انواع سمپاش و اجزای آن ها

انواع سمپاش و اجزای آن ها
زمان مطالعه: 6 دقیقه

دسته بندی سمپاش ها و اجزای تشکیل دهنده آن ها

در این مقاله دسته بندی انواع سمپاش زارعی و باغی و همچنین اجزای تشکیل دهنده سمپاش ها مورد بررسی قرار می گیرد.

سمپاش های زراعی

 • سمپاش اتومایزر پشتی
 • سمپاش میکرونر پشتی
 • سمپاش تراکتوری بوم دار
 • سمپاش توربینی زراعی

سمپاش های باغی

 • سمپاش تلمبه ای ساده پشتی
 • سمپاش کتابی اهرمی پشتی
 • سمپاش پشتی موتوری لانس دار
 • سمپاش فرغونی
 • سمپاش زنبه ای
 • سمپاش توربینی باغی
 • سمپاش تراکتوری لانس دار

اجزای تشکیل دهنده سمپاش ها

sprayers

کلیه سمپاش ها اجزای اساسی مشابهی دارند که فقط از نظر طراحی و اندازه متفاوت هستند. اجزای تشکیل دهنده سمپاش ها به شرح زیر می باشد.

 • مخزن
 • لوله ها
 • اتصالات
 • پمپ
 • توربین های تولید جریان شدید هوا (در انواع توربینی)
 • منبع نیرو (تراکتور، موتور بنزینی یا الکتریکی)
 • نازل ها
 • صافی ها
 • بوم (در انواع بوم دار)
 • لانس (در انواع لانس دار)

مخزن

مخزن محل نگهداری محلول سم و آب می باشد و حجم آن باید با سایر اجزای سمپاش، نوع سمپاش و تراکتور هماهنگی داشته باشد. انواع سمپاش تراکتوری به صورت سوارشونده و کششی ساخته می شوند. نوع سوارشونده روی اتصال سه نقطه تراکتور و به وسیله بازوهای هیدرولیک تراکتور حمل می شود و فاقد چرخ می باشد. نوع کششی به دنبال تراکتور کشیده شده و دارای چرخ می باشد.

مخزن از مواد ضد زنگ فلزی و غیرفلزی مانند پلاستیک یا فایبر گلاس ساخته می شود. هم اکنون مخازن فلزی، به علت احتمال واکنش با سموم، گران و سنگین بودن کمتر در سمپاش ها استفاده می شوند. درب مخزن کاملا آب بندی شده و مجهز به یک صافی می باشد. وجود صافی برای جلوگیری از ورود مواد خارجی به داخل مخزن و ایجاد گرفتگی در لوله های سمپاش است. معمولا در قسمت کف مخزن یک شیر تخلیه برای خالی کردن و شستشوی مخزن در نظر گرفته می شود.

لوله خروجی سم در کف مخزن و اندکی بالاتر از کف مخزن تعبیه می شود، تا مواد زائد ته نشین شده وارد لوله ها نشوند. روی بدنه مخزن درجه بندی وجود دارد که می توان با آن مقدار محلول موجود در مخزن را پیمانه کرد. به دلیل حل نشدن و ته نشین شدن ذرات سم در آب لازم است مایع به هم زده شود. به همین دلیل اکثر سمپاش ها دارای انواع هم زن هیدرولیکی و مکانیکی می باشند.

همزن های مکانیکی به صورت پاروهای داخل و کف مخزن و با چرخش 100 تا 200 دور در دقیقه مخلوط سم و آب را به هم می زنند. اما همزن های هیدرولیکی دائماً قسمتی از سم موجود در مخزن را، در سیستم به جریان در آورده و به مخزن باز می گردانند. حداقل 20 درصد خروجی پمپ جهت اختلاط محلول سمی باید به مخزن برگشت نماید.

پمپ

پمپ محلول سم را به جریان در آورده و آن را به نازل ها می رساند. هم اکنون در بیشتر سمپاش ها از پمپ های دیافراگمی و پیستونی استفاده می شود. پمپ های دیافراگمی برای فشار پایین و دبی کم و پمپ های پیستونی برای فشار متوسط و دبی زیاد کاربرد دارند. به منظور پاشش یکنواخت و تامین جریان کافی، به ویژه در انواع سمپاش های دارای پمپ پیستونی، چند پمپ در کنار هم استفاده می شود. در این صورت جریانی یکنواخت و بدون ضربان به افشانک ها (نازل ها) می رسد.

پمپ ها در سمپاش های تراکتوری نیروی چرخشی خود را از محور تواندهی تراکتور دریافت می کنند. در انواع سمپاش خودگردان و برخی انواع تراکتوری از موتورهای بنزینی یا الکتریکی برای تامین نیروی آن ها استفاده می شود.

فیلترها

وظیفه فیلتر جداسازی مواد خارجی از محلول سم می باشد. مواد خارجی موجود در محلول سم باعث مسدود شدن لوله ها، شیرهای کنترل و نازل ها شده و سمپاشی را مختل می نمایند. بیشتر سمپاش ها، دارای فیلترهایی در ورودی مخزن، بعد از پمپ و قبل از ورودی افشانک می باشند. اندازه روزنه فیلتر مخزن از همه درشت تر و اندازه روزنه فیلتر افشانک از همه ریزتر است.

شیرهای کنترل

شیرهای کنترل دارای انواع کنترل مسیر جریان، کنترل حجم جریان و کنترل فشار جریان می باشند. شیر کنترل مسیر، برای باز و بسته کردن جریان، شیر کنترل حجم، برای تغییر میزان جریان و شیرکنترل فشار یا شیرهای اطمینان، برای کنترل فشار و ایمنی سیستم به کار می رود.

رگولاتور فشار

رگولاتور فشار در کلیه سامانه های تحت فشار تعبیه می شود. در انواع سمپاش هایی که با فشار زیاد و مداوم کار می کنند رگولاتور فشار وجود دارد. این رگولاتور که به آن شیر فشار شکن یا شیر تنظیم فشار نیز می گویند ایمنی سیستم را تضمین می کند. با کنترل فشار وارده بر محلول خروجی از نازل ها، الگوی پاشش، اندازه ذرات و حجم مایع خروجی متغیر خواهد بود. با تنظیم فشار سیستم به میزان توصیه شده تمامی پارامترهای یاد شده به میزان از قبل تعیین شده تثبیت می شوند.

اگر فشار سیستم بیش از حد تنظیم شده باشد، مایع اضافی از پمپ به مخزن باز گشته و سیستم به کار عادی خود ادامه می دهد. محل قرار گرفتن رگولاتور بین پمپ و لوله برگشت محلول به مخزن می باشد. این شیر دارای یک فنر – ساچمه است و با نیرویی که از طرف فنر بر ساچمه اعمال می شود مسیر بازگشت سم به مخزن بسته می شود.

اگر به هر دلیل فشار داخل سیستم از فشار فنر بیشتر شود، ساچمه فنر را جمع می کند. در این صورت مسیر جریان محلول سم به مخزن باز شده و جریان تا کاهش فشار داخل سیستم به میزان تنظیم شده ادامه می یابد. با تنظیم فشار فنر می توان زمان تحریک این شیر و در واقع فشار داخل سیستم را تنظیم نمود. این کار معمولاً با یک پیچ و مهره یا اهرم که در پشت فنر قرار دارد انجام می شود. با سفت کردن مهره فشار فنر بر روی ساچمه بیشتر شده و فنر در فشار بالاتری عمل می کند.

در سمپاش ها نباید از فشارسنج هایی که دارای دامنه زیادی هستند استفاده کرد. برای مثال فشارسنج هایی که تا 50 بار را نشان می دهند برای سمپاش ها مناسب نیستند. زیرا سمپاش ها در فشار نسبتا پایینی کار می کنند و این فشار سنج ها، برای فشارهای کم، دقت لازم را ندارند. بهتر است فشار سنج مورد استفاده حداکثر تا 10 بار را نشان دهد.

فشارسنج

در کلیه سیستم های تحت فشار برای آگاهی داشتن از فشار سیستم، فشارسنج هایی تعبیه می شود. این دستگاه فشار سمپاشی را نشان می دهد.

افشانک ها (نازل ها)

افشانک ها محلول سم را به صورت ذرات ریز با الگوهای مختلف روی هدف می پاشند. کار نازل ریز کردن و پخش ذرات مایع سم تحت فشار است. هر نازل از چهار قسمت اصلی بدنه، در پوش، نوک، صافی تشکیل شده است.

در بعضی از نازل ها یک سوپاپ یک طرفه وجود دارد. کار آن قطع کامل جریان سم در نوک نازل، در هنگام قطع جریان مایع از پمپ و جلوگیری از چکه کردن مایع از نازل ها می باشد. نازل ها با طرح های مختلف وجود دارند:

 • نازل های با الگوی پخش مسطح باد بزنی
 • نازل های با الگوی پخش مخروط توخالی
 • نازل های با الگوی پخش مخروط تو پر
 • نازل های با الگوی پخش سیلابی

شاسی

شاسی قسمتی از سمپاش است که مخزن، پمپ، شیرهای کنترل، بوم و سایر قسمت های مختلف سمپاش روی آن سوار می شوند.

بوم

بوم یا حامل نازل ها، لوله افقی و طویلی است که نازل ها در فواصل معین روی آن قرار می گیرند. طول بوم ها می تواند 4 تا 12 متر و گاهی تا 20 متر باشد. بوم ها از جنس فلز ضد زنگ یا نوعی پلاستیک مقاوم ساخته می شوند. ارتفاع بوم ها در جهت عمودی بین 40 تا 120 سانتی متر قابل تنظیم است. بوم های طویل، قابلیت تاشوندگی دارد. گاهی در انتهای بوم یک شیر مخصوص هوا گیری وجود دارد.

انباره

جهت تضمین یكنواختی پاشش محلول و همچنین تامین محلول مورد نیاز افشانک ها، در زمان کاهش دبی پمپ از انباره استفاده می شود. انباره دارای دیافراگم یا بادکنک است كه هوای فشرده از طریق شیر به آن تزریق می شود. این کار توسط پمپ باد (یا تلمبه باد دستی) انجام می شود.

در شرایط عادی انباره از محلول سم که توسط پمپ در لوله های انتقال جریان دارد پر شده و محلول تحت فشار زیاد قرار می گیرد. در مواقعی که به علت کارکرد پمپ، جریان محلول قطع شده و یا کافی نیست، انباره محلول ذخیره شده در مخزن خود را به لوله های انتقال سم وارد می کند.

لانس

لانس لوله ای در حدود یک متر و یا بیشتر است که در سمپاش های پشتی و چرخدار وجود دارد. لانس معمولاً از جنس فلز ضد زنگ و مقاوم ساخته می شود. در انتهای لانس نازل قرار دارد که از طریق آن، محلول سم به ذرات ریز تبدیل شده و بر روی هدف پاشیده می شود.

این صفحه رو به اشتراک بذار:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *