کاربرد ورق های استیل در صنایع غذایی

ورقه استیل
زمان مطالعه: 5 دقیقه

زمانی که بحث صنایع غذایی به میان می‌آید، رعایت اهمیت بهداشت از همیشه مهم‌تر می‌شود. هم تجهیزات تولید و فراوری و هم مواد و دستگاه‌های مرتبط با تولید باید براساس اصول بهداشتی آماده شوند و کار کنند. اینجاست که اهمیت و کاربرد ورق های استیل و آلیاژهای فولادی مهم‌تر می‌شود. باید دقت کنید که فلزات ضدزنگ مناسب استفاده در صنایع غذایی‌اند؛ اما نه هر فلز ضدزنگی. از آلیاژهای مهمی که در صنایع غذایی کاربرد دارند باید به ورق استیل ضدزنگ ۳۱۶، ورق استیل ضدزنگ ۳۰۴ و ورق استیل ضدزنگ ۴۳۰ اشاره کرد. در ادامه در خصوص کاربرد ورق‌های استیل در صنایع غذایی و قیمتشان بیشتر خواهید خواند.

تاریخچه استفاده از فولاد ضدزنگ در صنایع غذایی چیست؟

پیش از اینکه درباره قیمت ورق استیل ۳۱۶ و دیگر گریدهای این آلیاژ بحث کنیم، باید با تاریخچه استیل آشنا شوید. ورق‌های استیل ضدزنگ آلیاژهایی از فولاد هستند که در مقابل مواد شیمیایی مختلف از مقاومت خوبی برخوردارند. زنگ‌نزدن، ترکیب‌نشدن با مواد شیمیایی خورنده و امکان تمیزکردنِ راحت باعث شده که کاربرد ورق های استیل در صنایع غذایی زیاد شود.

پیش از استفاده از فولاد ضدزنگ در صنایع، آلیاژهایی با پایه مس یا حاوی سرب مصرف می‌شدند. این مواد برای سلامتی، خطرات بسیار زیادی دارند؛ ضمن اینکه دوام و ماندگاری‌شان در طول فرایندهای تولید و نگهداری مواد قابل‌مقایسه با ورق‌ های استیل نیست. نظافت ورق‌های فلزی مذکور هم دشوار است و به اندازه آلیاژهای فولادی تمیز نمی‌شوند.

در سال‌های دهه ۱۹۲۰میلادی، موسسه استاندارد کشور آمریکا سعی کرد که پای ورق‌ها و مواد ناسالم به صنایع غذایی را از بازار کوتاه کند. برای همین، استانداردهایی در نظر گرفت که با وجود آنها، اجازه استفاده از هر نوع ورقه و ابزاری در صنایع وجود نداشت. برای مثال، آلیاژهای فولادی استانداردی با کُدهایی مخصوص برای استفاده در تجهیزات و فرایندهای تولید مواد غذایی اعلام شدند. از جمله این ورق ها می‌توان به ورق استیل ۳۱۶، ۳۰۴ و ۴۳۰ اشاره کرد.

این روزها، تولید و تامین‌کنندگان داخلی خوش‌نامی مانند شرکت آیرومارت (پیشرو صنعت نفت آسیا) در بازار تامین ورقه‌های فولادی و انواع مقاطع آن هستند که می‌توانند پشتیبان و همراه خوبی برای صنایع مختلف باشند.

ورق استیل چیست؟

ورق استیل چیست؟

اما اجازه بدهید که برایتان بگوییم، چرا کاربرد ورق های استیل در صنایع غذایی زیاد است و این نوع از فلزات به موارد دیگر ترجیح داده می‌شوند. برای دانستن این موضوع، ابتدا از فولاد ضدزنگ یا به قول فرنگی‌ها استنلس استیل(stainless steel) برایتان خواهیم گفت و ویژگی‌هایش را معرفی می‌کنیم.

ورق استیل دارای ویژگی‌های خاصی است که آن را از فولاد معمولی متمایز می‌کند. مواد سازنده این ورقه‌ها شامل کربن، کروم، نیکل و آهن است. میزان کربن موجود در ورق‌های استیل باعث تفاوت و تمایزشان با آهن می‌شود. ورق استیل با برخورداری از عنصر کروم در ساختارش، در مقابل زنگ‌زدن و خوردگی مقاومت پیدا می‌کند. نیکل هم عنصر دیگری است که مقاومت استیل را نسبت به هم‌تایان فلزی دیگرش بالا می‌برد.

ویژگی‌های ورق های استیل چیست؟

ورق‌های استیل دارای ویژگی‌های زیر هستند و همین مشخصات است که باعث می‌شود در انواع فرایندهای تولید مواد غذایی کاربرد داشته باشند:

 • مقاومت در برابر خوردگی؛
 • مقاومت در برابر حرارت؛
 • مقاومت در برابر زنگ‌زدن؛
 • قابلیت جوشکاری؛
 • قابلیت بازیافت؛
 • ظاهر زیبا؛
 • عمر زیاد.

کاربردهای ورق استیل چیست؟

همان‌طور که می‌بینید ورق‌های استیل دارای ویژگی‌های بسیار متفاوت و مطلوبی نسبت به همتایانشان هستند که باعث می‌شود کاربردهای وسیعی هم پیدا کنند. دلایل انتخاب این ورق‌ها در صنایع غذایی به‌خاطر ویژگی‌های خوبی است که دارند.

ورق‌های استیل به‌راحتی امکان تمیز شدن دارند، در ترکیب با مواد شیمیایی و شرایط محیطی مختلف دچار خوردگی نمی‌شوند و استحکام بالایی هم دارند. هزینه و زحمات لازم برای نگهداری از این ورق‌ها کمتر از آلیاژهای دیگر است.

کاربردها ورق های استیل در صنایع مربوط به تولید و فرآوری مواد غذایی زیاد است. این ورقه‌ها هم در فراهم‌کردن امکانات لازم برای تولید کاربرد دارند و هم در نگهداری و بسته‌بندی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع ورق‌های آلیاژ برای استفاده در صنایع غذایی چیست؟

انواع ورق‌های آلیاژ برای استفاده در صنایع غذایی چیست؟

باید دقت کنید که ورق‌های استیل ضدزنگ هم دارای انواعی هستند و برای اینکه در صنایع غذایی به کار گرفته شوند، لازم است که ویژگی‌های خاصی داشته باشند. کدام انواع ورق‌های استیل برای استفاده در صنعت تولید مواد غذایی کاربرد دارند؟ سه آلیاژ مشخص و معروف:

 • ورق استیل ۳۱۶
 • ورق استیل ۳۰۴
 • ورق استیل ۴۳۰

ورق استیل ۳۱۶ چیست؟

فولاد ضدزنگ استیل ۳۱۶ نوعی از آلیاژ فولاد ضدزنگ است که درصد کروم و نیکل موجود در آن بالاست. این نوع از ورقه‌های فولادی می‌توانند دمایی بیشتر از ۸۰۰درجه سانتی‌گراد را تحمل کنند. برای همین در فرایندهای ساخت مواد غذایی کاربرد دارند. کاربرد ورق های استیل ۳۱۶ در صنایع غذایی زیاد است چون در مقابل اسیدها، انواع نمک‌ها و قلیاها مقاوم‌اند.

ورق استیل ۳۰۴ چیست؟

یکی دیگر از انواع ورق‌های استیل، ورق ۳۰۴ است. این آلیاژ فولادی هم کاربردهای زیادی دارد. قیمت ورق استیل ۳۰۴ کمتر از ورق ۳۱۶ است و در مقابل اسیدهای اکسید کننده استحکام و مقاومت بالایی دارد. برای ساخت وسایل و تجهیزات آشپزخانه‌ها در صنایع غذایی از این ورق استفاده می‌شود؛ دلیل انتخاب هم امکان نظافت و تمیزکاری آسانش است.

در تجهیزات فرآوری شیر از ورق استیل ۳۰۴ به وفور استفاده می‌شود؛ چون هم جوش‌پذیری و شکل‌گیری آن زیاد است و هم در قرارگرفتن در معرض مواد شیمیایی و غذایی مختلف مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد و تغییر ماهیت نمی‌دهد.

ورق استیل ۴۳۰ چیست؟

آلیاژ فولادی دیگری که در صنایع غذایی استفاده می‌شود، ورق استیل ۴۳۰ است. این ورق هم ویژگی‌هایی مشابه ورق ۳۱۶ دارد. مقدار کروم موجود در این آلیاژ مشابه ورق های ۳۱۶ است اما درصد نیکل بیشتری دارد. ورق استیل ۴۳۰ آلیاژی مغناطیسی و فریتی به حساب می‌آید و همین باعث شده که در مقابل ترک‌خوردگی ناشی از تنش و فشار مقاومت بالایی داشته باشد. انواع اسیدهای آلی و نیتریکی هم نمی‌توانند خللی به ساختار ورق استیل ۴۳۰ وارد کنند. برای همین است که کاربرد ورق های استیل در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی زیاد است.

قیمت ورق استیل ۴۳۰ مقرون‌به‌صرفه است و در صنایع غذایی هم کاربردهای زیادی دارد. برای صنایعی که حرارت بسیار زیادی در آنها به کار می‌رود، این ورق می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

نتیجه‌گیری درباره انواع ورق‌های استیل

 • ورق‌های استیل ۴۳۰ در مقابل شکنندگی مقاومت خوبی دارند.
 • ورق‌های استیل ۳۰۴ در مقابل اکسیداسیون قوی عمل می‌کنند.
 • ورق‌های استیل ۳۱۶در مقابل مواد شیمیایی و انواع نمک از استحکام خوبی برخوردارند.

بنا به ویژگی‌هایی که هر یک از این ورق‌ها دارند، می‌توانند در بخشی از تولید و فرآوری صنایع غذایی مورد استفاده قرار بگیرند.

در آخر

کاربرد ورق های استیل در صنعت تولید مواد غذایی بسیار زیاد است. برای بهره‌مندی از بهترین آلیاژهای فولادی در این حوزه باید به سراغ تولید و تامین‌کنندگانی رفت که بارها امتحانشان را در بازار پس داده‌اند. شرکت آیرومارت از جمله مجموعه‌های خوش‌نامی است که در این حوزه حضوری فعال دارد. آیرومارت هم مرجعی برای استعلام قیمت انواع مقاطع فولادی از جمله قیمت ورق استیل ۳۱۶، آلیاژهای فولادی و … است و هم تامین و بازرگانی مقاطع مختلف فولادی را انجام می‌دهد. همکاری صنایع غذایی با صنایع تجاری و تولیدی از این دست می‌تواند ستاره‌های آسمان تولید و صنعت کشور را روشن‌تر از پیش کند.  برای کسب اطلاعات بیشتر به نشانی اینترنتی iromart.com مراجعه نمایید و یا با شماره 02145306 تماس بگیرید.

این صفحه را به اشتراک بگذار:
خریدار هستم

با ثبت یک درخواست، از تامین کنندگان مختلف استعلام قیمت بگیرید، مقایسه کنید و بهترین خرید را انجام دهید.

استعلام قیمت
تامین‌کننده هستم

اطلاعات تماس و محصولات خود را ثبت کنید، بی واسطه با خریداران در ارتباط باشید و فروش خود را افزایش دهید.

ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *