معرفی لوازم و تجهیزات زنبورداری

زمان مطالعه: 3 دقیقه

با توجه به پیشرفت صنعت کشاورزی و باغبانی و دامداری از جمله صنعت زنبورداری، تولید و ساخت انواع  تجهیزات زنبورداری نیز افزایش قابل توجهی یافته است. اگر شما نیز قصد دارید به کار پرورش زنبور عسل مشغول شوید و عسل طبیعی تولید کنید، ابتدا بهتر است با این لوازم و تجهیزات آشنا شوید.

در این مقاله قصد داریم به طور مختصر لوازم و تجهیزات زنبورداری مورد نیاز برای پرورش زنبور عسل را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم. از این رو توصیه می کنیم تا پایان مقاله با آکادمی ویترین نت همراه باشید تا با انواع تجهیزات زنبورداری از جمله لباس زنبورداری (شلوار زنبورداری، کلاه زنبورداری و توری زنبورداری) و کندوهای عسل آشنا شوید.

بیشتر بخوانید: لیست قیمت تجهیزات زنبورداری

وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای زنبورداری شامل کندوی عسل، وسایل تلقیح مصنوعی زنبور، ترانس موم دوز، مهد ملکه، قفس حمل ملکه، چرخ حمل کندو و گرده خشک کن برقی است.

 

وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای زنبورداری شامل کندوی عسل، وسایل تلقیح مصنوعی زنبور، ترانس موم دوز، مهد ملکه، قفس حمل ملکه، چرخ حمل کندو و گرده خشک کن برقی است. همچنین از دیگر تجهیزات آن می توان به انواع لباس  زنبورداری، قفس زنبورداری و اکستراکتور عسل اشاره کرد.

 

لباس زنبورداری

یکی از وسایلی که زنبورداران برای پیش گیری از نیش خوردگی توسط زنبورها به آن نیاز دارند، لباس زنبورداری است که در انواع مدل ها طراحی شده اند. از این رو زنبورداران می توانند به سلیقه خود حالت یکسره با کلاه یا حالت جداگانه آن را برای خود انتخاب نمایند.

جنس لباس زنبورداری اغلب اوقات از پارچه است که اکثر زنبورداران استفاده از لباس زنبورداری از جنس پارچه متقال را ترجیح می دهند. اکثر اوقات لباس مخصوص زنبورداری با پارچه ای به رنگ سفید دوخته می شود. از دیگر لباس های زنبورداری می توان به کلاه زنبورداری، توری زنبورداری و شلوار زنبورداری اشاره کرد که در این مقاله به معرفی مختصر آن ها خواهیم پرداخت.

 

کلاه زنبورداری یا توری زنبورداری

یکی دیگر از بخش های لباس زنبورداری، کلاه زنبورداری است. این کلاه، کلاهی مخصوص است که در جلوی آن شبکه ای توری قرار گرفته است و از پشت آن می توان کندو را مشاهده نمود. در قسمت بالای کلاه ، توری زنبورداری و اطراف آن توری وجود دارد که برخی از بخش های بدن از جمله گردن، گوش و پشت گردن را در برابر نیش زنبور محافظت می کند.

توری زنبورداری را باید زیر لباس کاملاً محکم کنید تا زنبورها قادر به نفوذ درون آن نباشند. بهتر است کلاه زنبورداری یا توری زنبورداری‌ ای انتخاب نمایید که با استفاده از تور به رنگ روشن مثل سفید، آبی و زرد تولید شده باشد. استفاده از کلاه زنبورداری با رنگ تیره باعث تحریک زنبوران می شود.

 

یکی دیگر از بخش های لباس زنبورداری، کلاه زنبورداری است. این کلاه، کلاهی مخصوص است که در جلوی آن شبکه ای توری قرار گرفته است و از پشت آن می توان کندو را مشاهده نمود.

 

قاب سیم کشی شده

قاب سیم کشی شده اغلب برای سرعت بخشیدن به کار زنبوران عسل مورد استفاده قرار می گیرد. برای اتصال موم به قاب از قاب سیم کشی شده استفاده می شود. در این صورت موم راحت تر به سیم چسبیده و در نهایت سیم به قاب متصل می شود. انجام این کار باعث می شود هنگام عسل گیری در استراکتور عسل، موم شما استقامت بیشتری داشته باشد و به راحتی از قاب جدا نشود.

 

اکستراکتور

اکستراکتور برای خروج عسل از شان مورد استفاده قرار می گیرد. پس از این که پولک برداری از روی حجره ها انجام شد، قاب ها داخل دستگاه قرار می گیرند و با استفاده از نیروی گریز از مرکز عسل از داخل حجره به سمت دیواره دستگاه اکستراکتور پرت می شود. اکستراکتور عسل در انواع مختلف زیر موجود می باشد:

  • اکستراکتور عمودی
  • اکستراکتور افقی
  • اکستراکتور شعاعی 

 

قفس شاخون

قفس شاخون در سه حالت زیر در یک کندو مورد استفاده قرار می گیرد:

  • در صورتی که ملکه کندو سن زیادی داشته باشد.
  • هنگامی که کندو بخواهد بچه بدهد.
  • هنگامی که کندو یتیم شده و یا ملکه کشته شده باشد.

امروزه با گسترش علم در زمینه زنبورداری انواع تجهیزات از جمله وسایل تلقیح مصنوعی زنبور، ترانس موم دوز، مهد ملکه، قفس حمل ملکه، چرخ حمل کندو، کندوی عسل و گرده خشک کن برقی تولید و وارد عرصه بازار شده اند.

 

سایت ویترن نت، با گرد آوری تامین کنندگان و تولید کنندگان تجهیزات زنبورداری ، بستری را برای مقایسه و بررسی قیمت این دستگاه برای شما عزیزان فراهم کرده است.

 

خرید لوازم زنبور داری

ویترن نت، تامین کنندگان و تولید کنندگان مختلف در صنایع دام و طیور و آبزیان را گرداوری می کند تا بستری را فراهم می کند که بتوانید در آن به مقایسه  قیمت وسایل زنبور داری از جمله قیمت لباس مخصوص زنبورداری و قیمت انواع دستگاه استراکتور عسل بپردازید.

با توجه به قیمت های مختلف دستگاه ها و وسایل زنبورداری، جهت اطلاع از نحوه کارکرد دستگاه و خرید و فروش لوازم زنبور داری، به سایت ویترین نت مراجعه نمایید.

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *