بررسی تفاوت انواع دستگاه نانوایی و پخت نان

زمان مطالعه: 4 دقیقه

اگر قصد تاسیس یک نانوایی و یا یک کارگاه پخت نان را داشته باشید، حتماً می دانید که تهیه کردن دستگاه نانوایی و یا همان دستگاه پخت نان یکی از اصلی ترین و چالش برانگیزترین انتخاب‌های شما خواهد بود. در گذشته تنوع زیادی برای تجهیزات نانوایی و قنادی وجود نداشت و عموما از فرهای چوبی یا همان کوره های چوبی استفاده می کردند. ولی امروزه پیشرفت تکنولوژی باعث شده است تا انواع فر صنعتی وارد عرصه شوند و دستگاه های پخت نان صنعتی، انواع نان را تولید کنند و حتی به عنوان دستگاه پخت نان سنگک نیز کاربرد داشته باشند. این تنوع اگرچه رویه انجام کار پختن آن را آسان می‌سازد، ولی از سوی دیگر انتخاب بین انواع این تجهیزات را دشوار می‌سازد.

بیشتر بخوانید: لیست قیمت دستگاه نانوایی

اگر قصد تاسیس یک نانوایی و یا یک کارگاه پخت نان را داشته باشید، حتماً می دانید که تهیه کردن فر نانوایی و یا همان دستگاه پخت نان یکی از اصلی ترین و چالش برانگیزترین انتخاب‌های شما خواهد بود.

انواع دستگاه نانوایی

در مورد انواع فر نانوایی خوب است بدانید که مدل‌های بسیار مختلفی در بازار تجهیزات صنایع غذایی موجود است و قابل خرید هستند. با این حال باید در نظر داشته باشید که هر کدام از این دستگاه‌های نانوایی برای کاربردی خاص طراحی شده اند. بنابراین توصیه می‌کنیم تا پیش از بررسی مدل های مختلف، نسبت به نیازهای خود و همچنین هدف خود از خرید دستگاه پخت نان اطمینان حاصل کنید. به عبارت دیگر، شما باید با اطمینان بدانید که قصد دارید از این دستگاه برای پخت چه نوع نان استفاده کنید. در کشور ما ایران مرسوم ترین انواع نان شامل نان بربری، نان سنگک، نان لواش و همچنین انواع نان فانتزی می شود. ولی با این حال، مدل های مختلف فر نانوایی و یا همان فر صنعتی بسیار فراتر از این نان‌ها می‌رود و در کارخانه‌های صنعتی و بزرگ از خط تولید تمام اتوماتیک نان صنعتی استفاده می‌کنند.

در مورد انواع فر نانوایی خوب است بدانید که مدل‌های بسیار مختلفی در بازار تجهیزات صنایع غذایی موجود است و قابل خرید هستند.

به صورت یک قاعده کلی، شاید بتوان گفت که هیچ دستگاه نانوایی نسبت به نوع دیگر مزیت مطلق ندارد این نیازها و کاربرد شما است که انتخاب یک دستگاه پخت نان را را برای شما مناسب تر می‌سازد. تنوع مدل‌های مختلف فر صنعتی عموماً بر اساس نوع سوخت آنها -گاز و یا برق و یا سایر سوخت‌ها- نوع جریان و گردش هوا در داخل فر، شکل تنور و همچنین برخی متعلقات اضافی دسته بندی می‌شوند.

دستگاه نانوایی تونلی

دستگاه نانوایی تونلی یا فر تونلی یکی از جالب ترین و کم دردسرترین انواع دستگاه پخت نان در صنایع غذایی است. برای پخت نان به وسیله فر تونلی کافی است سرعت حرکت ریل ها در داخل این تونل و همچنین درجه حرارت فر را تنظیم کنید. بر همین اساس شما می توانید محیط مناسب برای پخت نان مورد نظر خود را آماده کنید. ساز و کار فر تونلی به این صورت است که خمیر نان را از یک سو وارد تونل می کنید، سپس ریل‌های داخل دستگاه خمیر را به سمت بخش انتهایی تونل به حرکت در می آورند و در تمام طول مسیر خمیر در معرض حرارت قرار خواهد گرفت. هنگام استفاده از دستگاه نانوایی تونلی باید حتماً دو مولفه سرعت و حرارت را در میزان مناسبی قرار دهید تا خمیر در انتهای مسیر کاملاً پخته و نان موردنظر شما آمده باشد.

برای پخت نان به وسیله فر تونلی کافی است سرعت حرکت ریل ها در داخل این تونل و همچنین درجه حرارت فر را تنظیم کنید.

دستگاه پخت نان دوار یا دستگاه دوار نانوایی 

دستگاه دوار نانوایی یا دستگاه پخت نان دوار، ‏همان طور که از نامش پیدا است با سیستم دورانی به پخت نان کمک می کند. دستگاه دوار نانوایی را احتمالاً در نانوایی‌های پخت نان لواش مشاهده کرده باشید. ساز و کار دستگاه دوار نانوایی به این شکل است که صفحات مخصوص دایره شکل به صورت دائمی در داخل این نوع فر حول محوری ثابت در حال گردش هستند. ابتدا شما خمیر را وارد این دستگاه پخت نان صنعتی می‌کنید، خمیر همراه با این صفحات وارد بخش پر حرارت دستگاه دوار نانوایی می‌شود و از آن عبور کرده و مجدداً به نقطه ابتدایی میرسد تا از همین نقطه نان پخته شده را از از درون دستگاه دوار نانوایی خارج کنید. همانند فر تونلی، هنگام استفاده از دستگاه دوار نانوایی نیز قادر خواهید بود تا سرعت حرکت و همچنین حرارت را تنظیم کنید تا شرایط برای پخت نان مورد نظر شما آماده باشد.

دستگاه نان فانتزی

دستگاه نان فانتزی می‌تواند بسیار متنوع باشد چرا که مدل‌های مختلفی از نان فانتزی پخت می‌شود. نوع حرارت – مستقیم و یا غیر مستقیم-، این نوع مدیریت جریان هوا در داخل انواع دستگاه نان فانتزی و همچنین منبع انرژی می تواند جزو مواردی باشد که مدل های مختلف دستگاه نان فانتزی را از یکدیگر جدا می سازد. با این حال، متداول ترین نوع فلز صنعتی مورد استفاده به عنوان دستگاه نان فانتزی، همان فر طبقه ای است. ساز و کار دستگاه نان فانتزی به این شکل است که خمیر‌ها روی طبقات مختلف قرار می‌گیرند و تمام این طبقات داخل فر صنعتی قرار می گیرند.

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *