مراحل و هزینه های تولید لباس چیست؟

تولید لباس
زمان مطالعه: 6 دقیقه

خوشبختانه صنعت پوشاک و تولید لباس ازجمله پردرآمدترین مشاغل و ایده‌هایی است که می‌توان مشروط بر داشتن ایده‌های خلاقانه و پیاده‌سازی روش‌های هوشمندانه در کمترین مدت به درآمد بالا رسید. ازآنجایی‌که تأسیس تولیدی لباس نیاز به تجربه و مطالعه کافی دارد، در این مقاله ویترین نت سعی بر این دارد تا اطلاعات لازم درزمینه تأسیس یک کارگاه تولید لباس را در اختیار شما قرار دهد، پس با ما همراه باشید.

مراحل راه اندازی کسب و کار تولید لباس

اگر همواره داشتن یک کارگاه تولیدی لباس را در ذهن می‌پرورانید و خود را در رأس تمام امور به‌عنوان یک مدیر موفق می‌بینید، بهتر است بدانید شناخت مراحل کسب‌وکار لباس می‌تواند دیدگاه شما را به‌عنوان یک کارآفرین درزمینهٔ تولید لباس تغییر دهد. ازآنجایی‌که گام برداشتن در این مسیر سراسر ابهام نیاز به مشورت و دانش کافی دارد، توصیه می‌کنیم این بخش را با دقت کافی مطالعه کنید.

حتما ببینید: هزینه تولید تیشرت چقدر است؟

مطالعه کافی درزمینه صنعت مد و لباس

یک تولیدکننده، مهم‌ترین موضوعی که باید قبل از راه‌اندازی کسب‌وکار تولید لباس بداند این است که می‌خواهد در چه زمینه‌ای فعالیت کند و در مقابل نیاز و انتظار مردم از او چیست؟ مثلاً مردم در سال جدید تمایل به پوشش چه نوع لباس‌هایی دارند؟ یا این دسته از لباس‌های موردپسند مردم می‌تواند تا چه حد کامل‌تر و جذاب‌تر شود؟ این سؤالات تنها تعداد محدودی از پرسش‌هایی است که هر کارآفرین باید از خود درزمینهٔ رشد و پیشرفت خود در حوزه خیاطی بپرسد.

تمرکز بر یک نوع پوشاک

طبیعی است که باید برای شروع کار تنها به یک نوع پوشاک اکتفا کرد؛ زیرا تمرکز و زمان گذاشتن بر روی تولید انواع لباس می‌تواند موجب کاهش کیفیت و بازدهی شود. ازاین‌روی بهتر است تنها روی یک نوع پوشاک متمرکز شد و انتخاب این پوشاک نیز می‌تواند وابسته به نیاز جامعه و شرایط کارآفرین متغیر باشد. تولید لباس ورزشی، لباس مجلسی، لباس‌زیر، مانتو، پیراهن و … بخشی از پیشنهاد‌ات برای انتخاب تولید لباس محسوب می‌شود.

شناسایی مخاطبان هدف خود

برای شروع کار تولید لباس، باید جنسیت و شرایط مخاطبان هدف خود را در نظر گرفت. آنچه تحقیقات امروزی نشان می‌دهد، معمولاً افرادی که تولید پوشاک بانوان و کودکان را انتخاب می‌کنند، به‌مراتب پرکارتر هستند و این در حالی است که فعالیت در حوزه تولید لباس مردانه می‌تواند پردرآمدتر و کم دغدغه‌تر باشد.

شناخت رقبا

تولیدکننده در هر صنعتی که وارد شود، رقبای بزرگ و کوچک زیادی ممکن است وجود داشته باشند و این موضوع می‌تواند در نگاه اول، کمی مأیوس‌کننده باشد؛ اما خوشبختانه آشنایی با رقبا می‌تواند موجب خلق ایده‌های جدید و افزایش تلاش و پشتکار شود. ضمن اینکه شناخت رقبا زمینه را برای پیشرفت و درآمد بیشتر فراهم می‌کند.

راه اندازی بیزنس تولید لباس

برآورد و تعیین بودجه

بدیهی است که برای شروع کار باید یک سرمایه اولیه برای خرید تجهیزات، اجاره یا خرید کارگاه یا مغازه و … داشت. همچنین برآورد حقوق نیروی کار، اجاره انباری، جواز کسب‌وکار، تهیه مواد اولیه، هزینه بازاریابی و … از دیگر موضوعاتی هستند که باید قبل از شروع کسب‌وکار در نظر گرفته شوند.

ایجاد یک طرح تجاری

نکته‌ای که درزمینهٔ تولید لباس و شروع دیگر کسب‌وکارها از اهمیت زیادی برخوردار است، ایجاد یک طرح تجاری بابیان هدف میزان تولید، اعضای کارآفرین، ساختار کارگاه، محل قرارگیری کارگاه، بودجه اولیه، وضعیت کنونی بازار، پیش‌بینی مالی، تحلیل وضعیت بازار و … است.

انتخاب یک گروه مورد اعتماد و منضبط

موفقیت در هر کاری، مشروط بر انتخاب یک نیروی کار سالم و مورد اعتماد است. درواقع اعتماد کلید ایجاد یک کسب‌وکار پایدار است. تولیدکننده یا کارآفرین برای شروع کار نیاز نیست چندان سخت‌گیرانه عمل کند، بلکه تنها کافیست به نیروهای جوان و پرانرژی اعتماد کند تا چندین ماه بعد شاهد تحول و رشد کسب‌وکار خود باشد. همچنین فراموش نکند که تشویق نیروهای جوان می‌تواند همچون یک معجزه در کسب‌وکار عمل کند.

تنظیم یک برنامه فروش

تنظیم یک برنامه فروش شاید این‌گونه تعبیر شود که برای فروش محصول باید به بازاریاب‌های حرفه‌ای دسترسی داشته باشید. اگرچه بازاریابی سنتی هنوز هم می‌تواند موجب فروش محصولات شود، اما این موضوع زمانی صدق می‌کند که لباس از کیفیت خوبی برخوردار باشد. ضمن اینکه استخدام چندین بازاریاب می‌تواند در اول راه تولیدکننده را با کمبود بودجه مواجه کند، ازاین‌روی بهتر است، برای تنظیم یک برنامه فروش کیفیت محصول نهایی در اولویت باشد. سپس برای فروش بهتر می‌توان در کنار بهره‌مندی از بازاریابی سنتی، از فضای اینترنت نیز کمک گرفت. خوشبختانه امروزه فضای مجازی همچون یک پاساژ بی‌انتها است، تولیدکننده نیز می‌توانید با تأسیس یک سایت در کنار فروش عمده لباس، از خرده‌فروشی نیز لذت ببرد. همچنین می‌توانید در عمده فروشی لباس آنلاین ویترین نت به فروش عمده بپردازد.

اگرچه فرایند راه‌اندازی کسب‌وکار و تولید لباس بسیار پیچیده است؛ اما موارد فوق ازجمله مهم‌ترین موضوعاتی هستند که تمامی تولیدکنندگان قبل از هر اقدامی باید به آن توجه کنند و در خصوص آن‌ها اطلاعات کافی به دست آورند.

هزینه های کارگاه تولیدی لباس

ازآنجایی‌که امروزه شرایط به‌گونه‌ای است که نمی‌توان یک هزینه مشخص برای تولید لباس بیان کرد، ازاین‌روی ما یک جدول برای هزینه‌های کارگاه لباس گردآوری کرده‌ایم که می‌تواند برای شروع کار مناسب باشد.

ردیف عنوان برآورد هزینه
1 اخذ مدرک خیاطی 3 الی 5 میلیون تومان
2 دریافت پروانه کسب‌وکار 800 هزار تومان الی 1 میلیون تومان
3 اجاره کارگاه به عوامل مختلفی بستگی دارد/ 5 الی 10 میلیون تومان
4 تجهیزات 20 الی 30 میلیون
5 مواد اولیه 10 الی 15 میلیون تومان
6 حقوق نیروی کار 7 الی 10 میلیون بر هر نفر
7 حقوق بازاریاب 7 الی 10 میلیون بر هر نفر

نکته حائز اهمیت در خصوص هزینه‌های تولید لباس این است که برای شروع کار می‌توان از برخی موارد صرف‌نظر کرد؛ اما به‌طورکلی برای شروع یک کسب‌وکار یا تأسیس یک تولیدی لباس حداقل 1 میلیارد تومان سرمایه اولیه نیاز است.

 مزایا و معایب راه اندازی بیزنس تولید لباس

باوجود تمام تفاسیر فوق آنچه باید در شروع یک کار بیشتر از هر موضوع دیگری باید موردبررسی قرار بگیرید، مزایا و معایب آن است. چراکه آشنایی با این موضوعات می‌تواند نقش مؤثری را در تصمیم نهایی تولیدکننده ایفا کند.

رسیدن به یک درآمد زیاد در بازه­ای محدود

اگرچه شاید این موضوع یک رویا باشد، اما در صورت کیفیت محصول و استمرار و علاقه در کار تولیدکننده می‌تواند در یک بازه مشخص به درآمد بسیار بالا برسد.

افزایش ارتباط با دیگران

هم‌زمان با شروع کسب‌وکار تولید لباس تولیدکننده می‌تواند با افراد زیادی در ارتباط باشد و این ارتباط می‌تواند زمینه شناخت سلیقه مشتریان و فروش بیشتر را افزایش دهد.

ایجاد بستر کارآفرینی

چه حسی لذت‌بخش‌تر از اینکه با تأسیس یک کارگاه تولید لباس می‌توان نیروهای جوان را به کار گرفت و از خلاقیت و ایده‌های آن‌ها نیز بهره‌مند شد.

هزینه های کارگاه تولیدی لباس

استقلال

هم‌زمان با راه‌اندازی یک کسب‌وکار جدید دیگر نیاز نیست، برای هر کاری با ردهای تحت عنوان مدیریت مشورت کرد، بلکه زمام تمام عبور دست شخص تولیدکننده است که این موضوع می‌تواند شرایط برنامه‌ریزی و تنوع کاری را برای تولیدکننده تا حد قابل‌توجهی افزایش دهد. در مقابل بررسی تمام مزایای ایجاد کسب‌وکار تولید لباس، در ادامه نظر شما را به معایب تأسیس این کار جلب می‌کنیم.

  • عدم انعطاف‌پذیری زمان: با شروع کسب‌وکار جدید، تولیدکننده معمولاً نمی‌توانند برای انجام کارهای دیگر خود نظیر تفریح، میهمانی و … زمان کافی بگذارد.
  • هزینه‌های بالا: متأسفانه وضعیت به‌گونه‌ای است که برای شروع یک کسب‌وکار بودجه مشخصی را نمی‌توان بیان کرد و این موضوع می‌تواند شرایط شروع کار را کمی دشوار و دلهره‌آور کند.
  • امکان خطا: معمولاً در هنگام شروع کار خطاهای زیادی ممکن است وجود داشته باشد که تولیدکننده را مأیوس کند.

جمع‌بندی

راه‌اندازی یک کارگاه تولید لباس و پوشاک یک‌ چشم‌انداز هیجان‌انگیز است که مانند سایر کسب‌وکارها در نخستین مراحل می‌تواند کمی استرس‌آور باشد؛ اما با تمامی این تفاسیر در بازار رقابتی پوشاک در دنیای امروزی می‌توان با یک تفکر خلاقانه به درآمد بسیار بالا و شهرت نسبی رسید. البته مشروط بر اینکه بر شروع کار نسبت به مراحل اولیه تأسیس یک بیزنس آگاهی کامل داشته باشید و برای شروع کار حتماً در انتخاب نیروی کار توجه کنید. همچنین برآورد هزینه، مشورت با تولیدکنندگان موفق و صرفه‌جویی مالی در نخستین روزهای شروع کار می‌تواند نقش مؤثری را در افزایش بازدهی و نتیجه نهایی داشته باشد.

در پایان آنچه به‌عنوان یک نکته طلایی باید گفت، این است که تولیدکننده یا کارآفرین در نخستین سال‌های کاری خود نباید به درآمد بالا و موفقیت‌های پی‌درپی بیندیشد و با این دیدگاه وارد چرخه تولید شود، بلکه دیدگاه یک تولیدکننده در نخستین روزهای کاری باید مملو از ایده‌های خاص و متنوع باشد؛ اما ارائه ایده نیز به‌تنهایی کافی نیست و برای پیشرفت، برداشتن گام‌های کوچک اما هوشمندانه مهم‌ترین عامل موفقیت است.

سایت ویترین نت از اعتماد شما به خود بسیار خوشحال است و امید دارد که نظرات و تجربیات ارزشمند شما درزمینه شروع یک کسب‌وکار جدید مانند تولید لباس و پوشاک بتواند در کامل‌ترشدن این مقاله کمک کند. پس حتماً دیدگاه خود را درزمینه گام‌های اولیه و بودجه لازم برای شروع یک بیزنس با ما به اشتراک بگذارید.

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *