیریت زمان ارسال سیگنال‌ها توسط تایمر انجام می‌شود.

سافت استارتر

اگر موتورها به صورت ناگهانی روشن شوند و کار کنند، ممکن است دچار آسیب شوند. به همین دلیل برای شروع به کار آرام آرام موتورها از سافت استارتر استفاده می‌شود.

سافت استارتر- تجهیزات برق صنعتی

PLC

PLC هم از آن تجهیزات برق صنعتی است که احتمالاً نام آن را زیاد شنیده‌اید. وضعیت دستگاه‌های ورودی توسط این قطعه کنترل می‌شود و در ادامه براساس برنامه‌های داده شده به آن وضعیت دستگاه‌های خروجی بررسی می‌شود.

شینه

نام دیگر این قطعه شمش مسی است و به عنوان جایگزین کابل‌ها در تابلو برق استفاده می‌شود. وقتی قرار باشد جریان زیادی وارد تابلو شود، شینه بهتر از کابل عمل می‌کند.

سخن پایانی

تجهیرات برق صنعتی تنوع بسیار زیادی دارد و هر کدام از آنها کار حساس و مشخصی انجام می‌دهد. آشنایی دقیق با این قطعات و عملکرد آنها کمک می‌کند تا بتوانید برای مجموعه صنعتی خودتان بهترین انتخاب‌ها را داشته باشید و کمتر دچار مشکل شوید. ضمن اینکه گاهی انتخاب اشتباه یا بروز مشکلات در عملکرد تجهیزات مختلف، علاوه‌بر خسارت‌های مالی می‌تواند ضررهای جبران‌ناپذیر جانی هم در پی داشته باشد.

در این مطلب مهم‌ترین تجهیزات برق صنعتی را به شما معرفی کردیم و به عملکرد آنها پرداختیم. برای خرید این قطعات و دیگر تجهیزات مورد نظر خودتان می‌توانید خیلی سریع و راحت در سایت ویترین نت جستجو کنید و ضمن ارتباط با تامین‌کنندگان مختلف، از آنها استعلام بگیرید. امکان بررسی و مقایسه جزئیات محصولات هم برای شما فراهم شده است. ویترین نت به عنوان پلتفرم آنلاین خرید و فروش B2B این امکان را فراهم کرده است تا از طریق آن بتوانید با تامین کنندگان و تولید کنندگان گوناگون بدون واسطه در ارتباط باشید و با استفاده از سیستم RFQ ویترین نت استعلام قیمت محصولات مختلف را دریافت کنید و خریدی به صرفه را تجربه کنید.

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *