صنعت، تجارت و امور مالی در دهکده ی جهانی (B2B)

زمان مطالعه: 7 دقیقه

صنعت، تجارت و امور مالی در دهکده ی جهانی
بررسی ظرفیت B2B در عصر جدید

جالب است بدانید، از 1990 میلادی که پدیده ای به نام B2B مطرح شد، تا همین امروز، افرادی مثل ما مدام کوشیده اند تا نشان دهند آینده ی اقتصاد جهانی، چه در زمینه ی مارکتینگ و چه در حوزه ی خرید و فروش، از کانال Business to business می گذرد. این گزاره یک معنی دیگر هم دارد، یعنی اینکه، بیست سال است فرمولی جادویی برای موفقیت اقتصادی و گسترش بازار هدف اختراع شده و در دسترس است، اما تنها عده ای با استفاده از آن گوی سبقت را از رقبا می ربایند. آری؛ در این نوشته، یک بار به صورت جامع، نور چراغ خود را روی B2B می اندازیم، ظرفیت های مخفی این حوزه در زمینه بازاریابی و ایجاد پیوندهای صنعتی را نمایان می کنیم و نشان خواهیم داد چگونه جهان همانند دهکده ای کوچک، می تواند از طریق این پلتفرم، اهداف اقتصادی خود را پیش برد.
ویترین نت,بازاریابی صنعتی,بازاریابی B2B
مقدمه ای کاربردی، B2B دقیقا چیست؟

اگر در این قسمت، مفهوم B2B را به درستی بیان کنیم، کار خود را تا انتها ساده و سرراست پیش برده ایم. در واقع همه ی کاربرد و کارکرد، ریشه در فحوای این پلتفرم دارد. برای شروع، محصولی اتفاقی، که همین الان رو به روی چشم شما قرار دارد را در نظر بگیرید. به زنجیره ی صنعتی تولید آن فکر کنید و در نظر آورید چگونه می توان در بهینه ترین حالت، تولید و توزیع (بازاریابی) را انجام داد. مثلا همین الان، من با استفاده از یک کامپیوتر در حال نگارش این سطرها هستم. این محصول، حاصل گردهم آیی تکنولوژی امریکایی، قطعه سازی شرکت های چند ملیتی و سرهم شدن در کارخانه ای محلی، واقع در چین است. می توان محصولی ساده تر را مبنا قرار داد؛ تولید یک تیشرت، از مزارع تا کارخانه و فروشگاه های صنعتی را پشت خود دارد. در واقع B2B این ظرفیت را دارد که از طریق رشته پیوندی نامرئی، با اتکا به ظرفیت بازاریابی هدفمند و مدرن، صنعت در حوزه های مختلف را مانند پازل در کنار هم قرار دهد و از همکاری تکنولوژیک تا داد و ستد تجاری را زیر لوای خود قرار دهد.  

احتمالا بسیاری از شما متوجه قضیه شده اید و تنها برای دریافت ریزه کاری های فنی مطالعه را ادامه می دهید، ناامیدتان نمی کنیم، کار تخصصی پیش خواهد رفت.

چرا اقتصاد دنیا به یک باره درگیر عشقی افسانه ای با B2B شد؟     
 
تا همین چند سال پیش اگر به یکی از ما می گفتند Alibaba فورا یاد شخصیتی کارتونی می افتادیم. امروزه اما این عبارت غولی اقتصادی را نمایندگی می کند که مثل تار در سراسر دنیا تنیده شده است. شبیه این مثال یکی دوتا نیست، اگر بخواهیم لیست کنیم مقاله ی حاضر از حوصله خارج می شود. در نتیجه سراغ اصل مطلب می رویم و پرده از عشقی مرموز بر می کشیم.

مساله ی B2B ریشه در ماهیت اقتصاد و صنعت دارد. اگر با الفبای بحث آشنا باشید به خوبی می دانید که اقتصاد روی عرضه و تقاضا در جوامع صنعتی بنا می شود. هنر B2B این است که عرضه و تقاضا را به هم گره بزند و از این طریق، با اتکا به آفرینش معادلات چند متغیره، صنعت و فناوری دنیا را دست در دست هم، در بهینه ترین حالت ممکن پیش برد. این به معنی تغییر تمام و کمال اصول بازاریابی صنعتی است. به بیان دقیق تر، حتی قبل از تولید، مجموعه های صنعتی آگاهند که در کدام جامعه یا بازار هدف مشتری دارند و در کدام بخش ها دستشان خالی خواهد ماند.

اجازه دهید کار را کمی کاربردی تر پیش ببریم. یک B2B در گام اول، نیاز یا همان تقاضای بازار را تشخیص می دهد. سپس با فرستادن سیگنال های مربوط به تولید کنندگان (ارائه دهنده ها) آن ها را از خواسته ی بازار مطلع می سازد. حالا افراد در هر حوزه ای که باشند، به طور شفاف می دانند که برای فلان کالا یا خدمات، نیازی واقعی وجود دارد و سپس در جهت برآورده ساختنش تلاش می کنند. این همان گزاره ای است که تحت عنوان بازاریابی مدرن یا شناسایی بازارهدف مطرح می شود. به واقع شما اول تولید نمی کنید و سپس بازاریابی. بلکه بازاریابی شما از مرحله ی قبل تولید آغاز می شود.

کار به اینجا ختم نمی شود، همان طور که در مقدمه آوردیم، امروزه محصولات، حاصل شراکت افراد حقیقی و حقوقی در سراسر دنیا هستند. کار B2B این است که به صورت آنلاین، چرخ دنده های محرک را در کنار هم قرار دهد. به عنوان مثال، فردی در ایالات متحده پول می خواهد و در ازایش تخصص خلق یک موتور محرک با بازدهی چهل درصد را پیشنهاد داده. در آن طرف دنیا، شرکت عروسک سازی چینی برای ارتقای خط تولید خود به آن موتور احتیاج دارد این دو به هم معرفی شده و هر دو سود می کنند.
در ادامه، آن عروسک با کیفیتی بیشتر و قیمت تمام شده ی پایین تر آماده ی ارسال به اروپا است. توزیع کننده ای وارد کار می شود و صادرات از چین به قاره ی سبز را به عهده می گیرد، فروشگاه ها آن را خریداری کرده اند به دلیل ویژگی هایی که دارد، با موفقیت فروش را انجام می دهند. این یعنی چرخه ای بین المللی کنار هم قرار گرفته اند، همه به خواسته ی خود رسیده اند و از همه مهم تر اینکه، مصرف کننده به عنوان زنجیره ی آخر، کالایی با کیفیت و ارزان دریافت کرده. این موفقیت برای اقتصاد در مقیاسی کلان به دست نمی آمد، اگر پیوند بین بازارهای هدف از طریق بازاریابی B2B در اختیار دنیای ما نبود.

حال مساله را کمی کلان تر در نظر آورید، یک شرکت نفتی در امارات متحده ی عربی؛ کافی است قطعه یا تکنولوژی خاصی را هر چند کوچک، از بازار سنتی بدون حضور در پلتفرم های B2B تهیه کند (منظور هم خرید است هم همکاری تکنولوژیک با شرکتی دیگر). اگر یک واحد آن محصول یا خدمات، تنها یک دلار گران تر از کف بازار (به فرض یکسان بودن کیفیت) خریداری شود، در نهایت هزینه ی تمام شده میلیون (یا حتی میلیارد) ها دلار تفاوت خواهد داشت. در بازار کسی جنس گران نمی خرد و در نتیجه فروش روی قیمتی اقتصادی، سود شرکت اماراتی را کاهش خواهد داد (شاید حتی به ضرر تبدیل کند). به تبع این شرایط، در بهترین حالت، تولید ناخالص ملی آن کشور کاهش یافته و آن ها حالا به دلیل تولید با بهره وری پایین فقیرترند، در بدترین سناریو، ورشکست می شوند و مجبور به تعدیل نیرو خواهند بود. به همین سادگی.

در نتیجه، ارتباط تنگاتنگ صنعت این روزهای دنیا در تمامی سطوح و شئون، ناشی از علاقه نیست، بلکه ضرورتی است اجتناب ناپذیر. همین امر باعث شده بازاریابی B2B و صنعت، رابطه ای عاشقانه را به جدی ترین شکل ممکن پیش برند.

ویترین نت,بازاریابی صنعتی,بازاریابی B2B

ما در ایران محکوم به استفاده از ظرفیت B2B هستیم
        
وقتی سیاست کلان کشور، حتی در کلام عالی رتبه ترین افراد، حمایت از تولید داخلی است، ناچاریم بهینه، با کیفیت و استاندارد تولید کنیم. تولید بی کیفیت و دریافت یارانه دولتی، در نهایت صنعت کشور را فلج می کند. اجازه دهید صریح تر سخن بگوییم، زمانی اقتصاد کشور به بالندگی می رسد، که ما در مقایسه با دنیا، کالا یا خدماتی را بهینه تر تولید کنیم، حتی برای مصارف صرفا داخلی.

موضوع جدید نیست و نیازی به علم ماورالطبیعه برای اثبات ندارد. فرد ایرانی به بازار می رود، بودجه ای محدود و مشخص دارد، کالای خارجی را می بیند که بدون توجه به کیفیت، گاها تا چند برابر از نمونه ی مشابه ارزان تر است. یا در شرایطی مساوی و معمول تر، کالای خارجی با تفاوت قیمتی اندک، کیفیتی بهتر را ارائه می دهد، همه می دانیم تصمیم و انتخاب او چه خواهد بود.

حتما با خود می گویید پس عرق به صنعت ملی چه می شود؟ مساله اینجاست که خریدار با جیب خالی، چندان به آن شعارها نمی اندیشد و باز اگر بخواهیم صادق تر باشیم، او می داند بهایی که بابت قیمت گران و کیفیت پایین محصول ایرانی در صورت خرید، می پردازد، خرج سرمایه گذاری روی افزایش کیفیت صنعتی نخواهد شد و چرخه ای فاسد پدید می آورد، در نتیجه در لحظه به درآوردن گلیم خود از آب خواهد اندیشید.

اما در صورتی که بازاریابی B2B در تار و پود اقتصاد این کشور تنیده شود، همه می دانند خبری از انحصار نیست و اگر سود و مشتری می خواهند، باید استاندارد تولید کنند. این مساله در مورد خارجی ها هم صادق خواهد بود. هر شرکت بین المللی درک می کند که بازار داخلی رقابتی است و تنها افراد با کیفیت در آن موفق به ثبت قرارداد می شوند. حالا در نهایت، بازار داخلی اشباع است از محصولات داخلی که کیفیت دارند و قیمتی اقتصادی. در این شرایط، نه تنها خریدار ایرانی دوست دارد محصول ایرانی بخرد (زیرا اطمینان دارد در چرخه ای شفاف پول می پردازد و در آینده ای نه چندان دور، همان هزینه، صرف اشتغال فرزندانش می شود و در نهایت، رشد اقتصادی میهنش را در پی خواهد داشت) بلکه خارجی ها هم بر اساس مزیت نسبی بازار، به این سمت و سو گرایش پیدا می کنند.

نمونه های خارجی نه، آیا نمونه ی داخلی B2B وجود دارد؟  
 

با توجه به اینکه همه لیست بلندبالایی از B2B های خارجی سراغ داریم، می ماند پرداختن به این مطلب که “بسیارخب، B2B عالی است اما آیا پلتفرمی وجود دارد که در سطح خرد و کلان، تولیدی ها، بنگاه ها و کارگاه های صنعتی داخلی را به هم پیوند زند یا خیر؟” مطالعات ما نشان می دهد که پاسخ مثبت است. پایگاهی به نام ویترین نت، همانند کاری که  یا  در بازارهای آنسوی مرزها انجام داده اند را بومی ساخته و در اختیار صنعت ایران قرار داده است.

کافی است خدمات، محصول یا تخصصی برای ارائه داشته باشید یا به معادل این پدیده ها نیاز پیدا کنید، حضور یافتن در سایت ویترین نت، رقابتی ترین گزینه ها را پیش روی شما می گشاید. سود حضور در این پلفترم (و پلتفرم های مشابه در صورت وجود) تنها محدود به گزاره ی بالا نیست. بلکه شما روزانه و به طور منظم، داده هایی دریافت خواهید کرد که سبب تقویت ارتباط شما با بازار هدف خود می شود. این امر، همان طور که شرحش رفت، رونق صنعتی شما را در پی خواهد داشت

نتیجه گیری، عاقبت B2B چیست؟

با توجه به نرخ رشد و فراگیری B2B های بین المللی، به نظر می رسد که این دو دهه، تازه دستگرمی آن ها بوده و قرار است از این به بعد، مزد تلاش روزهای گذشته ی خود را درو کنند. جالب است بدانید که آن ها تمرکزی عمیق و قدرتمند، معطوف به آینده دارند و قرار است ساختار پلتفرم ها با اصول تکنولوژیک و هوش مصنوعی همسانی بیشتری پیدا کند.

ویترین نت,بازاریابی صنعتی,بازاریابی B2B

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *