خطرات رعایت نکردن اصول ساخت نمای ساختمان

زمان مطالعه: 2 دقیقه

پس از زلزله دردآور کرمانشاه  مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن  طی گزارشی اعلام کرد، بیشترین خسارات مربوط به جدایی نمای ساختمان ها و ریزش آنها و ملحقاتش بوده است، که در مناطق شهری یکی از شایع ترین نوع خسارت هاست.

رعایت نشدن ضوابط کامل در اتصال آنها به جداره ساختمان و تنوع مصالح در نمای ساختمان‌ها به عنوان علت این امر در این گزارش آمده است، بنابراین نماها بخش ضعیف ساختمان‌ها در شهرهای کشور هستند که به شدت در برابر ارتعاشات ناشی از زلزله آسیب‌پذیر هستند. همین موضوع سبب شده هنگام بروز زلزله‌ای همچون زلزله کرمانشاه اگرچه تعداد زیادی از ساختمان از نظر سازه‌ای سالم باقی ماندند اما نمای این ساختمان‌ها دچار ریزش شدند. این نما بود که چهره شهر را آنچنان ویران به دنیا معرفی کرد.

اولین گام برای اصلاح نمای موجود ساختمان‌ها را بررسی اقلیم هر منطقه شهری دانست و افزود، مصالح نمای ساختمان با توجه به تاب‌آوری و توسعه پایداری انتخاب شوند. به‌عنوان مثال می‌توان با توجه به اقلیم هر منطقه از مصالح بومی جایگزین همچون چوب یا آجر استفاده کرد .

به‌عنوان مثال حتی اگر نمای سنگی در بهترین حالت به سازه اصلی پیچ شود چون شرایط اقلیمی منطقه در نظر گرفته نشده ممکن است در اثر بارش دچار ترک شوند و با بروز هر لرزه کوچک دچار ریزش شوند. او درخصوص باب شدن استفاده از سنگ در نمای ساختمان‌ها گفت : نمای سنگی در سایر کشورهای دنیا یک نمای فاخر و گران ‌قیمت محسوب می‌شود و به راحتی برای ساختمان‌های مسکونی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد بلکه معمولا در ساختمان‌های خاص اداری آن هم در طبقات یک تا دو مورد استفاده قرار می‌گیرد .

این در حالی است که اکثر سنگ‌های استفاده شده در نمای ساختمان‌ها ضخامت ۵/ ۱ تا ۲ سانتی متر دارند و نحوه اتصال آنها به سازه اصلی ساختمان استاندارد نیست. اگرچه سنگ هم می‌تواند با رعایت ضوابط مصالح مناسبی برای نمای ساختمان باشد اما استفاده آنها در طبقات پایینی ساختمان مناسب‌تر است.

 

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *