کلیدی‌ ترین کار در بازیافت زباله چیست؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

صنایع بازیافت زباله اکنون بیش از هر زمان دیگری در جهان اهمیت یافت‌ه‌اند. هر ساله نیاز جدی به مصرف مجدد کالاهای مصرفی توسط مصرف‌کنندگان وجود بیشتر می‌شود و سلسله‌مراتب مدیریت پسماند و دفن زباله بیش‌از‌بیش روی امکان استفاده مجدد، بازیافت و بازیابی محصولات و مواد مختلف تاکید دارد. حتی بسیاری مردم نیز هنگام خرید هر کالایی، به دنبال محصولاتی هستند که به راحتی قابل بازیافت باشند و بیشترین محتوای پس از مصرف را داشته باشند. محصولاتی که حاوی محتوای بازیافتی هستند نیز، جایگاه خودشان را در بازار پیدا کرده‌اند و برای آن‌هایی که دغدغه محیط‌زیستی دارند بازیافتی بودن یک محصول حتی برگ‌برنده آن محسوب می‌شود.

بازیافت چیست؟

انواع مختلف بازیافت کدامند؟

بازیافت درواقع بازیابی یا استفاده مجدد از مواد یا محصولاتی است که ممکن است در غیر این صورت دور ریخته شوند. هر زمان که بتوانید به‌جای دور انداختن مواد یا محصولات دوباره از آن‌ها استفاده کنید، درواقع عمل بازیافت صورت گرفته است. به‌عنوان مثال، می‌توان شیشه‌های شکسته یا شیشه‌های ترشی و مربا را بازیافت و به جای پرتاب کردن‌شان در سطل‌های زباله، از آن‌ها برای ذخیره مواد غذایی دیگر استفاده کرد. اساسا هر زمان به‌کمک یک دستگاه بازیافت زباله کالاهای مختلف برای تولید محصولات جدید بازیابی و پردازش مجدد شود، آن کالا بازیافت و با این کار از محل دفن زباله دور شده است! شاید برایتان جالب باشد که بدانید اتومبیل بازیافتی‌ترین محصول مصرفی است! بر اساس آمارها 80٪ از کل ماشین‌هایی که دور انداخته می‌شوند، بازیافت می‌شوند.

اساسا همه بازیافت‌ها به 3 نوع اصلی بازیافت تقسیم می‌شوند: اولیه ، ثانویه و سوم. انواع دیگر بازیافت نیز براساس ماهیت روش های بازیافت زباله دسته‌بندی می‌شوند. به‌طور پیش‌فرض با درنظر گرفتن اینکه بازیافت یک ماده همان ماده را تولید می‌کند یا خیر، مثلا کاغذی دفتری که بازیافت می‌کنید به یک کاغذ جدید دفتر تبدیل می شود یا به یک مقوا! همچنین نوع دیگر بازیافت کمپوست نام دارد که استفاده مجدد از زباله های زیست تخریب پذیر مانند مالچ باغ یا غذا محسوب می‌شود.

بازیافت اولیه درواقع همان بازیافتی است که یک ماده یا محصول قابل بازیافت بدون تغییر در وضعیت فعلی، قابل بازیابی یا استفاده مجدد خواهد بود. در بازیافت‌های اولیه کالاها برای همان استفاده‌ای که برای آن ایجاد شده بودند، دوباره استفاده می‌شوند. مثلا ظروف شیشه‌ای خالی‌شده مربا یا ترشی برای نگهداری یک کالای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد یا اسباب‌بازی‌ها یا لباس‌های قدیمی خود یا فرزندتان را به موسسات خیریه، دوستان یا آشنایان اهدا می‌کنید. در بازیافت ثانویه اما یک کالا بدون نیاز به پردازش مجدد دوباره مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین این کالا ماده ممکن است کاربردی متفاوت از آنچه در ابتدا برایش در نظر گرفته شده بود پیدا کند. به‌عنوان مثال کارتن‌های تخم مرغ را به دو نیم کرده و از آن‌ها برای کاشت نهال استفاده می‌کنید یا با برش دادن نیمه بالایی یک بطری پلاستیکی به‌ آن کاربری یک گلدان گیاه را می‌دهید.

در نهایت بازیافت سوم شامل تغییر شیمیایی محصولات یا مواد برای استفاده مجدد از آن‌ها خواهد بود. این کار ممکن است به صورت داخلی یا خارجی صورت گیرد. این نوع بازیافت که درواقع یک پروژه بازیافت زباله صنعتی خواهد بود که پروسه بازیافت از مرتب‌سازی مواد قابل بازیافت و قرار دادن آن‌ها در سطل‌های تفکیک‌شده زباله برای حمل‌و‌نقل گرفته تا پردازش مجدد مواد مختلف از طریق یک تسهیلات عمومی صورت می‌گیرد. بعضی از کارخانه‌ها یا کارگاه‌ها نیز ممکن است خودشان بازیافت سوم را انجام دهند. اصولا انواع بازیافت را می‌توان بر اساس نوع ماده‌ای که در حال بازیافت است طبقه‌بندی کرد. بازیافت شیشه، بازیافت کاغذ، بازیافت فلز، بازیافت پلاستیک و منسوجات و در نهایت بازیافت الکترونیکی. شناخت انواع مختلف بازیافت به شما کمک می‌کند تا بدانید چه چیزی می‌تواند بازیافت شود و چه چیزی قابل بازیافت نیست.

بازیافت زباله گیاهی: از بازیافت چوب و تنه‌های درختان تا مقوا و کاغذ

پس‌ انداز 17 درخت با بازیافت هر تن کاغذ و مقوا

بازیافت چوب یکی از مهمترین نمونه‌های پروسه‌های بازیافت زباله گیاهی است. می‌دانیم که چوب یک منبع تجدیدپذیر است که می‌تواند برای مصارف مختلف مورد استفاده مجدد قرار گیرد. مثلا می‌توانید چوب‌های بریده شده و هرس شده را برای مصالح ساختمانی دوباره استفاده کنید یا آن‌ها را بازیافت کنید تا به‌عنوان مالچ برای محوطه‌سازی به‌کار گرفته شوند.  بازیافت چوب می‌تواند شامل موادی مثل پالت، جعبه‌ها، تخته‌های کف، نئوپان، تخته سه‌لا و سرویس‌های خواب و مبلمان باشد.

ضایعات کاغذ و مقوا هم یکی از اصلی‌ترین مواد بازیافتی درحوزه زباله‌های گیاهی محسوب می‌شوند. تخمین زده می‌شود که سالانه 90 میلیارد جعبه مقوایی دور انداخته می‌شود و از این تعداد تنها حدود 75 میلیارد مورد بازیافت قرار می‌گیرد. بازیافت کاغذ و مقوا مهم است زیرا می‌تواند درختان ما را نجات دهد. به‌ازای هر تن کاغذ و مقوای بازیافت شده، می‌توان حداکثر 17 درخت را پس‌انداز کرد. به‌علاوه این امر موجب صرفه‌جویی در 2 یارد مکعب ظرفیت محل دفن زباله و کاهش 4100 کیلووات در ساعت مصرف برق می‌شود، چون تولید کاغذ جدید از مواد بازیافتی 70 درصد انرژی کمتری نسبت به شروع با خمیر تازه نیاز دارد.

زباله‌های الکترونیکی چالش امروز پسماند ها

بازیافت اجزای الکتریکی از جمله کامپیوترها، تلفن‌های همراه، تلویزیون‌ها، استریوها، دستگاه‌های کپی، چاپگرها، دستگاه‌های نمابر و …از طریق خدمات حرفه‌ای، مانند خدمات ارائه شده در All Green Recycling، صورت می‌گیرد. همچنین می‌توانید دستگاه‌های الکترونیکی خود را برای کمک به دور نگه داشتن آن‌ها از محل دفن زباله، مجدداً بفروشید یا دوباره استفاده کنید.

مهمترین بخش در پروسه بازیافت زباله

پلاستیک‌ ها گیج‌ کننده‌ترین زباله‌ ها هستند.

تفکیک زباله‌ها بر اساس موادی که امکان بازیافت آن‌ها وجود دارد و موادی که بازیافت‌ناپذیرند از اصلی‌ترین و کلیدی‌ترین مراحل در یک پروژه بازیافت زباله است. برای انجام یک بازیافت اصولی و بهینه باید چه چیزی قابل بازیافت هست و چه چیزی قابل بازیافت نیست. اهمیت این موضوع در بحث بازیافت آنقدر هست که بحث تفکیک زباله تر و خشک یا تجدیدپزیر و تجدیدناپذیر از منبع، از سوی شهرداری‌ها و مراکز پسماند و دفع زباله پیگیری شده و برای آن بودجه‌های مخصوص هم درنظر می‌گیرند. یک شهروند امروزی باید بداند که چه چیزی را باید در سطل بازیافت قرار بدهد. این کار باعث می‌شود که پس از جمع‌آوری زباله‌ها، نیازی به تمیز کردن و جداسازی آن‌ها نباشد.

البته این روزها فناوری و تکنولوژی هزینه و انرژی لازم برای مرتب‌سازی زباله‌های بازیافتی را به‌طور چشمگیری کاهش داده است. اما با این‌حال هنوز هم لازم است که مردم در مورد مواد بازیافتی مناسب آموزش ببینند. دانستن آنچه نمی‌توانید در سطل‌های بازیافت خود قرار دهید بسیار مهم است. شرکت‌های بازیافت معمولا با موادی مثل شلنگ، سیم، کیسه‌های پلاستیکی، سوزن، لباس و مخازن پروپان به مشکل برمی‌خورند و بهتر است این موارد را به‌صورت تفکیک‌نشده و درهم در زباله‌های خود قرار ندهید. واقعیت این است که پلاستیک‌ها گیج‌کننده‌ترین زباله‌ها هستند، زیرا برخی از انواع پلاستیک‌ها قابل بازیافت هستند و برخی دیگرشان نه. به‌طور کلی تنها 9.1 درصد پلاستیک‌ها و بطری‌های پلاستیکی بازیافت می‌شوند.

بسته به محل زندگی شما، قوانین بازیافت ممکن است متفاوت باشد. در بعضی جاها افراد می‌توانند همه مواد قابل بازیافت خود را در یک سطل بیاندازند و در جای دیگر بسته به مواد سطل آشغال تفکیک‌شده وجود دارد. در بعضی از مکان‌ها سطل‌های زباله تفکیک‌شده برای بازیافت زباله در کنار خیابان‌ها وجود دارد و در برخی مناطق شهروندان موظف هستند تا وسایل بازیافتی خود را به مرکز بازیافت شهرداری ببرند.

در نهایت و با وجود تمام امکان‌های بازیافت و تجهیزات و تکنولوژی‌های جدید در این زمینه، یادمان نرود که بازیافت فقط یکی از مولفه‌های سلسله‌مراتب مدیریت پسماند است که سازمان‌ حفاظت محیط‌زیست برای رتبه‌بندی مناسب‌ترین استراتژی‌های زیست‌محیطی مدیریت پسماند جامد شهری، به رسمیت شناخته است. اصلی‌ترین کار برای کمک به حال زمین و محیط‌زیست رو به‌تخریب آن، کاهش  تولید زباله است: اگر زباله تولید نشود نیازی هم به دفع و بازیافت آن نیست. اما وقتی زباله تولید می‌شود، اولویت ما باید آماده‌سازی برای استفاده مجدد، یعنی بازیافت و گرفتن خروجی کمپوست یا بازیابی انرژی و دست آخر از همه تصفیه و دفع آن باشد.

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *