راهنمای خرید و آشنایی با دستگاه تولید عرقیات گیاهی در منزل

زمان مطالعه: 8 دقیقه

دستگاه عرق گیری، گلاب گیری یا تقطیر برای گرفتن عصاره گیاهان مختلف در صنایع غذایی کاربرد دارد. به دلیل اینکه مصرف انواع عرقیات گیاهی مانند عرق نعنا، عرق بیدمشک، گلاب و … بین ایرانیان زیاد است؛ افراد زیادی تولید این عرقیات را به عنوان یک شغل شروع کرده‌اند و حتی برای کسب و کارهای خانگی نیز دستگاه گلاب گیری بسیار مناسب است. پیش از این در ویترین نت به نحوه کار و نگهداری دستگاه عرق گیری پرداخته‌ایم و برای راه اندازی خط تولید عرقیات گیاهی اطلاعاتی در اختیار شما گذاشته‌ایم.
در این مقاله قصد داریم مهم ترین نکات پیش از خرید دستگاه گلاب گیری یا عرق گیری را بررسی کنیم.

راهنمای خرید و آشنایی با دستگاه تولید عرقیات گیاهی در منزل

در حال حاضر بسیاری از تولید کنندگان فعال در حوزه ساخت انواع تجهیزات صنعتی در ایران، به شناخت  لازم در رابطه با عرضه دستگاه تولید عرقیات رسیده و گام بزرگی در راستای عرضه این کالا با کمترین هزینه برای اشتغال زایی و درآمد زایی برداشته اند. یکی از محصولات مدرن این شرکت ها دستگاه عرق گیر است که در انواع مدل ها و ابعاد مختلف قابل استفاده هستند.
دستگاه های عرق گیر در انواع خانگی، صنعتی و نیمه صنعتی قابل تولید هستند. عرق گیرهای خانگی ظرفیت پایینی تری داشته و ظرفیت های بالاتر این دستگاه ها کاربردی صنعتی دارد. عرق گیرهای تولید شده این شرکت ها، بهترین وسیله برای استفاده در عطاری ها، کارگاه ها، کارخانجات صنعتی، فروشگاه ها و مغازه ها برای تولید انواع عرقیات هستند.
محصولات شما شامل عرقیاتی همچون طارونه، خارشتر، نسترن، کاسنی، اسطوخودوس، گل گاوزبان، بومادران، نعناع، بادرنجبویه، بید مشک، زالزالک و آویشن است. شما می توانید از این دستگاه جهت تولید گلاب خالص و بهداشتی هم استفاده کنید، به همین دلیل در افزایش درآمد کسب و کار خانگی شما بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
دستگاه های عرق گیر از قابلیت جداسازی چندین نوع مایع با ترکیبات ساده و یا پیچیده نیز برخوردار هستند. در واقع عرق گیرها از دو بخش اصلی تشکیل شده اند که این دو بخش شامل بخش گرم کننده و بخش سرد کننده است.

راهنمای خرید دستگاه تولید عرقیات گیاهی در منزل

قطعات دستگاه تولید عرقیات

بدنه

در تولید دستگاه های عرق گیر از بدنه ای مستحکم استفاده شده تا مقاومت آن را تا چندین برابر افزایش دهند. در واقع جنس بدنه این دستگاه ها به صورت درخواستی در دو شکل استیل و آلومینیوم قابل ساخت است. این دو فلز از دسته فلزات ضدزنگ و ضد سایش بشمار می روند.

مخزن

دستگاه عرق گیر مجهز به یک مخزن بوده تا گیاه و آب را داخل آن بریزند و سپس سیستم گرمایشی شروع به حرارت دهی به آنها (گیاه و آب) می کند. مخزن عرق گیرهای نیمه صنعتی و خانگی معمولا حالت دستگیره دار دارند. این دستگیره ها جابجایی و حمل آن را برای شما راحت تر نموده اند.
مخزن این دستگاه مجهز به یک دربی مستحکم است. این دربی بصورت کیپ روی آن قرار می گیرد و از نفوذ آلایندگی ها و یا گرد و خاک به داخل مخزن جلوگیری می کند.

آشنایی با دستگاه تولید عرقیات گیاهی در منزل

کندانسور

در ابتدا گفیتم که عرق گیرها دارای بخش گرم کننده و سردکننده هستند که بخش سردکننده دستگاه را کندانسور تشکیل داده است. در واقع نقش کندانسور خنک سازی بخار به دست آمده از آب و گیاهی است که در مرحله قبل توسط سیستم گرم کننده حرارت گرفته و تبدیل به بخار شده.
کندانسور این دستگاه ها جهت سرد کردن بخار به آب نیازی ندارد و فرایند خنک سازی را مستقیماً اجرا می کنند. قسمت روبرویی کندانسور بصورت رادیاتی طراحی شده و در قسمت داخلی کندانسور از لوله هایی استفاده شده که جنس آنها از فلز مس است.

فن

از دیگر اجزای تشکیل دهنده دستگاه عرق گیر فن این دستگاه ها است. فن در بخش پشت کندانسور قرار دارد و وظیفه آن به گردش  درآوردن هوای سرد در سطح کندانسور است. فن استفاده شده در این دستگاه از نوع دمنده بوده و هوا را در داخل لوله های مسی و رادیات جابجا می کند. در نتیجه عملیات خنک سازی به بهترین نحو اجرا خواهد شد.

ترمومتر یا دماسنج

دستگاه تولید عرقیات مجهز به یک ترمومتر است. وظیفه اصلی این بخش اندازه گیری دقیق دمای قسمت داخلی مخزن است. همچنین می توان میزان دما و بخار را به دلخواه تنظیم نمود. به غیر از این مورد از طریق ترمومتر می توان دمای داخلی برج تقطیر را هم کنترل کرد.

دستگاه تولید عرقیات گیاهی در منزل

کانال های انتقال بخار دستگاه

دستگاه های عرق گیر توسط کانال های ارتباطی، بخار ناشی از مخزن را به سمت کندانسور هدایت می کنند. این کانال ها در ظرفیت های پایین شلنگ است که یک سر آن به مخزن متصل شده و سر دیگر به کندانسور. اما در ظرفیت های بالاتر مثل عرق گیرهای صنعتی، کانال های انتقال بخار حالت فلزی دارند.

شیر تخلیه

دستگاه عرق گیر دارای یک شیر تخلیه بوده، که در بخش پایین مخزن واقع شده است. عرقیات را می-توان بعد از تولید و خنک سازی از طریق این شیر به سمت مخازن جمع آوری منتقل کرد. این شیر شستشوی مخزن را برای تولید کنندگان راحت تر کرده است، چرا که بعد از شستشو می توان به آسانی آب داخلی مخزن را خالی نمود.

فیلتر

دستگاه عرق گیر حالتی فیلتر دار دارد. در اصل فیلتر وظیفه جداسازی مایع از گیاه را به انجام می-رساند. نهایتا عرق تولیدی با درصد خلوص بالایی تولید شده و در آن هیچگونه عصاره گیاه مشاهده نخواهد شد.

ویژگی های دستگاه تولید عرقیات

عرق گیرهای تولیدی موجود در بازار در دو حالت برقی و گازی قابل ساخت هستند. کاربران می توانند به دلخواه نوع مورد نظر خود را انتخاب کنند. تمامی عرق گیرهای برقی در دو حالت تک فاز و سه فاز ساخته شده اند. برای تامین سوخت نوع گازی می توانید دستگاه را به گاز شهری متصل کنید و یا گاز مایع را جایگزین گاز شهری کنید.
کلیه بخش های داخلی و خارجی دستگاه های عرق گیر با جوش آرگون به هم متصل شدند. این دستگاه ها ساختاری یکپارچه داشته و به راحتی قابل شستشو هستند. به همین جهت این عرق گیرها از سطح بهداشت بالایی برخوردار هستند.
سهولت در نصب و راه اندازی یکی دیگر از ویژگ های این دستگاه ها است. برای نصب آنها به فرد متخصصی نیاز نخواهید داشت، در نتیجه در هزینه های شما صرفه جویی می شود.

شیوه عملکرد دستگاه تولید عرقیات

برای استفاده از دستگاه، باید آن را از لحاظ سوخت رسانی تامین کنید، یعنی اگر از نوع برقی است آن را به برق متصل کنید و اگر از نوع گازی بوده آن را به گاز شهر وصل کنید. در نتیجه به آسانی می-توانید گل و گیاه های مورد نظر را همراه با مقدار مشخصی آب داخل مخزن بریزید. با روشن شدن دستگاه سیستم حرارتی موجب گرم شدن مواد داخلی مخزن می گردد.
در ظرفیت های بالاتر یک دستگاه سیستم گرمایشی همراه دستگاه است. اما در ظرفیت های پایین و نوع خانگی و نیمه صنعتی دارای سیستم حرارتی نیستند. برای حرارت دهی به مایع داخلی مخزن، باید از یک سیستم گرمایشی مثل اجاق و یا مشعل استفاده کرد.
با فشردن کلید روشن، عملیات دستگاه آغاز می شود. مایع داخل مخزن حرارت می بیند، در نتیجه بخار جهت کاهش دما و خنک شدن به سمت بالا هدایت می شود. سپس از طریق کانال انتقال به طرف کندانسور می رسد. در نهایت بخار شکل قطرات آب را به خودگرفته و به بخش خروجی منتقل می شود. در پایان باید از یک مخزن ویژه برای جمع آوری عرقیات استفاده کنید.

دستگاه خانگی تولید عرقیات گیاهی

مشخصه های دستگاه عرق گیر

این دستگاه علاوه بر تهیه عرقیات از قابلیت تفکیک چندین مایع مختلف برخوردار است، در نتیجه از آن در آزمایشگاه ها هم استفاده می شود.
عرق گیرهای خانگی نقش موثری در درآمدزایی تولید کنندگان خانگی دارند. افراد می توانند با سرمایه های اندک از این دستگاه جهت تهیه انواع عرقیات و گلاب استفاده کنند.
عرق گیرهای صنعتی از قابلیت تولید مقدار زیادی عرقیات در طولل یک روز برخوردارند و سرعت عمل این دستگاه ها در فرایند تولید بسیار بالا خواهد بود.

میزان استهلاک دستگاه

تمامی دستگاه عرق گیرهای گازی و برقی با کمترین میزان مصرف انرژی عمل می کنند. راندمان این سیستم ها در فرایند تولید فوق العاده است. به همین جهت در افزایش درآمد کاربر نقش بسیار موثری داشته و از لحاظ اقتصادی بسیار توجیه پذیر است. کلیه قطعات استفاده شده در این دستگاه ها از نوع درجه یک هستند. به همین جهت به ندرت خراب می شوند. می توانید از این دستگاه ها در دراز مدت بدون استهلاک استفاده کنید.

مزایای دستگاه تولید عرقیات

•    قابلیت تولید عرقیات در نوع خانگی، صنعتی و نیمه صنعتی
•    تولید شده در انواع مدل ها و ظرفیت های مختلف
•    امکان استفاده در دو حالت برقی و گازی
•    دارای مخزنی مستحکم با ضخامت مطلوب
•    مصرف بهینه سوخت و انرژی
•    عمر طولانی و صرفه اقتصادی بالا
•    دارای ترمومتر جهت تنظیم دمای داخلی مخزن دستگاه
•    مجهز به کندانسور برقی جهت خنک سازی مایعات و بخار تولید شده
•    مقاومت بالا در برابر حرارت و سرما
•    طریقه نصب و راه اندازی آسان

جمع بندی

دستگاه تولید عرقیات در انواع خانگی، صنعتی و نیمه صنعتی توسط تولیدکنندگان در بازار عرضه می شود. عرق گیرهای خانگی ظرفیت پایینی تری دارند و ظرفیت های بالاتر این دستگاه ها کاربرد های صنعتی دارند. اگر احتمال گسترش شکل خانگی خانگی کسب و کار خود را به صورت گارگاهی می دهید، پیشنهاد ما به شما خرید دستگاه هایی با ظرفیت بالا تر است. علاوه بر کیفیتی که در تولید دستگاه های عرق گیر در نظر گرفته شده، تمامی  آنها نسب آسانی دارند.
 یکی از پر سود ترین کسب و کارهای موجود استفاده از دستگاه عرق گیری خانگی برای تولید انواع عرقیات گیاهی است.

انواع دستگاه گلاب گیری و عرق گیری

دستگاه عرق گیری یا دستگاه گلاب گیری در 2 نوع دستگاه عرق گیری تک جداره لوله کوتاه و دستگاه دوجداره لوله بلند وجود دارد.
دستگاه عرق گیری دوجداره یک دستگاه عرق سرد کن است و به دلیل وجود یک کندانسور مخروطی شکل داخل لوله، عرق یا عصاره گیاهان داخل این لوله به گردش درمی‌آید و می‌چرخد و در نهایت عرق سرد تولید می‌شود و دیگر نیازی به یخ و آب خنک برای سرد کردن عرق نیست. این دستگاه گلاب گیری به دلیل دوجداره بودن کاملا از اتلاف محصول جلوگیری می‌کند و از کیفیت بالاتری نسبت به دستگاه عرق گیری تک جداره برخوردار است.
دستگاه عرق گیری تک جداره لوله کوتاه این کندانسور را ندارد و به همین دلیل محصول خروجی آن سرد است.

همین حالا برای مشاوره تخصصی رایگان درباره دستگاه گلاب گیری با کارشناسان ویترین نت تماس بگیرید :  02191001170

دستگاه تقطیر خانگی

ظرفیت دستگاه گلاب گیری

ظرفیت انواع دستگاه گلاب گیری از 10 لیتر تا 170 لیتر متغیر است که دستگاه عرق گیری 10 لیتری، 19 لیتری و 27 لیتری به عنوان دستگاه تقطیر خانگی کاربرد دارد و روی شعله گاز خانگی نیز به راحتی قابل استفاده است و هر دستگاه گلاب گیری با ظرفیت بالاتر از 27 لیتر کاربرد صنعتی دارند و باید روی اجاق گاز تک شعله استفاده شوند.
هر 10 کیلوگرم محصول ورودی تقریبا 700 سی‌سی عرق یا عصاره به ما می‌دهد.
جنس بدنه دستگاه گلاب گیری ترکیبی از آلومینیوم و استیل است .

دستگاه عرق گیری خانگی

نحوه کار دستگاه گلاب گیری

دستگاه گلاب گیری دارای دو مخزن است که ابتدا باید داخل مخزن پایینی گیاهی را که قرار است عصاره آن تولید شود، ریخته شود و داخل مخزن بالایی آب یا یخ ریخته می‌شود. اگر دستگاه گلاب گیری از نوع تک جداره باشد، به دلیل اینکه عرق تولیدی گرم است؛ باید داخل مخزن یخ ریخته شود و درصورتی که دستگاه گلاب گیری از نوع دو جداره باشد به دلیل اینکه عرق تولیدی سرد است، دیگر نیازی به یخ نیست و کافی‌است داخل مخزن آب ریخته شود.

در مرحله بعد دستگاه گلاب گیری روی شعله قرار می‌گیرد و حرارت بالا باعث جوش آمدن آب مخزن بالایی می‌شود و عصاره‌ی گیاه مورد نظر نیز به دلیل تبخیر خارج می‌شود.

در صورتی که پیش از خرید دستگاه گلاب گیری به مشاوره تخصصی و رایگان نیاز دارید؛ می‌توانید با کارشناسان ویترین نت تماس بگیرید : 02191001170

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *